Souhrn: Rittich v brance Calgary oslavil první výhru

Sobotní zápasy: Rittich úspěšně odchytal první celý duel v NHL, skórovalo hned pět Čechů

Napsal NHL.com/cs

České vlajky napříč bohatým sobotním programem NHL vlály vysoko. Svou první výhru v NHL oslavil gólman David Rittich, jenž přispěl k úspěchu Calgary Flames na ledě Colorado Avalanche 24 zákroky. Střelecky se prosadili Jakub Vrána, Dmitrij Jaškin, Tomáš Nosek, dvoubodový Tomáš Hertl i Ondřej Palát. Nedařilo se naopak brankáři Petru Mrázkovi, jenž byl po třech inkasovaných brankách střídán.

Colorado Avalanche - Calgary Flames 2:3

Svůj první kompletní start v NHL ozdobil výhrou gólman David Rittich, který se významně podílel na výhře Flames 3:2 v Coloradu.

Pětadvacetiletý gólman v minulém ročníku odchytal pouze dvacet minut, tentokrát poprvé dostal příležitost od samého začátku. A zhostil se jí výborně. Pochytal dohromady 24 střel soupeře, při několika dobrých příležitostech Avalanche dokázal své parťáky podržet. Nestačil pouze na zakončení Mikko Rantanena a Nikity Zadorova. Po zásluze byl proto vyhlášen druhou hvězdou utkání.

"Ukázal, že má nervy z oceli," ocenil českého spoluhráče obránce Travis Hamonic.

V barvách Flames, kteří zabrali po dvou porážkách, se na úspěchu podílel jednou asistencí Michael Frolík. Jaromír Jágr strávil na ledě dohromady přes 12 minut a měl dvě střely na branku (jednu velkou šanci nevyužil) i jedno vyloučení za hákování. Útočník Calgary Mikael Backlund v duelu oslavil jubilejní stou trefu v NHL.

Montreal Canadiens - Buffalo Sabres 3:0

První výhru v NHL si užil obránce Jakub Jeřábek, který se podílel na domácím triumfu Canadiens 3:0 nad týmem Buffalo Sabres. Český obránce na ledě dohromady strávil téměř 16 minut, během nichž zapsal jeden plusový bod v hodnocení účasti na ledě, střelu na branku, hit i zblokovaný pokus soupeře.

Hlavní hvězdou večera byl ovšem domácí brankář Carey Price. Ten se do akce vrátil po desetizápasové pauze vynucené zraněním a ihned zazářil čistým kontem. Dohromady Price pochytal 36 střel soupeře a oslavil svou jubilejní 40. nulu v kariéře.

"Cítil jsem, že jsem opravdu připravený," potvrdil po utkání Carey Price. "Hodně jsem o návratu přemýšlel a mám velkou radost, že to dopadlo zrovna takhle."

Pittsburgh Penguins - Tampa Bay Lightning 5:2

Souboj dvou těžkých vah Východní konference vyzněl lépe pro Penguins, kteří na svém ledě přehráli Lightning přesvědčivě 5:2. Obhájce Stanley Cupu se mohl opřít o bodový příspěvek útočníka Phila Kessela. Americký reprezentant vstřelil dva góly, na další dva potom přihrál. Kapitán Sidney Crosby připojil tři body za dvě trefy a jednu asistenci.

"Samozřejmě, byl to pro nás skvělý večer," usmíval se spokojeně Phil Kessel. "Dařilo se nám v přesilovkách, tohle vítězství jsme skutečně potřebovali."

Penguins udeřili v početní výhodě hned třikrát, jednou dokonce i při vlastním oslabení. V dresu Lightning se jednou trefil útočník Ondřej Palát, duel pak nevyšel brankáři Peteru Budajovi. Slovenský reprezentant dostal z 34 střel hned pět gólů, při protiútocích Bryana Rusta a Kessela se navíc zdálo, že se držel zbytečně hluboko v brankovišti.

Arizona Coyotes - Vegas Golden Knights 2:4

Úžasný nováčkovský příběh dál píše tým Vegas Golden Knights, který uspěl v Arizoně 4:2 a oslavil už páté vítězství v řadě. Jedním gólem se na něm podílel i Tomáš Nosek. Český útočník udeřil v čase 7:23, kdy při vlastním oslabení ujel po pravé straně a zakončil přesnou střelou k tyči. Pro Noska to byl třetí zásah v tomto ročníku.

"Neustále se nám daří hledat různé cesty k vítězství," pochvaloval si Gerard Gallant, trenér Golden Knights. "Ve třetí třetině jsme sice nevypadali dobře, gólman nás ale několika skvělými zákroky podržel."

V brance Vegas se poprvé od 21. října objevil uzdravený Malcolm Subban, herní výpadek na něm ovšem nebyl vůbec znát. Subban si připsal 23 úspěšných zákroků, vyzráli na něj pouze Oliver-Ekman Larrson a Brendan Perlini.

Golden Knights se dostali na 15 výher v sezoně, což je nejlepší počin nováčka v historii. Potřebovali na to o tři duely méně než tým New York Rangers v ročníku 1926-1927.

Toronto Maple Leafs - Washington Capitals 2:4

Cenný skalp vydřeli hráči celku Washington Capitals, kteří zvítězili na ledě rozjetých Toronto Maple Leafs 4:2 a oslavili třetí triumf v řadě.

Hlavní podíl na něm měl kapitán Capitals Alex Ovechkin. Ruský útočník nasázel hattrick, čímž se dostal na celkovou metu 576 gólů. Tohle číslo řadí Ovechkina v historických tabulkách na 21. místo před Mikea Bossyho.

"Že se mi povedlo překonat takového hráče, to je něco velkého," rozplýval se Alex Ovechkin. "Moje rodina je na mě hrdá, pořád mám ale před sebou spoustu práce."

V dresu Capitals se dařilo i Jakubu Vránovi. Mladý útočník se střelecky prosadil v čase 31:02 a připsal si třetí branku v posledních třech duelech. Za předchozích 15 startů přitom stihl pouze dvě trefy.

St. Louis Blues - Minnesota Wild 6:3

Pozici aktuálně nejlepšího týmu na Západě potvrdili Blues, kteří před zraky svých příznivců přestříleli Minnesotu 6:3. Třikrát udeřili v přesilových hrách, velkou zásluhu na jejich úspěchu měli i čeští útočníci Vladimír Sobotka a Dmitrij Jaškin.

Sobotka v čase 6:15 šikovně vybídl v přesilovce ke skórování Paula Stastnyho, Jaškin pak osvědčil šikovné ruce a pohotovým blafákem dosáhl na třetí branku v sezoně.

Domácím se zároveň podařilo udržet na uzdě útočníka Minnesoty Nina Niederreitera. Ten se střelecky prosadil v šesti předchozích zápasech, o úžasnou sérii však v sobotu večer přišel.

San Jose Sharks - Winnipeg Jets 4:0

Jedním gólem přispěl útočník Tomáš Hertl k suverénnímu triumfu San Jose 4:0 nad Winnipegem. Hertl se prosadil v čase 56:50 střelou do odkryté branky, kdy ho přesně našel kapitán Joe Pavelski. Český útočník oslavil pátou trefu v sezoně.

Jets navíc kromě bodů přišli o gólmana Steva Masona, jenž musel z duelu pro zranění v horní části těla po první třetině odstoupit a nahradil ho Connor Hellebuyck.

Další sobotní výsledky:

Detroit Red Wings - New Jersey Devils 3:4 v prodl.
Florida Panthers - Chicago Blackhawks 1:4
Ottawa Senators - New York Islanders 1:2
Los Angeles Kings - Anaheim Ducks 2:1 v náj.

Pouze 46 minut vydržel v brance Detroitu gólman Petr Mrázek. Českého reprezentanta nahradil Jimmy Howard poté, co Mrázek inkasoval z 24 střel tři góly. Red Wings přesto doma podlehli New Jersey 3:4 v prodloužení.

Naopak vynikajícím výkonem jistil gólman Jaroslav Halák vítězství Islanders v Ottawě. Slovenský brankář si připsal 31 úspěšných zákroků, nestačil pouze na střelu Matta Ducheneho.

Souboj Los Angeles s Anaheimem okořenila bitka mezi domácím Kurtisem MacDermidem a hostujícím Andrewem Coglianem. Zkušený útočník Ducks vyzval obránce Kings proto, aby pomstil spoluhráče Ondřeje Kašeho, kterému v minulém vzájemném utkání MacDermid způsobil otřes mozku.