Matthews pokořil metu 40 branek

Americký útočník Auston Matthews díky své 40. brance v sezoně dostihl v čele tabulky střelců ruského kanonýra Alexandra Ovečkina z Washington Capitals a celkem čtyřmi body se podílel na výhře Toronta nad Anaheimem 5:4 po prodloužení. K zisku bodu poražených Ducks pomohl jednou asistencí český forvard Ondřej Kaše.

V programu čtyř pátečních utkání předvedl svou skvělou formu také lotyšský brankář Elvis Merzlikins, který při vítězství Columbusu nad Detroitem vychytal podruhé za sebou a popáté z posledních osmi vystoupení čisté konto.
Matthews na čele kanonýrů
Ve středečním duelu na ledě Rangers při porážce 3:5 Matthews dvěma góly předstihl na druhém místě boje o Maurice Richard Trophy českého kanonýra Davida Pastrňáka z Boston Bruins, proti Anaheimu se dotáhl na Ovečkina a vyrovnal své osobní maximum. Ve své nováčkovské sezoně 2016/17 vstřelil 40 gólů v 82 utkáních, v té probíhající se mu to povedlo už v 55 duelech.
Jednička draftu z roku 2016 ve 34. minutě po kombinaci Mitchella Marnera a Johna Tavarese překonala Ryana Millera z pravého kruhu. Byl to Matthewsův šestý gól z posledních pěti zápasů a před Pastrňákem mají spolu s Ovečkinem náskok dvou tref.
"Dosáhnout na hranici 40 branek pro mě hodně znamená. Mám štěstí, že hraju se skvělými spoluhráči. Patří jim velké poděkovaní," řekl Matthews, který v minulém ročníku dal 37 gólů v 68 zápasech a v sezoně 2017-18 jich vstřelil 34 v 62 duelech.
Pro Matthewse to byl už třetí bod v utkání. V úvodu asistoval u úvodní branky Andrease Johnssona, na kterou odpověděl Nicolas Deslauriers. Ve 24. minutě vrátil Maple Leafs v přesilové hře vedení po Matthewsově přihrávce John Tavares.

Tavares zajistil v prodloužení výhru Maple Leafs

Ducks potom na dvoubrankovou ztrátu zareagovali ve třetí třetině. Nejdříve se prosadil ve vlastním oslabení Max Jones a v 53. minutě se na vyrovnání na 3:3 podílel Kaše. Jeho střelu z pozice mezi kruhy ještě Jack Campbell vyrazil, ale ze vzduchu dostal puk do branky Adam Henrique.
Domácím vrátil vedení Jason Spezza, ale nastavení vynutil v čase 59:02 Derek Grant. Ve prospěch Toronta rozhodl 6,2 sekundy před koncem prodloužení svým druhým gólem večera Tavares a asistenci si připsal i Matthews.
Z výhry v debutu za Maple Leafs se radovali Campbell i útočník Kyle Clifforde, které získalo Toronto ve středu z Los Angeles Kings výměnou za forvarda Trevora Moorea a výběry ve třetím kole draftu letos i v příštím roce.
"Byl jsem trošku nervózní. Hodně jsem se těšil, s tím drobná nervozita souvisí. Kluci přede mnou hráli výborně. S pěti vstřelenými góly by se mělo pokaždé vyhrávat. Jsem šťastný, že máme dva body," prohlásil Campbell, který přišel zacelit mezeru při zranění jedničky Frederika Andersena.
Merzlikins opět zářil
Columbus se opět mohl spolehnout na Merzlikinse, který v úterý vychytal 32 zákroky vítězství nad Florida Panthers 1:0 po prodloužení a proti Detroitu mu stačilo na další nulu 16 zásahů. Blue Jackets bodovali už podesáté za sebou a z toho podeváté vyhráli.
Ve 25. minutě dal po akci Nicka Foligna střelou z pravého kruhu vítězný gól Zach Werenski a na konci při hře Red Wings bez brankáře pojistil výsledek do prázdné branky Boone Jenner.
Merzlikins se stal první nováčkem s pěti čistými konty během osmi zápasů od sezony 1938-39, kdy jich dokonce šest v sedmi duelech udržel Frank Brimsek z Bostonu. Povedlo se to také v ročníku 1928-29 Tinymu Thompsonovi rovněž z Bruins (v sedmi utkáních) a Dollymu Dolsonovi z Detroit Cougars.

Merzlikins předvedl fantastický zákrok vyrážečkou

"Je pozitivní pro mě i pro tým, že vyhráváme. To je to nejdůležitější," řekl Merzlikins, jehož si Blue Jackets vybrali v roce 2014 ve třetím kole draftu na 76. pozici. Z Lugana se vydal do NHL až před touto sezonou. "Moc jsme toho soupeři nepovolili, ale předvedl pár klíčových zákroků," chválil Merzlikinse kouč John Tortorella.
Detroit, v jehož dresu si připsal jubilejní 100. zápas v NHL český obránce Filip Hronek, prohrál desátý z posledních jedenácti duelů. Nezabránil tomu ani 42 zákroky Jimmy Howard.
Sabres zabrali
Po pěti prohrách z minulých šesti zápasů se radovalo Buffalo, které vyhrálo na ledě New York Rangers 3:2. Výrazně k tomu přispěl 37 úspěšnými zákroky Carter Hutton, který inkasoval dvakrát až v posledních třech minutách. Gólem a asistencí se na úspěchu Sabres podílel také bývalý hráč Rangers Jimmy Vesey.
Hosté se ujali v Madison Square Garden vedení v polovině úvodního dějství díky brance Zemguse Girgensonse. Ve druhé třetině zvýšil Sam Reinhart a v čase 51:56 po dlouhé přihrávce Jacka Eichela překonal Alexandra Georgijeva bekhendovým zakončením mezi betony Vesey. Toho získalo Buffalo loni 1. července z Rangers výměnou za výběr ve třetím kole draftu v roce 2021.

Reinhart zavěsil bekhendem a zvýšil vedení Sabres

Rangers v závěru finišovali, ale ztrátu už nedotáhli. V čase 57:07 po parádní bekhendové přihrávce Artěmije Panarina zakončil u levé tyče do odkryté branky Mika Zibanejad a za 75 sekund se prosadil v přesilové hře z dorážky Chris Kreider.
"Rádi bychom dohrávali zápas trochu klidněji, když to bylo 3:0, ale dopadlo to takto. Chtěli jsme vyhrát, což se povedlo," řekl Hutton, který v závěru odolal a vyrovnání nedopustil.
Buffalo se bodově dotáhlo na Rangers, kteří jsou na 12. místě Východní konference. Oba celky ztrácejí na druhou divokou kartu pro postup do play off devět bodů.
Dokonalý obrat Wild
Šestou výhru z posledních osmi zápasů oslavila Minnesota, která se po sérii sedmi domácích vystoupení poprvé od 14. ledna představila mimo svůj led a zvládla špatně rozehraný zápas v Dallasu. Wild prohrávali 0:2, ale nakonec zvítězili 3:2.
Stars se ujali vedení v 16. minutě, kdy se v přesilové hře trefil Joe Pavelski a na začátku druhé třetiny zvýšil na 2:0 Denis Gurianov. Jenže do 33. minuty smazali hosté ztrátu díky brankám Joela Erikssona Eka a Ryana Donata.

Eriksson Ek vystřelil v závěru vítězství pro Wild

Vrátit vedení Dallasu mohl v 56. minutě v přesilové hře český útočník Radek Faksa, ale Devan Dubnyk jeho šanci zlikvidoval vyrážečkou. Radovali se tak Wild, protože 27 sekund před koncem zasunul puk po objetí branky u levé tyče Bena Bishopa Eriksson Ek a svým druhým gólem v utkání rozhodl.
I díky tomu si mohl patřičně vychutnat svůj jubilejní 1000. zápas v NHL útočník Minnesoty Zach Parise.