Preview: Calgary chce zdolat i lídra

Flames vyhráli čtyřikrát za sebou a ve čtvrtek chtějí další důležité body z ledu nejlepšího týmu ligy Tampy Bay

Napsal NHL.com/cs

Na třech stadionech se bude hrát ve čtvrtek NHL a Calgary Flames se pokusí dosáhnout už na pátou výhru za sebou, ale v cestě jim stojí nejlepší tým ligy Tampa Bay Lightning. Washington Capitals budou chtít potvrdit svou současnou pohodu proti Carolina Hurricanes a Buffalo Sabres se pokusí zabrat s Columbus Blue Jackets.

Uspěje Calgary i na ledě lídra?

Čtyřikrát za sebou zvítězilo Calgary a svou nejdelší sérii úspěchů v této sezoně se pokusí ještě natáhnout na ledě nejlepšího celku soutěže Tampy Bay (1:30 SEČ). Tým kouče Glena Gulutzana se v Západní konferenci bodově přiblížil na pozice pro play off a potřebuje sbírat body i nadále během celkově čtyřzápasové série utkání venku.

Začal úterní výhrou na hřišti Minnesota Wild 3:2 po prodloužení. "Je to pro nás důležité vítězství na začátku tripu. Hrajeme s dobrými týmy a začít úspěchem proti Minnesotě, s kterou bojujeme o postavení v tabulce, je skvělé. Doufejme, že nám vydrží sebevědomí a bude se nám nadále dařit," prohlásil ofenzivní lídr Flames Johnny Gaudreau.

Calgary nadále chybí zraněný útočník Michael Frolík se zlomenou čelistí a mimo sestavu zůstává také pětačtyřicetiletý Jaromír Jágr, o jehož budoucnosti v týmu Flames není po problémech s třísly a kolenem stále jasno.

Capitals zaútočí na šestou výhru v řadě

Skvělou aktuální formu bude chtít potvrdit Washington v duelu proti Carolině (1:00 SEČ). Tým trenéra Barryho Trotze vyhrál pětkrát za sebou a v domácí Capital One Areně drží vítěznou sérii už deset zápasů. Naposledy tam prohrál 30. listopadu v duelu s Los Angeles Kings (2:5).

"Máme skvělý pohyb a ještě důležitější je, že si rychle dáváme puk. Je těžké bránit, když všech pět hráčů bruslí a dávají si přesné přihrávky," řekl útočník Capitals Evgeny Kuznetsov, který je se 40 body za 13 gólů a 27 asistencí z 43 utkání druhým nejproduktivnějším hráčem týmu za Alexem Ovechkinem.

Carolina prohrála čtyři z posledních pěti utkání a ve Washingtonu čeká na úspěch od 2. ledna 2014, kdy zvítězila 4:3 po prodloužení. Z dalších šesti vystoupení v hlavním městě Spojených států amerických uhrála dohromady jen dva body a v minulém ročníku tam měla ze dvou zápasů skóre 1:11.

Přeruší Buffalo sérii neúspěchů?

Buffalo prohrálo šestkrát za sebou a získalo při této sérii jediný bod. Nepovedlo se mu zabrat ani v úterý při návratu na domácí led do KeyBank Center po téměř třech týdnech a prohrálo s Winnipeg Jets 4:7. Teď má další pokus zastavit neúspěšnou šňůru před vlastním publikem proti Columbusu (1:00 SEČ).

Nejhorší tým Východní konference se naposledy radoval z vítězství 29. prosince, kdy uspěl na ledě New Jersey Devils (4:3 po prodloužení). O tři dny později na Nový rok ještě Sabres také bodovali, když podlehli New York Rangers v rámci 2018 Bridgestone NHL Winter Classic pod širým nebem 2:3 po prodloužení. Od té doby ale vyšli čtyřikrát naprázdno.

"Musíme se zlepšit," řekl brankář Buffala Robin Lehner, který může usilovat o své 200. vítěztví v kariéře v NHL. V minulém utkání s Winnipegem po třech inkasovaných gólech v úvodu druhé třetiny střídal a nahradil jej Chad Johnson. "Musíme všechno dělat lépe jako tým a i já se musím podívat také sám na sebe do zrcadla," dodal Lehner.

Sabres bez Bogosiana

Kouč Phil Housley po porážce s Winnipegem naordinoval ve středu ostrý fyzický trénink, který provázelo plno emocí. Přišel při něm ale o obránce Zacha Bogosiana, jenž se zranil při jednom cvičení po souboji v rohu hřiště s Evanderem Kanem. Pravděpodobně si pochroumal kotník a bude zřejmě čtyři až šest týdnů mimo hru.

"Bojovali jsme o puk, zamotali se do sebe a spadli. Bylo to nešťastné," řekl Kane. Sedmadvacetiletý Bogosian v této sezoně sehrál 18 zápasů a připsal si jednu asistenci. V NHL má na kontě 552 utkání a 170 bodů za 49 gólů a 121 nahrávek.

Wennberg se vrací

Do sestavy Blue Jackets se v Buffalu zařadí útočník Alexander Wennberg, který pro problémech se zády nehrál od 21. prosince. Columbus jej ve středu stáhnul ze seznamu zraněných hráčů a už proti Sabres bude moci rozšířit svou bilanci 16 bodů za čtyři góly a 12 asistencí z 30 utkání v této sezoně.

Do tréninku se ve středu zapojili také centr Brandon Dubinsky (zlomená orbitální kost) a obránce Ryan Murray (zranění v horní části těla), ale o jejich návratu do sestavy zatím není jasno. "Je dobrá zpráva, že začali trénovat. Jsem si jistý, že je pro ně lepší být už s týmem," prohlásil trenér Blue Jackets John Tortorella.