Pastrňák září dál, pomohl k debaklu Francie

Při výhře 6:0 dvakrát skórovali Pastrňák i Horák, Rittich vychytal první nulu

Napsal NHL.com/cs @nhlcz

Nezastavitelný David Pastrňák zasadil dvě brzké rány, poté ho následoval stejným počinem ještě Roman Horák - a čeští hokejisté porazili na mistrovství světa IIHF Francii s velkým přehledem 6:0. Vzhledem k tomu, že večer pak Švédové porazili Švýcarsko 5:3, mají Češi zároveň jistý postup do čtvrtfinále.

Po víkendovém programu je Česko ve skupině A třetí s 12 body. Druhé Rusko má před nimi o jeden víc a zápas k dobru, tabulku vedou Švédové se 17 body. Čtvrté Švýcarsko má devět bodů a Čechy už nemůže předehnat.

Vedle Pastrňáka s Horákem obstarali v nedělním duelu další branky Dmitrij Jaškin a Martin Nečas. Gólman David Rittich mohl slavit své první čisté konto v reprezentaci. Při pátém startu za národní mužstvo mu k tomu stačilo pouhých deset zákroků.

Tweet from @IIHFHockey: How did Team Czech Republic (@narodnitym) manage a 6-0 win over Team France (@hockey_FRA)? It's all right here ������ pic.twitter.com/tVPHDN7tEs

Francouzům jako by se dnes do práce vůbec nechtělo. Vše tak zůstávalo na soubojích českých hráčů s gólmany soupeře. Začal Roman Quemener, před polovinou utkání po páté inkasované brance přenechal místo Sebastianu Ylönenovi. S ohledem na drtivý poměr střel 55:10 bylo nakonec konečné skóre 6:0 pro poražené ještě hodně přívětivé.

"Myslím, že je důležité, že se chlapci rozstříleli. Měli jsme výborný začátek a dali tři góly, perfektní první třetina... Ve druhé jsme situace trošku přehrávali a hráli se soupeřem trochu bago, ve třetí už jsme se vrátili zase trošku k té hře, co jsme chtěli hrát, tlačili jsme se do brány a vytvořili si mraky šancí," uvedl pro Českou televizi asistent trenéra Jaroslav Špaček.

Češi se museli obejít bez zraněného Andreje Nestrašila, ale pranic jim to nevadilo. Rychle zapomněli na nevyužitou přesilovku, čas 3:41 a poprvé slavil Pastrňák po Krejčího vyhraném vhazování. Bostonská souhra v přímém přenosu.

Na konci osmé minuty asistoval Dmitrij Jaškin a Pastrňák vylepšil svou bilanci ve třech startech od příletu na čtyři góly a jednu nahrávku. Ve zbytku duelu mohl i dokonat hattrick, ale často ještě hledal přihrávkou spoluhráče. V 15. minutě v podstatě rozhodl Jaškin.

"Je to těžké, když v polovině první třetiny prohráváte 0:3," vžil se do kůže Francouzů Pastrňák. "Jedině dobře pro nás, že máme tři body, ale musíme se soustředit na nás a na čtvrtfinále. Pak už jsme hlavně nechtěli dělat chyby v obraně."

Do 28. minuty stihl dvě trefy Horák, první dal v přesilovce, při druhé prokázal skvělý postřeh, když se skvěle prokličkoval k zakončení Filip Chytil, napálil břevno a Horák stihl puk dorazit. Vše pak dokonal ve třetí třetině Martin Nečas, který našlápl ve středním pásmu, vyjel si nad kruhy do zakončení a trefil přesně.

"Měli jsme dnes dobrý pohyb, na rozdíl od Francouzů, kteří vypadali docela unavení. Ve druhé třetině jsme hráli trochu laxněji, bylo však dobré, že jsme si mohli zahrát také jeden takový zápas, který byl v klidu," prohlásil Nečas.

Rittich se místy hodně nudil, ale potřeboval se udržovat v provozní teplotě. "Udržoval jsem se tím, že jsem si jezdil rozehrávat a tak jsem si i trochu zahrál," hlásil s úsměvem.

Od Francie čekal mnohem větší odpor. "Čekal jsem, že bude hrát agresivněji, bude se tlačit do brány, vždyť je to MS a jsou tady nejlepší hráči, ale dopadlo to, jak to dopadlo. Bylo to od nich trochu nedůstojné, ale jsem rád, že jsme to takhle dohráli a že se podařilo tu nulu udělat."

Při nedostatku práce mohl o to lépe sledovat dění před sebou. "Pasta s Krejčou si to hází, jako by tam vůbec nebyli obránci," pochválil souhru bostonského dua Pastrňák - Krejčí.