Trent-Frederic

Naděje zhasla, česká reprezentace končí na mistrovství světa do 20 let opět bez medaile. Postarali se o to domácí Američané, kteří ji na turnaji v Buffalu rozstříleli v souboji o třetí místo 9:3 a po loňském titulu tentokrát získali bronz.
Čeští junioři sice poprvé od roku 2005 prolomili čtvrtfinálové prokletí, když porazili Finsko v nájezdech. V semifinále však nestačili na Kanadu (2:7) a v posledním utkání dostali devět branek od Američanů - z toho čtyři jim nasázel útočník Trent Frederick. Vidět byl syn někdejší hvězdy NHL Briana Bellowse - Kiefer Bellows dal dvě branky a na další nahrál.

Přitom ještě chvíli před koncem první třetiny vypadalo navzdory herní převaze soupeře všechno relativně nadějně. Češi drželi bezbrankový stav, sami dokonce nastřelili tyčku a měli možnost přesilovky.
Ta však dopadla zoufale: po chybě Martina Kauta proměnil Frederic sólový únik čtyři sekundy před sirénou a hned devět sekund po přestávce dali ještě v tom samém oslabení Američané tentokrát po chybě Martina Nečase druhou branku.
Tyhle dvě rány zcela rozhodily koncept kouče Filipa Pešána a hru jeho svěřenců, kteří v katastrofální druhé třetině dovolili protivníkovi vsítit šest gólů! Nepomohla ani výměna gólmanů, když po třetí inkasované brance přenechal Josef Kořenář místo Jakubu Škarkovi, aby se pro třetí třetinu za stavu 0:7 vrátil.
Češi se přece jen malinko sebrali a zmírnili debakl třemi trefami v posledním dějství, o které se postarali Kaut, Radovan Pavlík a Daniel Kurovský. Byla to však tvrdá lekce, jíž uzavřel v čase 57:10 devátým gólem USA Patrick Harper.
Na střely přitom vypadala převaha soupeře mírně (39:35), jenže Američané většinu času hráli s pukem v útočném pásmu a dokázali si tak vytvořit několikanásobně větší množství kvalitních šancí - a ty také využít.
Po nadějném vystoupení v základní skupině a poměrně šťastné výhře nad Finy dostal český mládežnický hokej další lekci od zámořských výběrů, které ukázaly, že jsou minimálně o třídu jinde.
Přesto nelze vystoupení 'dvacítky' na turnaji v Buffalu hodnotit negativně: Češi porazili Rusko, Bělorusko, Švýcarsko i Finsko, ukázalo hodně slibných talentů v útoku, jednoho (Libora Hájka) až dva (Jakuba Galvase) solidní mladíky v obraně a byť chytal s výkyvy, gólman Kořenář zazářil aspoň v nejdůležitějším - čtvrtfinálovém utkání. Svou třídu potvrdil střelec Filip Zadina, jenž se může ucházet o první pětku letošního draftu NHL a až na poslední dva zápasy zahráli velmi dobře i Nečas, Filip Chytil či Kristian Reichel. to všechno jsou i možné české naděje na průnik do NHL.