Caufield1230

Po sobotní prohře s Německem to s českou dvacítkou na světovém šampionátu v Ostravě a Třinci nevypadalo vůbec dobře, nyní je však výhled mnohem příznivější.

Junioři sice podlehli výběru USA 3:4 v prodloužení, vydřený bod je ale posunul blíž k postupu do čtvrtfinále. Do něj Češi nepostoupí jen v případě, že podlehnou Kanadě v základní hrací době a Rusové zároveň přehrají Němce v prodloužení.
Ačkoli trenér Václav Varaďa vybízel před utkáním k disciplíně, vydrželi Češi v pěti jen necelé tři minuty. A Američané okamžitě trestali. Hákování Radka Kučeříka zužitkoval v čase 3:45 Shane Pinto, jenž pohotově zametl přihrávku Nicka Robertsona pod betony gólmana Lukáše Paříka (ten nahradil zraněnou jedničku Lukáše Dostála).

Znovu vyprodaná Ostravar Arena v tu chvíli ztichla, o šest minut později ale začala nadšeně ryčet. Nahození kapitána Libora Zábranského od modré čáry totiž gólman Spencer Knight přes houštinu těl neviděl - bylo vyrovnáno.
"Dostal jsem výbornou nahrávku od Karla Klikorky, pak to bylo o tom netrefit prvního hráče. Kluci dobře clonili a propadlo to tam," pochvaloval si Zábranský.
Ani to ovšem ze strany Čechů nebylo v úvodním dějství všechno. Krátce před prvním klaksonem využil přesilovku pět na tři opět Zábranský a svou druhou trefou poslal Varaďův výběr do vedení.
To ovšem Češi ve druhé části nedokázali udržet. Američané po slabším závěru úvodní třetiny znovu přitáhli šrouby, v čase 21:19 udeřil Arthur Kaliyev a srovnal účty.
O necelých pět minut později už zámořský celek opět vedl. Trevor Zegras vysekl nádhernou otočku a bekhendovou přihrávkou napříč brankovištěm našel zcela volného Jacka Druhyho. Zakončení už bylo pouhou formalitou.

"Američané mají výborné krosové přihrávky a velmi dobrý přechod do útočného pásma," pokýval hlavou kapitán českého mužstva Zábranský.
V poslední části národní tým pokračoval v poctivém a bojovném výkonu, přežil několik příležitostí soupeře a pak sám udeřil. V čase 48:41 využil přesilovou hru Petr Čajka a zaplněná aréna slavila skóre 3:3 - s vědomím, že remíza může být v tomto případě 'zlatá'.
Další gól už v základní hrací době nepřišel, na řadu přišlo prodloužení. V jeho čtvrté minutě rozhodl o výhře favorita Cole Caufield, jenž si elegantně vyměnil puk s Alexem Turcottem a propálil Paříka.
"Věděli jsme, že Američané mají kvalitní tým, hrají v pěti dozadu, v pěti dopředu. Pár faulů se asi pískat nemělo, ale rozhodčí tak rozhodli, museli jsme hrát dál," hodnotil duel útočník Otakar Šik.
Navzdory porážce ovšem Češi získali kýžený bod a přiblížili se postupu do čtvrtfinále. Definitivní rozhodnutí padne v úterý, kdy dojde k jejich závěrečnému střetu ve skupině s Kanadou.
Kanada se oklepala z debaklu
Alespoň částečný odpustek za debakl v zápase s Ruskem složili junioři Kanady, kteří ve svém třetím utkání v rámci skupiny B přehráli výběr Německa 4:1 a na šampionátu oslavili druhé vítězství.
[Pro zpravodajství NHL.com/cs z mistrovství světa juniorů klikněte zde]
Zámořský výběr se mohl opřít především o trio útočníků Nolan Foote, Liam Foudy a Ty Dellandrea, kteří shodně zaznamenal gól a asistenci. Obránce Jared McIsaac pak připojil dvě nahrávky.
Alespoň čestný úspěch Německa, které v sobotu zaskočilo českou dvacítku, zajistil v závěru základní hrací doby Yannick Valenti, jenž zužitkoval přesilovou hru.