Další ztráta. Češi přišli o body s Dány

Reprezentace do 20 let ztratila na mistrovství světa v Kanadě dobře rozehraný duel s outsiderem

Napsal NHL.com/cs / NHL.com

Druhé prodloužení, druhá porážka. Česká reprezentace na mistrovství světa IIHF do 20 let po prohře se Švýcarskem rozdýchává další kolaps v prodloužení. Místo vyhlíženého souboje o první místo ve skupině se Švédskem si výběr Jakuba Petra výsledkem 2:3 zkomplikoval čtvrtfinálové vyhlídky.

"Výhra by nás posunula do čtvrtfinále, teď se situace zkomplikovala. Vítězství za tři body jsme si ale nezasloužili," hodnotil trenér českého celku Jakub Petr podle agentury ČTK.

Do české branky se poprvé na turnaji postavil vysoký Daniel Vladař a jeho centimetry se hned hodily, když střelu Rasmuse Andersena ramenem postrčil na horní tyčku.

Z herní převahy vytěžili Češi úvodní gól už na konci osmé minuty. Daniel Kurovský nahazoval, Adam Musil natlačil puk do brankoviště, dánský gólman Lasse Petersen zazmatkoval a Martin Nečas dotlačil kotouč pár centimetrů za brankovou čáru. Hrálo se sice dál, ale zpětná kontrola videa potvrdila první český zásah.

Vladař si pak připsal další důležitý zákrok, když ve spolupráci s Danielem Krenželokem, zneutralizoval nájezd nebezpečného Joachima Blichfelda.

První třetina mohla být z českého pohledu ještě veselejší, pokud by Lukáš Jašek nedopravil puk odražený od zadního mantinelu za dánského gólmana evidentním kopnutím. Video už napodruhé týmu Jakuba Petra radost neudělalo.

I když byli Češi v první třetině lepší a na střely ji vyhráli 14:5, do trháku se nedokázali dostat. A dál hrozilo, že Dánové promění některou z mála šancí. Stalo se tak ve 29. minutě. Na Blichfeldovu tečovanou ránu v přesilovce Vladař ani pořádně neviděl a puk zaplul pod jeho horní tyčku.

Krizová chvíle však netrvala dlouho. Kapitán Filip Hronek za necelé dvě minuty zase strhnul vedení na českou stranu perfektní střelou od pravého kruhu.

"Vstup do utkání byl sice podle plánu, hodně jsme stříleli, ale od druhé třetiny se nám Dánové minimálně vyrovnali a pak byli asi i lepší. Když vyrovnali, na naše hokejky sedla nervozita," uvedl Petr.

Na startu třetí části se však opakoval scénář úvodu druhého dějství. Dánsko zvýšilo aktivitu. Hra se rozkouskovala do mnoha osobních soubojů a na ledě byl k vidění urputný boj s minimem šancí.

Vladař ještě ustál další Blichfeldův pokus, pak se ale za brankou zapomněl František Hrdinka a úplně volný Nikolaj Krag Christensen srovnal v 54. minutě na 2:2. A Dánové kousali dál, ovšem Vladař nedopustil dorážku Mathiase Rondbjerga.

Rozuzlení nebylo veselé. Za přílišnou pasivitu Čechy potrestal už v první minutě prodloužení Mathias From a Petrův výběr si přidělal zbytečné starosti.

"Ve třetí třetině jsme dělali hloupé chyby, stejně tak v prodloužení. Dánové si vítězství zasloužili," uzavřel kouč.

Poslední utkání sehrají Češi v montrealské skupině v sobotu od 13 hodin (19:00 SEČ) proti Švédsku.

Klíčový moment: Fromova klička

Dánský útočník v čase 60:47 exkluzivně ukončil zápas fantastickou kličkou, při níž se obtočil kolem českého kapitána Hronka a bekhendem zavěsil pod horní tyčku. Brankář Vladař se natahoval marně.

Hvězda zápasu: Joachim Blichfeld

Zdaleka nejnebezpečnější hráč Dánska. Vstřelil první gól, u druhého asistoval a měl i další šance. Letos si ho až v sedmém kole draftu zamluvili San Jose Sharks, ale osmnáctiletý talent ukazuje, že si zaslouží větší pozornost.

Další čtvrteční zápasy:

USA - Rusko 3:2

Hokejisté Ruska prohráli po Kanadě i s dalším zámořským soupeřem a místo souboje o první pozici ve skupině B budou ještě bojovat o postup se Slovenskem.

V první třetině přestříleli Američané svého soupeře 18:6, přesto skončila 1:1. V dalším průběhu se hra vyrovnala, ale mladíci USA nakonec zápas ovládli, když o jejich výhře rozhodly dva góly během osmi minut druhé třetiny, v níž Rusové stačili ještě snížit, ale k vyrovnání se za celou třetí část už nedostali.

Švédsko - Finsko 3:1
Kanada - Lotyšsko 10:2

Tabulka skupiny A: 1. Švédsko 3záp./ 9 bodů, 2. Dánsko 3/5, 3. Česko 3/5, 4. Švýcarsko 2/2, 5. Finsko 3/0
Tabulka skupiny B: 1. Kanada 3(9, 2. USA 3/9, 3. Rusko 3/3, 4. Slovensko 2/0, 5. Lotyšsko 3/0