Sabres, verze 19: Sebevědomější a zkušenější

Tým kolem kapitána Jacka Eichela ukázal při otočce se San Jose charakter, po deseti duelech vládne celé lize

Napsal Michael Langr @NHLcz / NHL.com/cs

Rozhodující gól Eichela

Eichel svým druhým gólem rozhodl v prodloužení

Jack Eichel si našel puk po předchozí střele Rasmuse Ristolainena a zavěsil, zařídil tak Sabres proti Sharks výhru 4:3 v prodloužení

• 00:27 •

Před sezonou čelili pochybám. Ano, mají talent. Výraznější slabiny nenacházíme. Ale jsou psychicky dostatečně silní a zkušení, aby drželi krok s těmi opravdu nejlepšími? Zhruba v tomto smyslu se před startem nového ročníku vyjadřovali zámořští experti o týmu Buffalo Sabres.

Úterní domácí souboj se San Jose Sharks dal do jisté míry vypovídající odpověď. Jasně, bylo to pouze jedno utkání základní části. Ale s velkým přesahem. Sabres se totiž ve své aréně dokázali vyhrabat z trablů a navzdory průběžnému stavu 0:2 nakonec slavili triumf 4:3 v prodloužení.

"Jsme nadšení. Nastoupili jsme proti týmu, který má spoustu světových hráčů, a nakonec jsme to zvládli. Musíme být spokojení," pochvaloval si elitní útočník vítězného celku Jack Eichel.

[Více k tématu: Super 16: Do čela jde Colorado, daří se Islanders]

Tým od Niagarských vodopádů zkompletoval třetí výhru v řadě a se 17 body se vyhřívá na čele celé ligy. Utkání proti Sharks ale bylo důležité i z jiného důvodu.

Domácí totiž během úvodní třetiny spadli do propasti. Po brankách Dylana Gambrella a Marca-Edouarda Vlasice se dostali do těžké nevýhody, v první třetině navíc nedokázali najít recept na spolehlivého gólmana Martina Jonese.

Pokud by se měla naplnit předsezonní slova expertů, Sabres by takový zápas prohráli. Stal se ale pravý opak, svěřenci trenéra Ralpha Kruegera osvědčili charakter i odolnost. Nepříznivým vývojem se nenechali zlomit, dál tvrdě pracovali, postupně soupeře zahnali do úporné defenzivy a díky tomu pohnuli se skóre.

Nejprve v čase 27:21 snížil Eichel, 31 sekund před druhou sirénou pak srovnal účty Sam Rienhart. V tu chvíli bylo Buffalo zpět. Silné. Sebevědomé.

"Od druhé třetiny jsme odvedli skvělou práci. Byli jsme aktivní, hráli na puku. Pokud chcete uspět proti tak silnému soupeři, je nejlepším receptem mu vůbec nepůjčit kotouč," prohlásil Eichel.

Byl to právě kapitán Sabres, který v čase 63:13 využil špatného střídání Sharks, dostal se k dorážce střely Rasmuse Ristolainena a svým druhým gólem a čtvrtým bodem v zápase rozhodl o triumfu svého mužstva.

"Taková chyba při střídání je neomluvitelná. Dva hráči zůstali na ledě moc dlouho, pak šli ze hry ve špatný moment. Bylo to sobecké rozhodnutí, které do hokeje nepatří," hudroval kapitán San Jose Logan Couture.

Buffalo tak dokonalo velký obrat a ukázalo, že není týmem, který hraje dobře jen v momentě, kdy jde vývoj událostí jeho směrem. Právě tak se totiž o americkém celku rovněž mluvilo. Že dokáže na maximum vytěžit situace, kdy se mu daří a všechno hraje v jeho prospěch.

Proti San Jose mužstvo plné talentovaných mladíků ukázalo, že se umí kousnout i v době, kdy všechno není ani zdaleka idylické.

"Naprosto důvěřujeme našemu hernímu systému. První třetina nebyla dobrá, ale v přestávce jsme si řekli, co musíme změnit. Ujišťovali jsme se, že máme dostatečnou sílu na to, abychom se do utkání vrátili. To jsme pak ukázali," pochvaloval si útočník Sam Reinhart.

Samozřejmě, sezona je pořád ještě na začátku, na generální závěry je brzo. Sabres verze 2019 ovšem ukazují, že oproti minulému ročníku vyzráli. Získali zkušenosti. Sebevědomí. A víru, že žádný duel nemusí být nutně ztracený.

"Tohle je ohromně důležitá věc. Psychika má na výkonnost hráčů zásadní vliv. Není umění vyhrávat, když se všechno daří. Ale zlomit zápas, ve kterém se nevede, to o mužstvu hodně napoví," upozornil kouč Krueger.

[Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru @NHLcz]

Jeho svěřenci mají po deseti duelech našlápnuto parádně. V součtu nastřádali už osm výher, nejvíc z celé ligy. A to rozhodně nečelili slabým soupeřům. Dvakrát skolili San Jose, urvali i skalp týmů Florida Panthers, Montreal Canadiens, Dallas Stars či Pittsburgh Penguins.

Přesto jsou Sabres stále týmem, který čeká na postup do play off nejdéle ze všech - už osm sezon. Naposledy bojovali o Stanley Cup v ročníku 2010-2011.

To se může na jaře změnit. A s takovými výkony a charakterem jako teď nemusí ani samotný postup do vyřazovacích bojů představovat pomyslný strop.