Francouz vychytal levým betonem Paláta

Brankář Pavel Francouz se představil ve vynikajícím světle při svém druhém startu v sezoně v barvách Colorado Avalanche. Ti zůstali i po osmém utkání v sezoně posledním týmem NHL, který pokaždé bodoval, přestože hráli na ledě suveréna základní části minulé sezony Tampa Bay Lightning. I díky hattricku Tysona Josta se radovali hosté po výsledku 6:2.

Útočník David Pastrnak se v závěru duelu Toronto Maple Leafs - Boston Bruins postaral vyrovnáním alespoň o bod pro hosty, kteří nakonec zápas ztratili v prodloužení. Skóroval i Tomáš Hertl, ale San Jose Sharks prohráli s Buffalo Sabres. Další český brankář David Rittich z Calgary Flames prožil tentokrát výrazně méně radostných chvilek než Francouz, neboť v Los Angeles čtyřikrát inkasoval a na třetí třetinu přepustil své místo Camu Talbotovi.
Francouz druhou hvězdou
Devětadvacetiletý Francouz, který kryje záda Philippu Grubauerovi, měl v této sezoně na kontě už jednu výhru, když vychytal vítězství 3:2 v prodloužení proti Arizona Coyotes.
I tentokrát dvakrát inkasoval, ale proti velmi silnému soupeři s řadou hvězdných jmen v sestavě předvedl také 44 úspěšných zásahů a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání, jímž Colorado natáhlo bodovou sérii od začátku sezony na osm zápasů. Z toho sedmkrát se Avalanche radovali z výhry.
"Tohle byla velká výzva," prohlásil Francouz. "Samozřejmě, že jsem byl z tohoto zápasu trošičku nervózní, ale pak jsem se na to snažil nahlížet jako na zábavu. A byl to opravdu zábavný večer."
První hvězdou byl po svém prvním hattricku v NHL vyhlášen jednadvacetiletý útočník Tyson Jost. Mikko Rantanen pomohl vítězům gólem a nahrávkou, tři asistence zaznamenal Colin Wilson.
Jostovi stačila k hattricku první polovina zápasu, uzavřel ho již v čase 26:06, kdy uzavřel skvělou tříminutovku Colorada. Hosté během ní odskočili z 1:1 na 4:1 a rozhodli tak o osudu zápasu.
"Úžasný pocit, něco opravdu jedinečného," pochvaloval si Jost. "Jde o něco, o čem jste vždycky snili jako dítě, když jste si hráli na dvorku. Vážně mimořádný pocit a nádherný moment kariéry."

Rantanen zakončil krásné sólo bekhendovou trefou

Pastrňák zařídil bod
Bodová série českého kanonýra pokračuje. Pastrňák tentokrát stihl v Torontu dva body za gól a asistenci a bodoval tak již v šestém utkání za sebou. Během tohoto období si připsal 15 bodů za devět gólů a šest asistencí.
Gólový zásah ranou z kruhu bez přípravy byl v Torontu o to důležitější, že jím Pastrňák v čase 55:34 smazal těsné vedení Maple Leafs. Ti se přesto nakonec radovali z výhry, když Morgan Rielly na konci 64. minuty prostřelil slovenského branáře Jaroslava Haláka.
Pastrňák byl zvolen jako třetí hvězda zápasu a díky deváté trefě sezony se opět dotáhl v přehledu nejlepších kanonýrů ligy na vedoucího Jamese Neala z Edmontonu.
"Důležitá výhra," konstatoval Rielly. "Šlo o tým z naší divize, hráli jsme bez Johna (Tavarese)... V takových zápasech toužíme být úspěšní a myslím, že jsme se s touhle výzvou popasovali. Nebylo to tak, jak bychom si přáli vyhrát, ale i tohle bereme."
Pro Riellyho šlo o čtvrtý gól v prodloužení, čímž se v historii Maple Leafs dotáhl mezi obránci na dvojici Bryan McCabe, Pavel Kubina. Vede Tomáš Kaberle se sedmi góly.

Pastrňák se trefil parádně z pravého kruhu

Hertlův gól nestačil
San Jose s Buffalem třikrát v průběhu utkání prohrávalo a vždy dokázalo odpovědět, ale počtvrté už se mu to nepodařilo. V čase 52:15 rozhodl o výhře hostujících Sabres prvním zásahem v ročníku Zemgus Girgensons.
Hertl svým třetím gólem sezony vyrovnal tečí v čase 40:44 při přesilovce na 2:2. Bodoval tak potřetí v řadě a z osmi zápasů má na kontě šest bodů (3+3).
Sharks nenavázali na předchozí tří vítězství, jejich soupeř naopak navýšil vedení ve Východní konferenci na tři body. Buffalo odehrálo dosud devět zápasů, osmkrát bodovalo a sedmkrát vyhrálo.

Hertl skóroval za přispění Ristolainenovy teče

Rittich střídal
Jihlavský rodák pustil do brankoviště Flames Talbota za stavu 4:0 pro domácí Kings. Ti už pak další góly nepřidali, ale protože se Flames prosadili pouze jednou zásluhou Mikaela Backlunda z trestného střílení, na výsledek to nemělo nijak zásadní vliv.
Už po 75 sekundách se pěknou individuální akcí prosadil Tyler Toffoli. V nástupu do druhé části měl Rittich porci smůly, když puk za jeho záda srazil bruslí jeden ze spoluhráčů po přihrávce Jeffa Cartera už v čase 20:16.
Calgary jako kdyby to poznamenalo na celou třetinu, neboť Kings ji vyhráli na střely drtivě 20:4 a rozdíl ve skóre navýšili ještě v oslabení Anze Kopitar a Ilya Kovalchuk.
Rittich se po polovině zápasu už za stavu 0:4 zapsal do statistik dvouminutovým trestem za sekání. Předtím však už dostal jeden v průběhu první třetiny, a to za podražení.
Hughes vs. Hughes
Jednička letošního draftu Jack Hughes z New Jersey Devils dal svůj první gól v NHL, a to v utkání, v němž proti němu hrál jeho starší bratr Quinn, obránce a sedmička loňského draftu. New Jersey Devils díky tomu zdolali Vancouver Canucks 1:0. Mackenzie Blackwood udržel čisté konto díky 25 zásahům.
Šlo o první souboj osmnáctiletého Jacka s dvacetiletým Quinnem na úrovni NHL. A mladší z bratrské dvojice ho ozdobil vítězným gólem z přesilovky v 15. minutě po střele zápěstím a nahrávce Taylora Halla. V hledišti haly Prudential Center ho vidělo odhadem 75 členů rodiny Hughesových.
"Bylo to úžasné, je vážně vzrušující dát gól v NHL," jásal Jack Hughes. "Když vidíte, že puk prošel do branky, tak jen začnete hulákat a dělat takové ty věci, co k tomu patří. Přišlo to trošku později, ale je dobré, že jsem se dočkal. Je to neskutečný pocit a já jen věřím, že ještě pár gólů budu moci oslavit."
V 18 letech a 158 dnech se stal Jack Hughes druhým nejmladším hráčem v historii Devils při svém prvním gólu v NHL. Prvenství patří v tomto ohledu Craigu Wolaninovi, jenž se v sezoně 1985-86 prosadil ve věku 18 let a 135 dnů. Aby dal hráč svůj první gól v NHL proti svému bratrovi, se stalo podeváté v historii.
Vancouver přišel porážkou o čtyřzápasovou vítěznou sérii. "Když už máme prohrát 0:1, tak jsem šťastný alespoň za to, že ten gól dal brácha. Ale samozřejmě nejsem nadšený z naší porážky," ujistil Quinn Hughes. "Pogratuloval jsem mu, ale přes všechnu tu bratrskou lásku bych si přál, abychom těch 1:0 vyhráli my."

VAN@NJD: Hughes si v přesilovce připsal první gól

Ostatní zápasy: Šampioni znovu na kolenou, čtvrtá prohra Flyers, konec série Penguins
Obránce Shea Weber si připsal gól a asistenci, brankář Carey Price přispěl 32 zákroky, bod za nahrávku zaznamenal i slovenský útočník Tomáš Tatar a Montreal Canadiens vyhráli na ledě St. Louis Blues 5:2. Pro domácí obhájce Stanley Cupu šlo o čtvrtou porážku za sebou.
Philadelphia Flyers byli sice dobře naladění na startu nové sezony, když vyhráli zápas NHL Globas Series v Praze proti Chicagu (4:3), dobře zvládli i přesun do zámoří, když zdolali New Jersey 4:0, ale od té doby prohrávají. Porážka 1:4 s Dallas Stars byla už čtvrtá v řadě. Stars uspěli teprve podruhé za 10 odehraných utkání a utnuli sérii čtyř zápasů bez bodového zisku i přesto, že inkasovali už po 43 sekundách. Domácí útočník Jakub Voracek nebodoval.
Vegas Golden Knights zvítězili poprvé od vstupu do v Pittsburghu (3:0) a ve 173 odehraném utkání základní části dosáhli 100. vítězství. Brankář Marc-Andre Fleury se proti svému bývalému týmu zaskvěl nulou, kterou si uhájil 29 zákroky a v historickém přehledu se dotáhl na legendu Terryho Sawchuka. Ten je sedmý se 445 vychytanými výhrami. Fleury uhájil posedmapadesáté čisté konto, z toho potřinácté v barvách Vegas.

Fleury zasáhl parádně levou rukou při střele Riikoly

Brock Nelson se prosadil už po 33 odehraných sekundách z prodloužení, New York Islanders se díky tomu radovali v Nationwide Areně po vítězství 3:2 nad domácími Columbus Blue Jackets a uspěli tak počtvrté v řadě.
Conor Garland si připsal gól a asistenci, Kyle Capobianco dal svůj první gól v NHL a Arizona Coyotes přehráli Ottawa Senators 5:2. Bodovali tak již popáté v řadě, z toho čtyři utkání vyhráli. Za úvodních sedm vystoupení navíc tým kouče Ricka Toccheta inkasoval v součtu jen 13 branek, nejméně v lize.
Jediným úspěšným exekutorem rozhodujících nájezdů v závěru zápasu Nashville Predators - Florida Panthers byl hostující Vincent Trocheck a zařídil tak svému týmu výhru 3:2. Panthers prodloužili bodovou sérii na pět utkání, ale teprve podruhé během ní vyhráli. Domácí se museli podruhé za sebou obejít bez zraněného útočníka Filipa Forsberga.