celly1_mediawall_021319vsVAN

Premiéra generálního manažera Boba Murrayho na střídačce mužstva Anaheim Ducks dopadla na výbornou. Jeho svěřenci porazili Vancouver Canucks těsně 1:0 a připsali si první body po sérii sedmi zápasů s nulou. V návaznosti na nepovedenou šňůru čtyř porážek si druhou výhru po sobě připsal tým Pittsburgh Penguins, jehož hráči přehráli Edmonton Oilers.

Murray hned napoprvé uspěl
Po odvolání Randyho Carlylea obsadil jako dočasný kouč do konce sezony uvolněnou pozici na střídačce generální manažer Bob Murray.
Bývalý vynikající obránce s velmi bohatými manažerskými zkušenostmi, mohl hned při premiéře v roli kouče slavit. Ducks vyhráli teprve třetí zápas z posledních 22, ale opustili díky tomu dno Západní konference, kam tak opět dopadli Los Angeles Kings.

Boyle skvěle zasáhl lapačkou

K vítězství stačil domácím gól, který v polovině sedmé minuty obstaral Jakob Silfverberg. O zbytek se postaral při svém teprve druhém utkání v NHL bezchybně chytající Kevin Boyle.
Šestadvacetiletý gólman při svém prvním startu od začátku zápasu pochytal 35 střel Canucks a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.
"Tohle je něco, o čem sníte jako malé dítě, když hrajete hokej na ulici," prohlásil Boyle. "Už jen to, že jsem si mohl vychutnat výhru při svém prvním startu, lze jen těžko popsat slovy."
Boyle se stal zároveň teprve druhým maskovaným mužem klubové historie, jenž dokázal při debutu v NHL v zahajovací sestavě uhájit čisté konto. Tím prvním byla v současnosti zraněná jednička Ducks - John Gibson vychytal 7. dubna 2014 paradoxně rovněž Vancouver (3:0).
Murray po převzetí týmu připustil, že nevidí u hráčů žádné emoce. "Myslím, že tohle dnes bylo v pořádku," řekl Murray. "Byl to dobrý výkon, pár věcí, na nichž jsme v posledním týdnu pracovali, bylo velmi dobrých. Změny, co jsme udělali, dobře zafungovaly."
Ducks nyní ztrácí na Západě na poslední postupovou příčku šest bodů. "Na střídačce bylo celkově všechno pozitivní. Tohle byl zápas, na němž musíme stavět," zdůraznil Murray.
V hostujícím brankovišti nastoupil uzdravený Jacob Markstrom, z New York Rangers čerstvě příchozí Marek Mazanec mu kryl záda ze střídačky.
Vancouver zaznamenal pátou porážku z uplynulých šesti zápasů.

Silfverberg otevřel skóre proti Vancouveru

Otočka Penguins
Penguins dokázali proti Edmontonu otočit nepříznivý stav 0:1 po první třetině na konečných 3:1.
Skóre otevřel v páté minutě už 33. gólem sezony Leon Draisaitl. Nejenže tak opět vylepšil své osobní maximum ze sezony 2016-17, kdy za 82 zápasů základní části nastřílel 29 branek, ale mezi střelci celé ligy je na společném třetím místě. Před ním jsou jen Alex Ovechkin (38) a Jeff Skinner (34).
Zásadní pro celé utkání byl okamžik z poloviny 23. minuty. Hosté hráli přesilovku, ale nachytal je Bryan Rust, jenž po rychlém vyjetí od zadního mantinelu vyrovnal.
Ve 27. minutě pak poslal Penguins do vedení úspěšnou dorážkou Teddy Blueger. Jared McCann pak v čase 59:00 jistil vítězství trefou do prázdné branky při hře Oilers bez gólmana.
Největší hvězdou zápasu byl vyhlášen domácí gólman Matt Murray, který předvedl další skvělé představení. Po 50 úspěšných zákrocích v předchozím duelu na ledě Philadelphia Flyers (4:1) jich tentokrát stihl 38.

Murrayho skvělý zákrok proti McDavidovi

Jeho spoluhráč a kapitán Sidney Crosby tak měl pošesté ze šesti vzájemných klání co do výsledku navrch nad jiným útočným esem Connorem McDavidem, který musí i nadále čekat na výhru. I proto, že při těsném vedení Penguins nevyužil trestné střílení.
Oba zaznamenali po nahrávce. Crosby si proti Edmontonu v sestavě s McDavidem připsal dosud čtyři body (2+2), McDavid jich v opačném gardu stihl dokonce už 10 (3+7).
"Je to vždy velká výzva," netajil Crosby. "Je vážně těžké ho bránit. Mnohdy proti němu jste v dobrém postavení pozičně, ale s tou jeho rychlostí... Když nejste rychlí jako on, tak máte obvykle problém."
"Myslím, že jsme nevyužili šance, které jsme si vypracovali," mrzelo Draisaitla. "Domnívám se, že jsme si jich vytvořili dost na to, abychom tenhle zápas vyhráli. Jenže jsme nedokázali dostat puk za Murrayho."
Penguins bodovali v měřeních sil s Edmontonem již posedmnácté za sebou, z toho 14 utkání vyhráli. Vyrovnali tím klubový rekord - od konce ledna 2000 do začátku prosince 2003 jim nedokázala vzít oba body v 17 zápasech po sobě Atlanta.
Český útočník Dominik Simon se v dresu vítězů neobjevil a zůstal jen mezi náhradníky. Stejně jako hvězdný Evgeni Malkin, který si však odpykával jednozápasový disciplinární trest.
Oilers vyhráli jediný z posledních devíti zápasů a zůstávají jen dva body ode dna Západní konference.