jj

Jaromír Jágr musel při svém návratu do sestavy Calgary Flames po šestizápasové absenci kvůli zranění třísel strávit domácí prohru s Vancouver Canucks 3:5. Pětačtyřicetiletý druhý nejproduktivnější hráč historie NHL při svém prvním startu od 21. října nebodoval a Flames neuspěli poprvé po sérii tří vítězství.

Jako jediný se z českých hokejistů v programu celkem devíti úterních utkání prosadil centr Tomáš Plekanec, který jednou asistencí pomohl k vítězství Montreal Canadiens na Vegas Golden Knights 3:2.
Calgary Flames - Vancouver Canucks 3:5
Jágr při prvním vystoupení od zranění z úvodu utkání s celkem Minnesota Wild strávil na ledě celkem 13 minut a čtyři vteřiny. Zařadil se do formace k Samu Bennettovi a Marku Jankowskimu. V utkání nevystřelil na branku a nebyl na ledě u žádné vstřelené, ale ani inkasované branky. Kladenský odchovanec tak má stále na kontě z šesti utkání dva body za dvě asistence.
Flames sehráli čtvrtý z celkové série šesti utkání v domácí hale Scotiabank Saddledome a po výhrách nad Washington Capitals (2:1), Pittsburgh Penguins (2:1 po nájezdech) a New Jersey Devils (5:4 po nájezdech) vyšli naprázdno.
Calgary prohrávalo od 18. minuty po přesilovkové trefě Sama Gagnera, ale stav otočili rovněž v početních výhodách Dougie Hamilton a Johnny Gaudreau. Po vyrovnání Thomase Vaneka sice vrátil domácím vedení Micheal Ferland, ale finální obrat Canucks nastartoval na konci druhé třetiny ve vlastním oslabení Derek Dorsett.
Rozhodla 45. minuta, v které nejdříve proměnil přesilovou hru Bo Horvat a hned za 38 vteřin pojistil výsledek svou první brankou v sezoně Henrik Sedin. Rakouský útočník Vanek oslavil v dresu vítězů 900. zápas v NHL dvěma body za gól a asistenci.

Montreal Canadiens - Vegas Golden Knights 3:2
Plekanec se podílel v deváté minutě na úvodní brance utkání. Pětatřicetiletý centr dobruslil nahození do útočného pásma, za brankou se šikovně uvolnil a bekhendem ideálně nabil před branku Brendanovi Gallagherovi na jeho sedmou trefu v sezoně.
Bodovat se tak podařilo Plekancovi ve čtvrtém z posledních pěti duelů, během kterých zaznamenal dva góly a tři asistence. Předtím měl na kontě kladenský odchovanec z předešlých 11 duelů v sezoně na kontě jediný bod za jednu branku.
Náskok Canadiens zvýšil hned za 151 vteřin první trefou v sezoně bek Jordie Benn. Golden Knights sice ještě v úvodním dějství snížili díky Pierreovi-Edouardovi Bellemareovi, ale ve 24. minutě vrátil Montrealu dvoubrankový náskok Max Pacioretty. Nováček NHL stihl 97 sekund před koncem už jen zkorigovat výsledek gólem Erika Hauly.
Montreal se radoval z třetí výhry za sebou a po nepodařeném vstupu do sezony prohrál jen dva z posledních sedmi duelů. Vegas prohrálo popáté z šesti utkání.

Buffalo Sabres - Washington Capitals 3:1
Na druhé výhře Sabres z posledních tří zápasů se podílel dvěma góly útočník Evander Kane a gólman Robin Lehner pomohl k úspěchu 24 zákroky. Rozhodující branku si připsal v čase 43:22 forvard Benoit Pouliot. Capitals neuspěli poprvé po čtyřech vítězstvích za sebou.
Buffalo se dostalo do vedení ve 23. minutě díky Kaneovi a Capitals odpověděli na konci druhého dějství po trefě Alexe Ovechkina. Ruský kanonýr skóroval ve třetím utkání v řadě a s 13 trefami ztrácí jediný gól v čele tabulky střelců na Nikitu Kucherova z celku Tampa Bay Lightning.
Příspěvek dvaatřicetiletého ruského kanonýra ale tentokrát nebyl Washingtonu nic platný. Po Pouliotově brance na 2:1 pojistil v závěru do prázdné branky výsledek svým devátým gólem v sezoně Kane.

New Jersey Devils - St. Louis Blues 1:3
Blues dovedla k šestému vítězství z posledních sedmi duelů produktivní formace Jaden Schwartz, Brayden Schenn a Vladimir Tarasenko. Schenn s Tarasenkem si připsali shodně po třech bodech za gól a dvě asistence. Lídr týmového kanadského bodování Schwartz dal po 32 vteřinách třetí třetiny vítězný gól.
St. Louis otočilo stav poté, co Devils vedli už od čtvrté minuty po brance Blakea Colemana. Brankář Jake Allen nedovolil New Jersey další trefu 21 úspěšnými zákroky. "Byl skvělý. Devils byli v první třetině lepší a on nám dal šanci zůstat v zápase a vzpamatovat se," řekl kouč Blues Mike Yeo, jehož tým se dostal do čela celé NHL. S 25 body předstihl o bod Tampa Bay Lightning.
New York Islanders - Edmonton Oilers 1:2 po prodl.
Oilers načali úspěšně čtyřzápasový venkovní trip a spravili si chuť po třech domácích porážkách z posledních čtyř vystoupení. Rozhodl o tom po 32 vteřinách nastavení kapitán Connor McDavid. Islanders i přes prohru bodovali i v sedmém domácím utkání v této sezoně a prohráli v Barclays Center teprve podruhé.
Hosté vedli od 22. minuty po gólu Leona Draisaitla a za tři minuty odpověděl Jordan Eberle. Gólman Oilers Cam Talbot si připsal 36 zákroků a při náporu Islanders ve třetí třetině pochytal 13 střel. "Byl skvělý. Měli tam šance a odvedl výbornou práci," ocenil McDavid Talbota.

Pittsburgh Penguins - Arizona Coyotes 3:1
Teprve druhou výhru z posledních šesti utkání zařídili vítěz Stanley Cupu z posledních dvou let Evgeni Malkin a Phil Kessel. Proti aktuálně nejhoršímu týmu soutěže připsali po třech bodech za gól a dvě přihrávky. Penguins se vrátili do PPG Paints Areny po pětizápasové sérii utkání venku, z které vytěžili jen tři body.
Coyotes nenavázali na sobotní domácí výhru nad celkem Carolina Hurricanes 2:1 po nájezdech i pondělní zisk bodu z ledu Washington Capitals po prohře 2:3 po prodloužení a na chvostu Západní konference mají ze 17 utkání jen šest bodů.

Carolina Hurricanes - Florida Panthers 3:1
Gólman Roberto Luongo ve svém jubilejním 500. zápase za Panthers nezabránil 46 úspěšnými zákroky porážce. Florida si tak připsala už pátou prohru v řadě. Rozhodl o tom v polovině třetí třetiny Derek Ryan.
Luongo, který se celkově s 972 zápasy v NHL posunul v historických tabulkách gólmanů na třetí místo před Terryho Sawchuka, předtím nezabránil ve skórovaní ve 33. minutě Brocku McGinnovi.
Za 113 vteřin sice odpověděl v přesilové hře Vincent Trocheck, ale Florida černou sérii neukončila, přestože Luongo povolil domácím jen dvě branky. Po Ryanově trefě pojistil výsledek při hře hostů bez brankáře Justin Williams.
Columbus Blue Jackets - Nashville Predators 1:3
Finalista Stanley Cupu z minulé sezony zakončil úspěšně čtyřzápasový venkovní trip třetí výhrou za sebou. Sice ztratil vedení, když na gól Matta Irwina odpověděl Pierre-Luc Dubois, ale v 55. minutě rozhodl Calle Jarnkrok a 16 sekund před koncem se trefil do prázdné branky Viktor Arvidsson.
Anaheim Ducks - Los Angeles Kings 3:4 v prodl.
Kings prohrávali v utkání 0:2 i 1:3, ale dokázali vývoj otočit a radovali se díky brance Nicka Shorea v čase 63:51. Los Angeles s 24 body z 15 utkání zaostává o jediný bod za nejlepším týmem soutěže St. Louis.

1. Vladimir Tarasenko (STL): 1 gól, 2 asistence, 7 střel
    2. Evgeni Malkin (PIT): 1 gól, 2 asistence, 5 střel
    3. Brayden Schenn (STL): 1 gól, 2 asistence, 2 střely