Třetina jak z hororu. Mdlý začátek uškodil Capitals

Washington byl v úvodu pátého zápasu pomalý, nedůrazný a střelecky impotentní

Napsal Marek Burkert (Právo) / NHL.com/cs

Byl to start do utkání jako z té nejhorší trenérské noční můry. Plány Washington Capitals byly rozbity už do první pauzy, po níž navíc přišel ještě jeden domácí úder. Tým, který vedl v sérii 2:0 na zápasy teď najednou nemá už žádný prostor na chyby. Tři porážky v řadě postrčily Alexe Ovechkina a spol. na hranu vyřazení.

"Jako bychom počítali se začátkem v 8 hodin. A ne v 7.15," řekl zklamaný kouč Barry Trotz.

V první třetině se na jeho mužstvo valily těžké pohromy. Už v 19. vteřině hosté inkasovali, další trefu přidali Tampa Bay Lightning v polovině úvodní části, kterou na střely vyhráli 13:4 a klidně mohli přidat i další góly. Ten třetí pak dali z první šance ve druhé třetině...

"Na začátku nás prostě přejeli a pak je hrozně těžké šplhat zase nahoru," tvrdil obránce Matt Niskanen, který byl namočený u všech tří gólových akcí Tampy. "Nikdy to ale není jen o jednom hráči," zastal se sklíčeného beka kouč Trotz.

Lightning se zaměřili především na Ovechkina, kterého od začátku nenechali pořádně nadechnout. V úvodních dvou třetinách neměl ruský kanonýr ani jednu střelu.

"Nemyslím si, že dělali něco výjimečného. Snažil jsem se pak hrát ale trochu jinak," vykládal Ovechkin, který se nakonec ke třem střelám dostal a dal i kontaktní gól. Víc už toho ovšem hosté nezmohli.

Jak bídně přitom Capitals vstoupili do zápasu, tak se společnými silami zase nadechli ke comebacku. Hrát tak od začátku, mohlo páté dějství finále Východní konference vypadat úplně jinak. Druhou třetinu vyhráli na střely 13:5, třetí 13:4, celkově tedy 30:22!

Ale stejně jim to nebylo nic platné, když nakonec podlehli 2:3 a nechali vyniknout domácího brankáře Andreie Vasilevskiyho, ačkoli za ním tyčky cinkaly jako při zvonkohře.

[Více k tématu: Tampa zdolala Capitals 3:2, Palát dal gól]

"Měli jsme tam řadu možností. Bohužel jsme se ale nedostali k přesilovce," prohlásil rozmrzele Trotz zaskočený z toho, že sudí kromě washingtonského Connollyho nevyloučili ani jednoho hráče.

"Od druhé třetiny jsme ale začali víc bruslit, tlačili se do mnoha šancí," viděl zlepšení kouč Capitals. Jenže na to se v play off nehraje. Je potřeba výhru vykutat za každou cenu. A Washingtonu ani šance Johna Carlsona v posledních vteřinách utkání kýžené vyrovnání nepřinesla.

"Jejich gólman tam udělal na závěr dobrou práci," připustil útočník T.J. Oshie.

"Nepřestali jsem ale hrát. Viděli jste, jak všichni kluci bojovali a dokázali jsme ještě ze zápasu udělat drama," řekl Ovechkin.

Teď už jsou však Capitals v zoufalé situaci. Nic jiného, než dvakrát porazit Tampu jim postup do finále Stanley Cupu nezajistí.

"Spousta lidí si myslela, že už jsme venku, když jsme prohráli první dva zápasy s Columbusem. Proti Pittsburghu ve druhém kole to taky nebylo lehké, ale my jsme se postavili všem výzvám. A musíme to udělat zase. Připravit se na šestý zápas, předvést náš nejlepší výkon a vrátit se do Tampy," snažil se zůstat pozitivní bek Niskanen.

"Stojíme zády ke zdi, ale tento tým se s problémy dokázal vypořádávat celou sezonu, takže od něj nečekám nic jiného," vyhlásil kouč Trotz.

"Našim cílem je vrátit se do Tampy a zahrát si tu sedmý zápas," řekl Ovechkin.