Češi otočili zápas se Švédy, pak prohráli v nájezdech

Napsal Michael Langr / NHL.com

Česká hokejová reprezentace vstoupila do mistrovství světa v Praze porážkou 5:6 po nájezdech. Páteční duel se Švédy sice otočila čtyřmi góly ve třetí třetině, ale efektivního soupeře, který téměř v celém utkání vedl, nezlomila. Minutu před koncem vyrovnalo Švédsko v power play šest na čtyři a nakonec uspělo v penaltovém rozstřelu. Bere tak dva body, Češi jeden.

O švédské góly se postarali Joel Lundqvist, Staffan Kronwall, Victor Rask, Joakim Lindstrom a Mattias Sjogren, vítězný nájezd dal Oliver Ekman-Larsson. Za Česko skórovali veterán týmu Florida Panthers Jaromír Jágr, mladík ze San Jose Sharks Tomáš Hertl, plzeňský forvard Dominik Simon a dva hráči z KHL: Roman Červenka a Martin Zaťovič.

Gólman Alexander Salák dostal v úvodním duelu turnaje čtyři branky a dvě další v nájezdech.

"Nebyl to jednoduchý zápas. Pořád jsme prohrávali a vraceli se do něj. Když jsme dali kontaktní gól, dostali jsme gól zpět," řekl na tiskové konferenci po zápase český kouč Vladimír Růžička.

Švédové přečkali krátký úvodní tlak domácích a dostali se do vedení po špatně načasovaném střídání Česka, které jim navíc nabídlo puk rovnou do přečíslení. Přes Jacoba Josefsona a Sjogrena doputoval do ideální pozice pro Lundqvista a ten ho poslal k tyči. Výběr 'Tre Kronor' navíc brzy udeřil znovu, když Kronwall v čase 7:30 prostřelil Saláka jedovatou ranou z úhlu.

Domácí i jejich fanoušci se pár minut sbírali z dvojitého úderu, ale i měli šance. Tu největší spálil Vladimír Sobotka, jenž se protáhl mezi beky, ale sám před gólmanem neuspěl.

Jhonase Enrotha ve švédské brance překonal až Jágr. Ten v české přesilovce tečoval střelu Jakuba Nakládala a v čase 13:27 dostal hokejovou reprezentaci zpět do zápasu.

Ve druhé třetině si Češi říkali o vyrovnání, ale obrana soupeře fungovala dobře. Jágr se po krásném individuálním průniku dostal sám před branku, avšak Enroth ho podruhé skórovat nenechal.

A tak se prosadili znovu Švédové, kteří s chladnou hlavou vytěžili z minima maximum. Rask mířil po ideální přihrávce klubového parťáka Eliase Lindholma z Carolina Hurricanes prakticky do prázdné branky.

Ve třetí třetině snížil Hertl, jenž se prosadil před brankou v přesilovce. Jenže Lindstrom po chvíli využil propadnutí v defenzivě a v přečíslení dva na jednoho poslal puk za Salákova záda počtvrté.

Pak přišel zmiňovaný obrat, který dvěma rychlými bekhendovými střelami zařídil Červenka se Zaťovičem. A dramatický finiš, po němž se radovali žlutomodří.

"Byl to docela dobrý zápas, ale musíme hodně zapracovat na obranné hře. Taky jsme udělali hodně individuálních chyb," hodnotil kouč Růžička.

Češi, strženi senzační atmosférou v O2 areně, chybovali především v defenzivě a v rozehrávce, často se také vrhali až moc dopředu a nechali se přečíslit rychlými švédskými útočníky. Ani Salák nezazářil, i když za góly nemohl. Pro další zápasy ho tak v brance možná nahradí Ondřej Pavelec.

Naopak pozitivní byly kvalitně sehrané přesilovky s Voráčkem na místě falešného obránce, tak jak je zvyklý ze svého klubu Philadelphia Flyers. Kapitán svou nápaditou hrou, dravostí, rychlostí i tvrdostí u mantinelu ukázal, že bude tahounem mužstva.

"Na první zápas na turnaji to nebylo špatné. Prvních deset minut jsme jako tým nehráli moc dobře, pak se to zvedlo. Já sám jsem byl spokojený s bruslením. To je pozitivum," uvedl Voráček.

Duel se Švédy nedohrál Jágr, který dostal pukem do malíčku. Podle doktora národního mužstva Tomáše Vyskočila je však prst jen naražený a útočník by měl být v pořádku. To posléze potvrdil i Růžička.

Česko hraje hned v sobotu od 20.15 místního času druhý zápas na turnaji proti Lotyšsku. To v pátek prohrálo s Kanadou vysoko 1:6. Třemi body se na výhře favorita podílel útočník Jason Spezza (dva góly a asistence), kapitán Sidney Crosby nahrál na gól a proměnil trestné střílení.

Do MS vstoupili dobře i Američané, kteří v ostravské skupině porazili Finsko 5:1. Pekka Rinne, hvězdný gólman Nashville Predators, pustil čtyři góly. Dvěma trefami a asistencí se na vítězství USA podílel útočník Edmonton Oilers Matt Hendricks.

Ve večerním utkání vyhráli Rusové nad Norskem 6:2.

V sobotu je na programu mistrovství světa šest střetnutí. V Ostravě hraje Slovensko s Dánskem, Bělorusko se Slovinskem a USA s Norskem, v Praze se konají duely Švýcarsko - Rakousko, Francie - Německo a Česko - Lotyšsko.

Čechy pak čeká další zápas v pondělí, kdy vyzvou Kanadu.