Češi si v pohodě poradili se Slovinskem

Reprezentace na mistrovství světa přehrála outsidera, Roman Horák dal dva góly

Napsal Michael Langr / NHL.com

Den po ofenzivním trápení proti Norsku se česká reprezentace rozstřílela a v pohodě si poradila se Slovinskem. Outsidera mistrovství světa IIHF přehrávala od začátku do konce pátečního zápasu, po první třetině vedla 3:0 a nakonec zvítězila 5:1. Dostala se tak za Kanadu na druhé místo skupiny B.

"Ty tři góly tomu udaly tempo. Druhá ani třetí třetina už z naší strany nebyly moc optimální, ale rozhodla už ta první. Pak už to nebylo tak výrazné, ale udržovali a navyšovali jsme vedení," řekl v České televizi útočník Roman Horák, jenž dvěma góly v první třetině dostal výběr kouče Josefa Jandače do pohody.

Další trefy přidali Michal Řepík, Michal Kempný a Roman Červenka, jenž měl i nahrávku. Jan Kovář si připsal dvě asistence. Petr Mrázek v české brance čelil jen 15 střelám, 14 z nich chytil. Slovinský brankář Gasper Krošelj si připsal 32 zákroků.

Slovinští 'horalové' nebyli zdaleka tak houževnatí jako ve čtvrtek Norsko. Zlomit je pomohla hned první využitá přesilovka z hole Řepíka.

V další početní výhodě se v čase 8:20 prosadil Horák, ale po jeho střele se hrálo dál, protože puk se odrazil od kamery v brance a skoro nikdo si gólu nevšiml. Dalších 83 sekund tak Česko dál mačkalo soupeře, Červenka trefil tyčku a Řepík dal následně i gól - teprve ten přerušil hru a sudí mohli nechat prozkoumat video, které potvrdilo Horákovu trefu a Řepíkův gól musel naopak být odvolán.

Reprezentanti po této kuriózní situaci každopádně vedli 2:0 a po druhém gólu Horáka šli do přestávky s pohodlným náskokem, který hned po dvou minutách druhé třetiny navýšil Kempný na 4:0.

Jedinou slovinskou trefu pak docílil v čase 44:09 Miha Verlič, ale Červenka tři minuty nato potvrdil, že žádné drama se konat nebude.

"Po Norsku, kdy jsme vyhráli až v prodloužení, jsme se chtěli soustředit hlavně na začátek, abychom se uklidnili. Zaplaťpánbůh se to podařilo, navíc z přesilovek," radoval se Řepík podle iDNES.cz. "Hlavně v první třetině byl cítit velký rozdíl. Nepustili jsme je k ničemu, hráli skoro pořád u nich ve třetině. Pak jsme asi v hlavách trochu polevili a zápas se vyrovnal. Ale stejně jsme ho kontrolovali."

Další utkání čeká český celek v neděli od 16:15 proti Francii. Nastoupit by v něm měl už i Vladimír Sobotka, posila útoku ze St. Louis Blues, které vypadlo ve druhém kole play off NHL.