Češi splnili cíl. Porazili Německo a jsou ve čtvrtfinále

Napsal Michael Langr / NHL.com

Česká hokejová reprezentace splnila na mistrovství světa základní cíl. Po nedělní výhře nad Německem postoupila do čtvrtfinále, když svému soupeři odskočila na rozdíl sedmi bodů.

O vítězství 4:2 se svými góly postarali Michal Vondrka, Petr Koukal, Jakub Voráček a Jaromír Jágr. Za Němce skórovali Daniel Pietta a Michael Wolf.

Výběr trenéra Vladimíra Růžičky nastupoval do třetího zápasu za sebou v roli favorita. Po výhře 5:1 nad Francií a 4:0 nad Rakouskem zdolal v neděli i další papírově slabší tým. Němci, kteří měli za sebou na turnaji dvě vítězství, se však ukázali být ze zmiňované trojice nejtěžší.

Ofenzivní aktivitou a dobrým bruslením nutili k chybám českou obranu, která si navíc sama komplikovala situaci bídnou rozehrávkou. V čase 7:15 se navíc po kiksu Jakuba Krejčíka v situaci dvou na jednoho prosadil Daniel Pietta a domácí tým prohrával.

"Je pravda, že první třetiny dobré nemáme. Začátky utkání jsou poměrně slušné, ale od čtvrté minuty začneme dělat chyby. Nevím, jak je to možné. Musíme se na to líp připravit," řekl po zápase kouč Růžička.

Jeho tým vrátil do hry dosavadní náhradník Vondrka, jenž dal gól hned při svém prvním střídání na turnaji a v prvním útoku obstojně nahradil Tomáše Hertla, přesunutého do třetí lajny za Radka Smoleňáka. Od té doby začali Češi soupeře přehrávat. Jenže Roman Červenka ani Jágr své šance neproměnili a na začátku druhé třetiny přišel protiúder - Jakub Voráček chyboval na útočné modré a z brejku se trefil Michael Wolf.

"Nebyl jsem samozřejmě šťastný. Puk mám na hokejce často a žádný hráč ještě nedal sto procent dobrých nahrávek," popisoval Voráček.

8. Slovinsko 6   8:22  0

"Tam už to bylo ke konci střídání, byl jsem trochu v laktátu, a viděl jsem, když jsem zkazil tu nahrávku, že to bude těžké dohnat. Pak jsme z toho dostali gól, ale bylo důležité, abych měl krátkou paměť. Šli jsme znovu na led, dali jsme druhý gól, z přesilovky třetí a pak se nám hrálo líp."

Naštěstí pro český výběr totiž v brejkové situaci na druhé straně nezaváhal Koukal, který po dvou minutách znovu vyrovnal.

"Důležité bylo to, že jsme dvakrát dokázali na jejich gól rychle odpovědět. Nemuseli jsme dotahovat deset minut nebo aby nám, nedej bože, třeba odskočili do dvoubrankového vedení. Na vyrovnání jsme se nemuseli trápit," oddechl si centr čtvrté formace.

Za necelé dvě minuty po jeho trefě už národní tým vedl, když Voráček proměnil v přesilovce protiútok, do nějž ho geniální přihrávkou naslepo vyslal Jágr.

Češi stupňovali tlak, ale většinou už zvonila jen branková konstrukce: ve druhé třetině trefil Jan Kovář tyčku, ve třetí Voráček tyčky hned dvě po sobě.

Čtvrtou českou branku dal čtyři minuty před koncem houfně oslavovaný veterán Jágr, který pohotovou střelou po buly zároveň vstřelil svůj čtvrtý gól na současném MS.

V poslední části vylepšili reprezentanti i defenzivní činnost a soupeře do velkých šancí nepustili. Ondřej Pavelec byl dlouhé minuty v obranném pásmu zcela sám a ojedinělé střely soupeře pochytal.

Vyprodaná hala tak oslavila třetí české vítězství za sebou hromadným skákáním, až se O2 arena otřásala v základech. V úterý hraje národní mužstvo poslední zápas ve skupině se Švýcarskem, který rozhodne o konečném pořadí ve skupině A a tím i o soupeři pro čtvrtfinále.

V odpoledním duelu skupiny B porazili Američané Slovinsko 3:1 a odsoudili ho k vyřazení z elitní skupiny MS. Sami se dostali na první místo a mají jistý postup. Stejně jako Rusové, kteří vyhráli 3:2 v prodloužení nad Slovenskem.

Slovenské góly dali v nedělním duelu se sbornou dva ostřílení mazáci z NHL: Tomáš Kopecký (Florida Panthers) a Marián Gáborík (Los Angeles Kings). Jenže Sergei Mozyakin, Vladimir Tarasenko a Artyom Panarin skórovali za Rusko a rozhodli o zisku dvou bodů.

Slovenským reprezentům se tak opět o kus vzdálila šance na postup do čtvrtfinále mistrovství světa. Před posledním utkáním ve skupině B mají spíš jen teoretickou možnost dostat se do horní poloviny ostravské osmičky. Na čtvrtou postupovou pozici ztrácejí dva body, její držitel Bělorusko má zápas k dobru. Posledním soupeřem bude navíc v úterý tým USA.

V Praze si prvenství ve skupině A zajistila Kanada. Ta porazila Švýcarsko v pohodovém tempu 7:2 a po šesti zápasech má plný počet 18 bodů.