Pastrňák vystřelil Bostonu mečbol proti Columbusu

Bruins v utkání číslo 5 ztratili dvoubrankový náskok, ale v čase 58:32 rozhodl mladý český střelec

Napsal NHL.com/cs @nhlcz

Souhrn: CBJ 3, BOS 4

Bruins porazili v utkání číslo 5 Blue Jackets 4:3

David Pastrňák dvakrát skóroval ve třetí třetině, Bruins porazili Blue Jackets 4:3 a chybí jim jediná výhra k postupu do finále konference

• 05:26 •

Hokejisté Boston Bruins a Columbus Blue Jackets svedli v zápase číslo 5 ve 2. kole play off další dramatickou bitvu. Vyhráli ji nakonec i přes ztrátu dvoubrankového náskoku 4:3 domácí Bruins a při vedení v sérii 3:2 jsou jedinou výhru od postupu do finále Východní konference.

Obrovský podíl na zajištění mečbolu měli čeští útočníci ve službách Bostonu. David Pastrňák rozhodl svým druhým gólem v čase 58:32 a byl vyhlášen největší hvězdou zápasu, David Krejčí se trefil jednou. Tři body za gól a dvě nahrávky si připsal Brad Marchand.

Boston Bruins - Columbus Blue Jackets 4:3 (stav série: 3:2)

Na první gól v TD Garden se čekalo do 22. minuty a Boston šel do vedení díky Krejčímu, jenž zužitkoval nahrávku od Jakea DeBruska a prostřelil Sergeie Bobrovskyho.

Krejčí se trefil potřetí v tomto play off. Celkově šlo o jeho 35. gól kariéry ve vyřazovacích bitvách o Stanley Cup a je v tomto ohledu osmý v historii Bruins, když za ním zůstali Ken Hodge a Don Marcotte.

Pak se skóre znovu posouvalo až ve třetí třetině, ale stálo to za to. Padlo v ní totiž dohromady šest gólů, z toho pět v poslední desetiminutovce.

Marchand zvýšil ve 45. minutě na 2:0, ale v polovině 51. minuty snižoval Seth Jones. Již o 43 sekund později měli Bruins dvoubrankové vedení zpět díky Pastrňákovi. Ten na sebe vzal koncovku přečíslení dvou na jednoho a zakončil bleskovou ranou na bližší tyčku.

Za dalších 51 sekund však Ryan Dzingel snížil a v čase 53:58 bylo dokonce vyrovnáno zásluhou Deana Kukana. Oba úvodní zápasy v Bostonu rozuzlilo až prodloužení, k němuž se opět schylovalo. Pastrňák ho ale 88 sekund před vypršením základní hrací doby odmítl, když zakončil bez přípravy Marchandovu přihrávku a Bobrovsky se nestihl na jeho střelu přesunout.

"Je parádní dát nějaké góly," pochvaloval si Pastrňák, který tak skóroval třikrát za poslední dvě utkání a pomohl otočit sérii z 1:2 na 3:2. V prvních třech zápasech se přitom prosadil jedinkrát po gólu bruslí. "Celá naše lajna odehrála dobrý zápas. Zvedli jsme se, když to bylo nejvíce potřeba."

"Na tohle jsme nějakou dobu čekali. Potřebujeme ho, aby nám vyhrával zápasy," řekl na Pastrňákovu adresu obránce Torey Krug. "Když bude podávat takovéhle výkony, tak jsme týmem, kterého se soupeři musí obávat."

V závěru přesto chybělo hodně málo, aby se prodlužovalo. Blue Jackets to zkusili s hrou bez gólmana. Matt Duchene trefil tyčku, proti Camu Atkinsonovi vytáhl fantastický zákrok betonem gólman Tuukka Rask.

I díky němu vyhráli Bruins teprve podruhé ve své historii v základní době zápas play off, v němž promarnili vícebrankový náskok. Prvním takovým byla výhra 4:2 v utkání číslo 3 během série úvodního kola s Buffalo Sabres v roce 1989.

"Tohle je ohromně důležitá výhra," prohlásil Rask, který stihl 33 zákroků. "Vyvinulo se to (za stavu 2:2) v sérii na dvě výhry, takže chcete doma splnit úkol a uspět. Byl to skvělý zápas a zvládli jsme to. Ale soupeř se určitě nevzdá. Jakmile mu dáme malou šanci, dokáže se jí zmocnit."

[Kompletní pokrytí série Bostonu s Columbusem]

"Je to frustrující," ulevil si Duchene. "Teď se mělo ještě pořád hrát, mělo se hrát prodloužení a kdo ví, co by se v něm stalo."

"Věci se dějí z nějakého důvodu. A já tomu doopravdy věřím," konstatoval trenér poražených John Tortorella. "Na zápas číslo 7 tady budeme zase zpátky."

Další zápas: Pondělí 6. května (úterý 7. května 1:00 SELČ) v Nationwide Areně v Columbusu.