Češi mají první body, Bělorusko zdolali 6:1

Hokejová reprezentace splnila ve druhém zápase na MS papírové předpoklady, Voráček měl tři body

Napsal Michael Langr / NHL.com

Čeští hokejisté po páteční porážce s Kanadou své druhé vystoupení na mistrovství světa IIHF v Paříži zvládli a s Běloruskem si poradili v poměru 6:1. Góly se o to postarali útočníci Petr Vrána, Roman Červenka a Jakub Voráček, který si navíc připsal dvě asistence, a tři obránci: Radko Gudas, Radim Šimek a Michal Kempný.

Za soupeře se trefil Alexander Pavlovič. Brankář Kevin Lalande po čtvrté české trefě střídal, posledních 10 minut chytal Mikhail Karnaukhov, i on však dvakrát inkasoval. Češi vyslali na běloruskou branku 45 střel, naopak soupeři povolili pouhých sedm pokusů. Pavel Francouz, jenž se tentokrát postavil do brankoviště místo Petra Mrázka, si tak připsal jen šest zákroků.

"Nebrali jsme nic jiného než tři body, nemohli jsme si dovolit prohrát i druhý zápas," řekl kapitán Voráček. "Myslím, že jsme dobře bruslili, hráli jsme solidně přesilovky. Celá obrana zahrála parádně, kluci drželi výborně modrou a díky tomu jsme je drželi v pásmu a nic moc jim nedovolili."

Národní tým má v neděli volno, v úterý od 20:15 hraje třetí utkání na turnaji s Finskem.

Čeští reprezentanti byli v Paříži opět hnáni skvělými fanoušky, jichž bylo sice o chup méně než v pátečním duelu, ale přesto jich z celkových 6635 diváků v AccorsHotel Areně byla výrazná většina.

Hokejisté jim v parádní atmosféře udělali větší radost než v zápase s Kanadou. Od začátku duel kontrolovali a i když je znovu trápila koncovka a celkem třikrát trefili tyčku, dokázali tentokrát zápas zlomit i skórovat jako první, když v čase 13:16 Vrána šikovně tečoval nahození Michala Birnera. O čtyři minuty později pak Jakub Voráček nabil zpětnou nahrávkou Gudasovi, jenž s mírnou tečí poslal puk do branky.

"Na začátku jsme se trochu trápili, ale pak jsme dali první gól. To nás uklidnilo," popisoval Voráček. "Tyhle zápasy jsou trochu ošemetné, když se člověk dlouho nemůže trefit a pak oni jednou ujedou a dají náhodný gól, tak se to může zamotat. Naštěstí to dobře dopadlo a pak jsme zápas kontrolovali."

Bělorusové zahrozili po první pauze, v čase 21:13 se v přesilovce po pěkné kombinaci prosadil Pavlovič. Česko však mělo nadále více ze hry a Roman Červenka čtyři a půl minuty před koncem druhé části v jedné ze šancí s chladnou hlavou počkal a pak zamířil pod břevno.

"Druhou třetinu jsme trochu polevili, hráli jsme s nimi moc nahoru dolů, což se nám určitě nelíbilo. Ale do třetí třetiny jsme se vrátili s naším herním systémem," pochvaloval si útočník David Pastrňák.

V poslední části svěřenci kouče Josefa Jandače v pohodě hlídali náskok a obránce Šimek navíc využil přesilovku. Poté se trefil Voráček a v závěru ještě výsledek vyšperkoval Kempný.

Slováci se trápili s Itálií

Velké problémy měl na úvod slovenský tým, jenž hraje v Kolíně nad Rýnem bez hvězd z NHL a trenéru Zdeno Cígerovi se sešel téměř stejný počet omluvenek, jako má v kádru hokejistů. V prvním utkání na MS prohrával až do závěru třetí třetiny s největším outsiderem skupiny Itálií 1:2, až 64 sekund před sirénou vyrovnal Libor Hudáček. Prodloužení pak v čase 2:45 rozhodl Peter Čerešňák.

Krejčí Čechy neposílí

V neděli ráno se čeští hokejisté dozvěděli, že možná posila David Krejčí na šampionát nepřiletí. Centr Boston Bruins musel uvažovanou účast odříct kvůli zranění - doktoři ho na turnaj nepustili.

"David Krejčí oznámil generálnímu manažerovi Martinu Ručinskému, že mu v účasti zabránily zdravotní problémy a stanovisko lékařů," uvedl tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Zikmund.

Centr Bruins se zranil 21. dubna v první třetině pátého utkání série 1. kola bojů play off NHL proti Ottawa Senators. V šestém zápase, v němž Boston vypadl, už nenastoupil.