Pro Chicago jsou duely pod širým nebem zakleté

Blackhawks se bez střechy nedaří, porážka v St. Louis byla už čtvrtá z pěti 'outdoorových' duelů

Napsal Amalie Benjamin @AmalieBenjamin / NHL.com

Hokejisté Chicago Blackhawks odchází dlouhou uličkou po gumovém koberci se sklopenými hlavami. Celkem běžný obrázek z utkání pod širým nebem byl znovu k vidění v pondělí na Busch Stadium v St. Louis, kde hosté nestačili na domácí Blues a duel Bridgestone NHL Winter Classic prohráli 1:4.

Pro Chicago to byla už čtvrtá porážka v pěti 'outdoorových' zápasech NHL a třetí za poslední čtyři roky. Nikdo nemá s duely na velkých fotbalových a baseballových stadionech takové zkušenosti. Kapitán Jonathan Toews je se dvěma góly a čtyřmi asistencemi nejproduktivnějším mužem historie duelů pod širým nebem. A stejně jako on hráli v takovém zápase popáté i Patrick Kane, Duncan Keith a Brent Seabrook.

Jenže tyhle zkušenosti se příliš nezúročily. V posledních dvou sezonách má Chicago pod širým nebem skóre 2:10, protože 20. února prohrálo i Stadium Series na ledě Minnesota Wild 1:6.

"Chtěli jsme si vylepšit reputaci v zápasech pod otevřeným nebem. A nevím proč, ale znovu jsme nedokázali podat kvalitní výkon," hořekoval Kane.

"Je to frustrující, protože ty zápasy jsou široce sledované, je kolem toho velký humbuk. Člověk chce předvést dobrou show pro své fanoušky. Možná na to někdy myslíme až moc, místo abychom šli na led a odehráli jednoduchý zápas," pokračoval loňský vítěz ligového bodování.

"O tom, že se nám v těchhle utkáních nedaří, jsme hovořili. Zůstalo to v našich hlavách. Všichni to chtěli zlomit."

Blackhawks přitom vedli trefou českého obránce Michala Kempného, který hned po minutě hry dal svůj druhý gól kariéry v NHL. Jenže St. Louis ve druhé třetině vyrovnalo díky Patriku Berglundovi a ve třetí části rozhodl o výhře domácích dvěma góly Vladimir Tarasenko.

Třetí třetina byla z hlediska hostů mizerná. První střelu na branku Jakea Allena v ní vyslali až v čase 10:13, kdy už jich Blues měli sedm. Pak přišla nevyužitá přesilovka a trest na druhé straně v podobě vítězného Tarasenkova gólu.

O necelých osm minut později bylo hotovo a Blackhawks odjížděli z ledu zklamaní a frustrovaní. Tak jako téměř vždy po zápase pod širým nebem.

Kromě toho je lehce alarmující i současná klesající forma týmu, který se stále drží na čele Západní koference, ale v posledních šesti utkáních vyhrál jen jednou (1-4-1) a v pěti z nich chyběl tahoun Marián Hossa, se 16 góly top střelec mužstva.

Slovenský útočník se zranil 20. prosince v zápase s Ottawa Senators a od té doby nehrál.

"Samozřejmě nám chybí. Je obrovsky důležitou součástí týmu jak v ofenzivě, tak v defenzivě," prohlásil obránce Duncan Keith. "Je to ohromně mocný hráč, dovede se udržet na puku. Posouvá celou hru v náš prospěch, ať už držením puku, bráněním nebo tím, jak chytře hraje. Je pro nás všechny dobrým příkladem."

Hossa zůstal v Chicagu, ale v neděli už bruslil. Blackhawks věří, že se brzy vrátí do sestavy.

Jeho pomoc budou potřebovat. I když je teď čeká trochu jednodušší rozpis se čtyřmi zápasy doma proti papírově slabším celkům Buffalo Sabres, Carolina Hurricanes, Nashville Predators a Detroit Red Wings.

"Prohráli jsme pět ze šesti zápasů, takže je snad čas otočit kormidlo," řekl Kane. "Hrajeme teď čtyřikrát doma, takže se budeme snažit vrátit naše výkony tam, kde byly. Získat nějaké body a snad i hrát lepší hokej. Aby byl 2017 dobrý rok."