Blokování střel klíčovým faktorem pro San Jose

Napsal Shawn P. Roarke / NHL.com

Na to, aby San Jose Sharks pomýšleli na své noční můry, si prvních 41 minut a 40 sekund čtvrtého zápasu play off příliš dobře užívali.

Hala SAP Center se otřásala pod náporem energie fanoušků, šťastných z vedení 3:0 daného třemi ukázkově využitými přesilovkami.

Dlouholetí trápitelé Sharks - Los Angeles Kings - v té chvíli vypadali, jako kdyby hráli v play off NHL poprvé v životě. Rozhodně ne jako tým, jenž získal mezi lety 2012 a 2014 dva Stanley Cupy.

Poté, co dal Patrick Marleau v čase 1:40 třetí třetiny třetí gól, zdálo se, jako kdyby měla párty v režii San Jose trvat celou noc. Jenže krásné chvilky se rychle otočily. Kings dali dva góly během tří minut a 55 sekund a Sharks museli rázem přepnout do módu ohrožení. Plynulost a sebevědomí prvních dvou třetin bylo fuč. Vlna za vlnou se valila do obranného pásma domácích a Sharks nestačili odehrávat puky kamkoliv, jen aby to bylo mimo nebezpečí.

Místo spořádané taktiky propukl chaos.

"(Kings) to nikdy nevzdají," upozornil centr Logan Couture, poté co jeho San Jose přežilo až do konce a výhrou 3:2 zvýšilo vedení v sérii prvního kola Západní konference na 3:1 na zápasy. "Tohle na nich musíme respektovat. Bez ohledu na skóre budou vždycky tlačit. To, že vyhráli tituly, není bezdůvodné."

Hokejisté Los Angeles si dobře pamatují play off v roce 2014, kdy v prvním kole prohrávali se San Jose 3:0 na zápasy. Nesložili zbraně, naopak zmobilizovali všechny síly a sérii otočili k výhře 4:3. Poté došli až ke Stanley Cupu.

Posledních 63 sekund středečního duelu bylo obrovským dramatem. "Připadalo mi to jako poslední minuta basketbalového zápasu," řekl Joel Ward, útočník, který přišel do San Jose v létě, aby pomohl týmu jak na ledě, tak v otázce psychické odolnosti.

Ward byl na ledě 18,3 sekundy před koncem. 'Nabrífovaný' od trenérů, dobře věděl, jakým způsobem hrají Kings bez brankáře. I Couture, pamětník série v roce 2014, chtěl za každou cenu zamezit tomu, aby se soupeř dostal na koně. Kouč Peter DeBoer ho poslal na buly proti Vincentu Lecavalierovi přesto, že před tím v zápase vyhrál jen jedno vhazování ze čtyř. Věřil však, že na své oblíbené levé straně Couture uspěje.

"Moje práce byla buď buly zablokovat, nebo vyhrát. Věděl jsem, že nesmím prohrát čistě. A pak už to bylo jen přetahování o puk," popisoval centr Sharks.

I tak se ovšem puk dostal ke Drewu Doughtymu na modrou. Ale Couture si lehl do jeho střely a odrazil puk do rohu. Čtyři sekundy se kotouč dostal k dalšímu obránci L.A. Jake Muzzinovi, jenž vypálil další ránu. Tentokrát ji zablokoval Marc-Edouard Vlasic, jenž puk odrazil podruhé během poslední minuty.

Couture zajásal a zvedl ruce ke stropu. Zablokovanou střelu slavil stejně, jako kdyby šlo o vstřelený gól. V tu chvíli to bylo stejně důležité.

"Pokud se zeptáte dalších hráčů, kteří tam blokovali střely, řeknou vám, že je to stejně dobrý pocit," řekl Couture. "Pokud chceme uspět, musíme to dělat všichni."

Všichni v sestavě San Jose skutečně odehráli zápas tak, jak bylo potřeba. A věří, že už definitivně utloukli svou noční můru. I když vědí, že k tomu potřebují vyhrát ještě jeden zápas, ideálně v pátek v Los Angeles.

Když se jim to povede, své démony snad uspí navždy.