Cze-511

Po páteční výhře nad Švédy uzavřela česká hokejová reprezentace severské víkendové menu příjemným dezertem. S Norskem si v sobotu večer v Bratislavě poradila bez větších problémů a po výhře 7:2 jde do volné neděle na mistrovství světa IIHF s plným počtem bodů v čele skupiny B.

Úvodní dva góly českého týmu vstřelil obránce Filip Hronek, letošní nováček Detroit Red Wings; další dvě trefy zařídil zkušený útočník Calgary Flames Michael Frolík. Oba dvougóloví střelci si navíc připsali po jedné asistenci. Opačnou bilanci 1+2 měl forvard Dominik Kubalík, Michal Řepík ke gólu přidal jednu nahrávku a kapitán Jakub Voráček měl dvě asistence. Brankář Šimon Hrubec pustil dvě branky ze 24 střel.
Česko hnané tisícovkami skvělých fanoušků, kteří znovu zcela zaplnili Stadion Ondreja Nepelu a vytvořili fantastickou atmosféru, ovládlo duel už v první třetině. Hronek dal dvě branky v rozmezí čtyř minut a jedné sekundy a v čase 6:34 tak byl stav 2:0.
"Měli jsme výborný začátek a vydrželi jsme s dobrým pohybem po celých 60 minut. (Norové) dohrávali souboje, dobře bruslili, ale od gólu na 3:1 jsme zápas ovládli," říkal Voráček.
Outsider se dočasně zvedl jen po přesilovkové trefě Tobiase Lindstroma v čase 10:14; když měl krátce na to další výhodu muže v poli, zdálo se, že může duel zdramatizovat.
More information
Jenže místo, aby Norové znovu skórovali, se prosadil na druhé straně ještě ve vlastním oslabení Frolík. A když přidal tři minuty po přestávce i přesilovkovou trefu po chytré nabídce Voráčka na teč, stala se ze zápasu definitivně hra kočky s myší (o čemž svědčil i celkový poměr střel 42-24). Tím spíš, když v jeho polovině zvyšoval Řepík už na 5:1.
Do třetí třetiny šli Norové se změnou v brance: Henrika Haukelanda nahradil Henrik Holm. A hned v první minutě snížili, když Sondre Olden přesně tečoval střelu od modré. Jenže výtečně střílející čeští beci nenechali v brance ohřát ani dalšího gólmana: Holma krátce nato překonal tečí tvrdé rany Jana Rutty forvard Filip Chytil a výsledek upravil 15 minut před koncem Kubalík. Pak už se v hledišti nepřetržite slavilo, skákalo a probíhaly jím mexické vlny.
"Měli jsme dobrý pohyb, nastoupili jsme na ně dobře od začátku a vyhráli jsme. Ale pořád je teprve začátek turnaje, musíme se připravit na další zápasy," nabádal Hronek.
Další zápas čeká český tým v pondělí, od 16:15 vyzve hvězdami nabité Rusko.
Kakko skolil Slovensko hattrickem
Finský talent Kaapo Kakko, který by se podle prognóz měl v červnu stát nejhůře druhým hráčem draftu NHL, prožívá fantastický vstup do šampionátu dospělých. Poté, co dvěma góly dovedl v pátek svůj tým k výhře 3:1, skolil domácí Slovensko dokonce hattrickem a po dvou duelech tak má na kontě pět branek!
Slováci po překvapivém pátečním triumfu nad USA vstoupili v Košicích dobře i do zápasu s dalším favoritem, když od 11. minuty vedli gólem Erika Černáka. Na finský obrat odpověděl ještě na konci druhé třetiny vyrovnáním další zadák Martin Marinčin, ale v polovině třetí části rozhodl Kakko svou druhou trefou. Třetí pak přidal 15 sekund před koncem do prázdné branky.
Finsko je tak v čele košické skupiny A s plným počtem bodů.

Český tým povzbudil Jágr
Když se během třetí třetiny objevil na kostce, hromový aplaus nebral konce. Jaromír Jágr přijel do Bratislavy povzbudit český tým a před zápasem i po něm hráčům osobně popřál v kabině.
"Byl tam za námi, přál nám hodně štěstí. Je to fajn podpora," uvedl další kladenský odchovanec Frolík.
Ten si spolu s Jágrem i Voráčkem zahrál na MS v Bratislavě i v roce 2011, kdy Češi vyválčili bronz.
"Jsou to příjemné vzpomínky," řekl. "Ale před námi je pořád ještě hodně práce, abychom nějaký takový úspěch zopakovali."