bishop

Čtvrtý a pátý zápas série mezi Dallasem a St. Louis měly mnoho společného. V obou případech zvítězili Stars. A v obou případech čelili v závěrečné třetině drtivému tlaku Blues.

Ten ale ani v jednom případě nevedl ke kýženému výsledku. Důvod? Fantasticky chytající Ben Bishop. Zkušený gólman v noci na sobotu navázal na fantastické představení ze čtvrtého duelu série a dovedl svůj tým k průběžnému vedení 3:2 na utkání.
"Ben byl jednoznačně nejlepším hráčem na ledě. Bez něj bychom rozhodně nemohli myslet na úspěch, soupeř nás totiž přehrál," uznal po triumfu 2:1 hlavní trenér týmu z Texasu Jim Montgomery.
Více k tématu: [Fantastický Bishop přiblížil Stars postup]
V případě St. Louis je to jako přes kopírák. Částečně prospané první dvě třetiny, gólová ztráta a pak snaha o dohnání manka. Vytáhlý gólman Dallasu je ale proti.
Bishop ve třetím dějství pátého utkání připsal 14 úspěšných zákroků, celkem jich měl v utkání 38. A nijak ho nerozhodila ani skutečnost, že po chybě v rozehrávce daroval gól Jadenu Schwartzovi.
Po chybě se okamžitě dokázal oklepat. Nejprve zneškodnil štiplavou střelu Vladimira Tarasenka, následně levým betonem odmítl i tutovku Oskara Sundqvista. Švédský reprezentant mohl jenom kroutit hlavou.
"Bishop odchytal fantastický zápas, to musíme uznat. I náš gólman nás podržel, ale Bishop byl zkrátka vynikající," uznal trenér St. Louis Craig Berube.
Dallas tak podruhé za sebou prokázal velkou odolnost. Pod vzrůstajícím tlakem soupeře se nezlomil, naopak zůstal kompaktní a účinnou hrou bránil náskok. Oproti předešlému průběhu utkání výrazně zjednodušil hru, navíc nepanikařil ani v momentech, kdy byl na dlouhé desítky vteřin uzamčený ve vlastní třetině.

Bishop vychytal Sundqvista pravým betonem

"Ukázali jsme, jak houževnatí dokážeme být. I v momentech, kdy jsme pod tlakem, dokážeme zachovat chladnou hlavu a situace řešit správným způsobem," pochvaloval si kapitán Jamie Benn.
Hlavní postavou Dallasu je ovšem Bishop. V součtu třetích třetin posledních dvou zápasů inkasoval pouze dva góly. Jeden v každém duelu. A celkem zkompletoval 28 úspěšných zákroků.
Nejen v těch případech ukázal, proč je jedním ze tří finalistů v boji o Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře základní části. "Určitě bych mu jí dal. A nejen to, Ben si zaslouží i Hartovu trofej. Ten chlapík je prostě úžasný," ocenil svého spoluhráče obránce Ben Lovejoy.
Bishop sice v dosavadním průběhu play off inkasoval několik laciných branek, proti Blues ale své výkony vyšponoval na maximální možnou míru. Nejen, že bere dech skvělými zákroky, ale taky z něj vyzařují ledový klid a jistota.
"On dělá ten hlavní rozdíl mezi oběma týmy. Víme, že ať se v zápase stane cokoli, můžeme se o něj opřít," konstatuje Montgomery.
Pro Bishopa je tahle série o to pikantnější, že v NHL začínal právě v dresu Blues, kteří si ho vybrali na draftu v roce 2005 z 85. místa.
[Kompletní pokrytí série St. Louis s Dallasem]
"Ale není to tak, že bych měl proti Blues nějakou speciální motivaci. Dopředu mě žene touha po týmovém úspěchu," prohlašuje dvaatřicetiletý rodák z Denveru.
V noci na sobotu mohl oslavit v play off už 18. vítězství. To ho v historickém žebříčku amerických brankářů posunulo na dělenou 17. příčku.
Především ovšem tahle výhra přiblížila Dallasu k postupu do finále Západní konference. Pokud se to Stars podaří, budou moci děkovat především svému maskovanému muži.