Bishop nechytal a Chicago vyrovnalo finále

Napsal Michael Langr / NHL.com

Hokejisté Chicago Blackhawks měli proti sobě dvacetiletého gólmana, jenž chytal svůj první celý zápas play off NHL v kariéře, a dokázali ho překonat jen dvakrát.

Přesto však zvítězili vyrovnali stav finále Stanley Cupu s Tampa Bay Lightning na 2:2.

Nováček Tampy Andrei Vasilevskiy, který nahradil zraněného Bena Bishopa, si připsal 17 zákroků. Ale Brandon Saad se v čase 6:22 třetí třetiny trefil mezi gólmanovy betony a zařídil výhru Chicaga 2:1.

Chicagský forvard tak definitivně zlomil ruského náhradníka, jenž chytal teprve svůj 20. zápas NHL a první celý v play off. Předtím jen třikrát zaskakoval za Bishopa v průběhu utkání - jednou v sérii s Montreal Canadiens, jednou s New York Rangers a naposledy ve druhém zápase finálové série, v němž Bishop odstoupil ve třetí třetině kvůli zranění.

"Dostat při debutu jen dva góly je skvělá práce. Dokázal, že i v takovém zápase dovede zachytat. Na dvacetiletého kluka je to velký úspěch," chválil mladého gólmana trenér poražených Jon Cooper.

Na Saadův gól asistoval hvězdný útočník Patrick Kane, jenž si připsal teprve první bod ve finálové sérii. Kapitán Jonathan Toews přispěl k výhře prvním gólem zápasu, na který asistoval Marián Hossa. Slovenský útočník nasbíral ve čtyřech duelech série čtyři body.

Brankář Corey Crawford měl na kontě 24 zákroků a v poslední minutě předvedl ten klíčový, když zastavil šanci hostujícího kapitána Stevena Stamkose.

Tampa tak dala jediný gól, když v polovině druhé třetiny vyrovnával na 1:1 Alex Killorn. Český útočník Ondřej Palát strávil na ledě přes 20 minut, ale tentokrát nebodoval. Obránce Andrej Šustr odehrál jen sedm minut a 17 sekund.

"Je těžké překousnout takovou porážku. Věřil jsem, že to urveme. Měli jsme více ze hry, cítili jsme se dobře," tvrdil Stamkos. "Musíme se dát dohromady a připravit se na zápas před vlastními fanoušky."

Páté utkání je na programu v sobotu večer (neděle 2.00 SELČ) v hale Amalie Arena v Tampě.

Otázkou je, zda do něj nastoupí znovu Vasilevskiy, nebo zda se do brankoviště vrátí Bishop. Ten po zranění ve druhém zápase s Blackhawks vychytal výhru ve třetím finále, přestože bylo vidět, že se nepohybuje tak dobře, jako jindy.

"Určitě během série nastoupí, o tom není sporu. Jen nevím, ve kterém zápase," prohlásil Cooper.

Chicago chce navázat na skvělou bilanci, kterou má pod trenérem Joelem Quennevillem v sériích play off za stavu 2:2 - tým v takovém případě sérii nikdy neprohrál a zvítězil v 16 následujících utkáních ze 17. Jedinou porážku jim uštědřili Anaheim Ducks před měsícem ve finále Západní konference, v němž však nakonec Hawks postoupili po sedmém duelu.

"Tenhle soupeř je ale lepší, než jsme si dovedli představit," varoval chicagský centr Brad Richards, někdejší hvězda Lightning. "Tvrdě napadají a snaží se vás udolat ve vašem pásmu. Musíme se připravit na to, že zbytek zápasů může skončit taky 2:1."