Pasta_1017

Hokejisté Boston Bruins budou usilovat na ledě Calgary Flames (zápas začne ve 3:30 SELČ) o prodloužení úžasné série čtyř zápasů, v nichž přehráli své soky pokaždé minimálně tříbrankovým rozdílem. A stejně tak se bude snažit zůstat co nejdéle na vlně i mladý český forvard David Pastrňák, který k parádní jízdě pokaždé gólově přispěl. Naposledy vystřihl dokonce hattrick a na kontě už má sedm přesných zásahů.
Kromě tohoto duelu se v úterý v NHL hrají ještě další tři.

Dosud jediný přemožitel Bruins, jímž byl v úvodní hrací den po hrozivém výsledku 7:0 tým úřadujících šampionů Washington Capitals, se potřebuje proti New York Rangers (1:00 SELČ) chytit po dvou duelech bez bodového zisku. Montreal Canadiens pak završí čtyřzápasovou sérii vystoupení před svými fanoušky měřením sil se St. Louis Blues (1:00 SELČ) a Anaheim Ducks přivítají New York Islanders (4:00 SELČ).
Famózní Boston nehodlá brzdit
Bostonu dost možná debakl ve Washingtonu na prahu nové sezony pomohl. Po takových zápasech padají slova o velkém poučení a Bruins si je vzali k srdci naprosto příkladně.
Výsledkem jsou výhry 4:0 v Buffalu, doma nad Ottawou (6:3) i Edmontonem (4:1) a naposledy exhibiční vystoupení proti Detroitu (8:2). Čtyři výhry bez zakolísání se skóre 22:6. Jen sotva mohla být odpověď týmu kouče Bruce Cassidyho lepší.
Velký podíl na tom má i dvaadvacetiletý Pastrňák. Stihl během ní devět bodů za sedm gólů a dvě nahrávky a je v čele pronásledovatelů dosavadního krále střelců Austona Matthewse z Toronta.

Pastrňák se trefil v přesilovce a dal 100. gól v NHL

Zápasem v Calgary začne Bruins čtyřzápasová série v arénách soupeřů. Následně se představí v Edmontonu, Vancouveru a Ottawě. "Je to pro nás hodně důležitá šňůra. A také dlouhá," připustil obránce a kapitán týmu Zdeno Chára. "Ale vždy se soustředíme jen na daný zápas. Takže teď máme před sebou jen první utkání v Calgary, teprve pak se můžeme posunout dál."
Do sestavy domácích Flames by se - alespoň tedy podle úterního tréninku - měl vrátit Michael Frolík, jehož kouč Bill Peters posadil při předchozím vystoupení na ledě Colorada pouze na tribunu. Frolík byl zpět v lajně s Matthewem Tkachukem a Mikaelem Backlundem.
Otázkou je, kdo bude ve Scotiabank Saddledome čelit ofenzivní síle Bruins z brankoviště. Domácí jedničkou je Mike Smith, ale výborný part má za sebou český gólman David Rittich. Při porážce 3:5 v St. Louis šel mezi tyče na závěrečnou třetinu a neinkasoval.
V dalším utkání to byl on, kdo byl v zahajovací sestavě Flames. Zpočátku vše vypadalo hrozivě; Rittich sice nechyboval, jenže po 160 sekundách vedlo domácí Colorado 2:0. Přesto si výhru 3:2 v prodloužení připsali borci z Alberty. Na koho ukáže trenér Peters tentokrát?
"My se hlavně musíme nastartovat hned od začátku," zdůraznil Matthew Tkachuk. "Jak řekl kapitán (Mark Giordano) po utkání s Avalanche, nelze jen stát a koukat, co se děje kolem. V opačném případě to skončí prohrou."
Více k tématu: [Druhá sezona Davida Ritticha\]
Šampioni dvakrát na kolenou
Podle úvodních tří zápasů se zdálo, že Capitals navážou tam, kde minulou sezonu pódia NHL opouštěli. Vyvěsili vzpomínkový prapor, deklasovali Boston, nastříleli postupně sedm, šest a pět branek a hřálo je nadmíru dobrých pět bodů.
Jenže následně je přejeli 6:0 hráči New Jersey Devils, kterým se vstup do sezony vyvedl nad očekávání, a nijak uklidňující pro šampiony nebyla ani domácí konfrontace s Toronto Maple Leafs. Ti, kteří je podle odhadů můžou na trůnu vystřídat, si odvezli výhru 4:2.
"Vážně se mi zamlouvalo, jak jsme si hlídali první dvě třetiny," uvedl kouč Todd Reirden. "Z velmi riskantní hry jsme dokázali přeladit a pustit soupeře jen do pár šancí, ale na začátku třetí třetiny jsme nehráli dobře s pukem a zápas se začal přiklánět na stranu Toronta."
Rangers na vzestupu?
Až do čtvrtého zápasu sezony si museli na vítěznou radost počkat hokejisté New York Rangers. A co víc - úvodní tři duely absolvovali bez zisku jediného bodu a inkasovali v nich dohromady 14 branek.
Po sérii dalších tří utkání, která odehráli jen v Madison Square Garden, už se však Rangers dýchá výrazně lépe. Hodně přidali v defenzivě - shodně inkasovali vždy jen dvakrát - a i když stále čekají na výhru v základní hrací době, dvakrát se radovali z vítězství.
"Může to znít trochu hloupě už po pár zápasech sezony, ale vždy je těžké dohánět. A my chceme být v závodě o play off," zdůraznil gólman Henrik Lundqvist. "Je proto důležité vyhrávat zápasy, ve kterých máte příležitost uspět."
Montreal završí domácí sérii
Canadiens soubojem proti Blues zakončí čtyřzápasovou domácí šňůru. Vstoupili do ní sice velmi špatně, když nedali ani gól Los Angeles Kings a prohráli 0:3, ale pak přišel náznak výrazně lepších časů.
Tím byla už vybojovaná výhra nad Pittsburgh Penguins 4:3 po nájezdech, když se Montreal dokázal vyhrabat z manka 0:2 po první třetině. A pozitivní vlna z obratu následně Canadiens donesla i k výraznému vítězství 7:3 nad Detroitem, k němuž ve svém 1000. utkání v základní části NHL přispěl i český útočník Tomáš Plekanec.

Tatar tečoval bruslí Danaultovo nahození

Hostující Blues zatím zůstávají s pouhou jednou výhrou ze čtyř vystoupení za očekáváním. Tým nyní čeká třízápasový trip po Kanadě. Po zápasu v Montrealu se představí na ledě silného Toronta a ve Winnipegu.
"Nemůžeme dopustit, abychom dál takhle ztráceli zápasy. Zejména v této fázi sezony a proti divizním rivalům," zdůraznil kapitán Alex Pietrangelo. "Tohle je pro nás ohromně důležitý trip, abychom to odčinili a hlavně začali hrát naplno v úplně celém utkání."
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
Nabídnou Ducks s Islanders další drama?
Anaheim se s New York Islanders utkal za poslední dvě sezony čtyřikrát - a hned třikrát z toho byl remízový stav po 60 minutách. Rozhodnutí následně přineslo ve dvou případech prodloužení a v jednom až nájezdy. Zbývající čtvrtý duel navíc skončil jednobrankovým rozdílem.
Při posledním vzájemném měření sil loni v prosinci padlo devět branek. Zápas měl pořádnou zápletku, neboť Ducks v pozici hostů vyhráli první třetinu 2:0 a ve druhé vedli 3:1, přesto nakonec sami zachraňovali zápas gólem v závěru základní doby. A pak slavili vítěznou trefu v prodloužení.
Zatímco Anaheim má odehráno už šest zápasů a jen jednou vyšel zcela naprázdno, Islanders hráli čtyřikrát a střídají výhry s porážkami.