Rozhodl Aberg. Nashvillu chybí poslední krok

Predators vyhráli i díky rozdílové trefě švédského nováčka 3:1 na ledě Ducks a nakukují do finále Stanley Cupu

Anaheim Ducks - Nashville Predators 1:3 (stav série 2:3)

Třiadvacetiletý švédský útočník Pontus Aberg hraje své první play off v životě, ale přesto dokázal vstřelit vítězný gól sobotního pátého duelu finále Západní konference. Nashville Predators vyhráli v Honda Center na ledě Anaheim Ducks 3:1 a k postupu do finále Stanley Cupu jim schází už jen jediná výhra.

Týmy, které v sérii na sedm zápasů získají vedení 3:2, mají v NHL historickou bilanci 198-54, v této sezoně pak 5-0.

"Nesmíme ale propadat moc velkému optimismu. Pořád nás čeká hodně práce, mají dobrý tým a zdaleka ještě není hotovo," tvrdil útočník Predators Filip Forsberg.

Nashville nastoupil bez klíčového centra Ryana Johansena, jenž bude mimo hru do konce play off. Nehrál ani Mike Fisher.

"Byl to pro nás velký problém, ale hráči, kteří nastoupili, dokázali, že mají bojovné srdce. Zvládli to výborně. V Anaheimu se nikdy nevítězí lehce, ale kluci to příkladně odmakali," těšilo kouče Predators Petera Laviolettea.

Do hostující sestavy se kvůli absencím klíčových jmen dostal i debutant v play off Frederick Gaudreau. "Z jeho stany to byl skvělý zápas. Přitom odehrál jen pár utkání v základní části, ale počínal si, jako by byl v lize už roky," chválil centra Forsberg

Domácí Ducks ale také postihly velice nepříjemné ztráty. Už před zápasem vypadl ze sestavy útočník Rickard Rakell. Brankář John Gibson pak odchytal pouze první třetinu, v níž měl deset zákroků, a poté opustil utkání kvůli zranění ve spodní části těla. Jeho návrat je nejistý.

Mezi tyče si tak stoupnul Jonathan Bernier a sledoval, jak se ve druhé třetině po výpadu Ryana Keslera Ducks poprvé trefili. Ránu Brandona Montoura ještě stačil Pekka Rinne zastavit, ale na dorážku Chrise Wagnera už nedosáhl.

"První polovinu zápasu jsme zvládli dobře, ale pak nám došel benzín. Nashvillu jsme to usnadnili," řekl kouč Ducks Randy Carlyle.

Predators totiž ještě do konce druhé třetiny srovnali díky přesilovce, když na trestné lavici seděl Josh Manson, který krosčekoval Forsberga. Domácí bek Sami Vatanen nedokázal před brankou odpálit puk a Colin Wilson se trefil bekhendem o tyčku nad Bernierovu lapačku.

Ve třetí třetině se několikrát vyznamenal Rinne a v čase 51:01 rozhodla švédská akce Predators. Matthias Ekholm dostal puk od mantinelu na Forsberga. Jeho střelu sice Bernier vyrazil, ale první u puku byl Aberg a svým premiérovým gólem v play off poslal Nashville do vedení 2:1.

"V obranném pásmu jsme nevyhráli moc soubojů," tvrdil Bernier.

Ducks už nebyli schopni reagovat. Do závěrečného tlaku se nedostali. A když Bernier odjel na střídačku, přišel navíc Jakob Silfverberg o puk, když zlomil hokejku a Austin Watson přes celé hřiště stanovil konečný stav do prázdné branky na 3:1 pro hosty. Těm už radost nevzala ani závěrečná šarvátka.

"Nashville v závěru makal víc a to rozhodlo," tvrdil anaheimský kapitán Ryan Getzlaf. "Když se věci pro nás nevyvíjejí dobře, tak je potřeba zabrat ještě víc. Měl jsem pár možností, kdy jsem mohl střílet, ale zkoušel jsem ještě nahrávat. Příště už to musí vypadat jinak."

Predators mohou o svém postupu do premiérového finále Stanley Cupu v klubové historii rozhodnout v pondělí v Bridgestone Areně, kde v play off vyhráli šest zápasů ze sedmi.

"Soustředíme se teď jen na šesté utkání. Když ho vyhrajeme, jsme ve finále. Porážka by znamenala, že se musíme vrátit do Anaheimu a to nechce nikdo z nás dopustit," tvrdil brankář Rinne.

"Nemáme ale hlavy v dlaních," oponoval Carlyle. "Budeme se soustředit na to, abychom příště byli lepší. Už jsme u nich dokázali vyhrát," připomněl kouč Ducks.

Hrdina zápasu: Pekka Rinne (NSH)

Finský brankář předvedl další mimořádné představení, pochytal 32 ze 33 střel Ducks. Domácí kapitán Getzlaf na něj marně pálil šestkrát. Dlouhán v brance Predators obstál i při čtyřech anaheimských přesilovkách, v nichž kryl všech sedm ran.