010417CWhite

V základní skupině mistrovství světa juniorů porazili Američané Rusy 3:2 a odrazili se k vítězství v první fázi turnaje. V semifinále se stejné týmy střetly znovu a k vidění bylo ohromné drama, které nakonec musely na 4:3 ve prospěch USA rozhodnout nájezdy.
Skóre odvety dvou spolufavoritů šampionátu otevřel Kirill Kaprizov ve 12. minutě. Dostal se tím s osmi góly a 11 body do čela produktivity turnaje. Jenže Američané stihli ještě do přestávky vyrovnat - konkrétně člen elitní útočné formace Colin White.

V prostřední části Američané opět hýřili aktivitou, ale rychlé ruské výpady nesly známku velkého nebezpečí. To už bylo ale v době, kdy se trefil Denis Guryanov. I na tuto branku však zámořský tým našel odpověď. Těsně po polovině utkání se o něj postaral kapitán Luke Kunin.
Mužstvo USA šlo poprvé do vedení ve 37. minutě a to opět zásluhou Whitea. Na tahu byli Rusové a náročnou cestu za vyrovnáním po přestávce zvládli. Nejprve ale musel Ilya Samsonov zneškodnit trestné střílení Claytona Kellera.
Na 3:3 srovnal vyrovnaný zápas znovu Guryanov a stal se druhým dvougólovým střelcem utkání. To bylo 47. minutě.
Když vzápětí nedokázali Američané využít přesilovku a ani jeden z týmů neuměl najít cestu do puku sítě, šlo se do prodloužení.
Jenže ani to branku nepřineslo, Rusy v jeho polovině zachránila tyč a o prvním finalistovi musely v montrealské hale Bell Centre rozhodnout nájezdy. V nich se štěstí přiklonilo na stranu týmu Boba Motzkoa, který poslal v sedmé sérii do finále Troy Terry.
Ten v rozstřelu zazářil proměněním svých třech nájezdů ze třech pokusů. Magický výkon…
Soupeř USA vzejde z nočního duelu Švédsko - Kanada. Finále je na programu ve čtvrtek od 20:00 (pátek 2:00 SEČ). Ještě před ním se od 15:30 (21:30 SEČ) uskuteční souboj o bronzové medaile mezi Ruskem a poraženým z druhého semifinále.