gurianov_10_takeaways

New York Islanders a Dallas Stars jsou dalšími postupujícími, Beauvillier znovu rozhodl o postupu, Faksa překonal debutujícího Ritticha a dal tak vítězný gól, Gurjanov udeřil čtyřikrát, Niskanen si nezahraje... V NHL se ve čtvrtek odehrály jen dva zápasy, k vidění ale byla velká spousta událostí. Pojďme si projít hlavních deset z nich.

Islanders udusali naděje Capitals

Islanders si i ve druhé sezoně pod koučem Barrym Trotzem, který přišel před dvěma roky záhy poté, co doslavil zisk Stanley Cupu s Washington Capitals, zahrají semifinále Východní konference. Právě Capitals odstranili z cesty. Washington tak po historicky prvním triumfu vypadl už v 1. kole podruhé za sebou. Loni se tým rozloučil po bitvě s Carolina Hurricanes a porážce 3:4 na zápasy.

"Tihle kluci zůstanou jakožto šampioni navždy v mé mysli, na tom už se nikdy nic nezmění," uvedl Trotz na adresu poražených Capitals. "Byla to jedna z těch sérií, kdy jako kouč jdete proti týmu, s nímž jste zažili nějaký úspěch, takže to není vůbec snadné. Právě s ohledem na tolik krásných vzpomínek. Zároveň ale už pracujete pro někoho jiného, takže toužíte přirozeně uspět. A my jsme rozhodně nechtěli prohrát."

Pátý zápas: Islanders - Washington 4:0

Postup vystřelil znovu Beauvillier

Třiadvacetiletý kanadský útočník Anthony Beauvillier dal postupový gól celé série už v kvalifikaci proti Florida Panthers (3:1 na zápasy). Tentokrát se mu stejný kousek podařil znovu. Skóroval dokonce dvakrát a zajistil tak vedení 2:0, což byl více než solidní základ pro konečné vítězství 4:0.

"Snažím se jít na led a hrát nejlépe, jak umím, abych pomohl týmu k výhře. Na to jsem se poslední týdny soustředil především a funguje to. Bude to ale stejné i nadále. Není to nic, nad čím bych přemýšlel," komentoval Beauvillier svou pozici mezi elitními střelci play off.

Varlamovova nula

Semyon Varlamov jistil postup 21 úspěšnými zásahy a zaznamenal tak svou první nulu v letošním play off, celkově pak svou třetí ve vyřazovacích bojích v kariéře. V letošních bitvách o Stanley Cup si vede zatím na výbornou. V devíti zápasech vychytal sedm výher, v průměru inkasoval pouze 1,67 branky na zápas a úspěšnost zákroků má 93,4 procenta.

Nutno ale připomenout, že velmi dobře hraje i tým před ním. "Je to pro nás skvělé vítězství a jsme samozřejmě šťastní, že jsme postoupili. Můžeme otočit další list. Dnes si to užijeme, ale myslím, že si všichni uvědomujeme, že náš čeká ještě dlouhá cesta. Budeme mít těžkého soupeře bez ohledu na to, kdo to bude," prohlásil útočník Islanders Josh Bailey.

Varlamov přispěl nulou k postupu přes Capitals

Flames bylo 3:0 málo, mají po sezoně

Čas 6:34, Calgary Flames - Dallas Stars 3:0. Jestli chtěl kanadský celek při snaze o odvrácení konce sezony zaskočit Texasany povedeným nástupem, těžko si lze asi představit z pohledu Flames lepší scénář. Jenže hokejisté Calgary jako kdyby ze všeho nejvíc zaskočili sami sebe.

Přišel kolosální kolaps. Dalších sedm gólů bez jediné odpovědi proměnilo obrat Stars postupně až v debakl Flames. A jen těžko se lze ubránit dojmu, že hokejisté Calgary si za vyřazení mohou ze všeho nejvíc sami. Nestřelili sami sebe do nohy, jak se říká. Střelili se totiž do obou.

Stačí si připomenout některé další zásadní okamžiky série. Při vedení 1:0 na zápasy dokázali Flames ve druhém utkání vyrovnat během třetí třetiny z 2:4 na 4:4, jenže pak si nechali dát rozhodující gól 40 sekund před koncem. Odpověděli sice výhrou 2:0, ale ve čtvrtém utkání vedli 3:2 a 4:3, než Joe Pavelski poslal zápas v čase 59:48 do prodloužení. A pak rozjásal Stars Alexander Radulov.

Gurjanovův rychlý hattrick a ještě gól navrch

Hlavním strůjcem čtvrtečního obratu Stars byl Denis Gurianov. Třiadvacetiletý ruský útočník, který si vychutnává své první vyřazovací boje kariéry v NHL, bude na tenhle večer dlouho vzpomínat. Až dosud bylo vše tak nějak v normálních kolejích - Gurjanov dal za osm startů dva góly, v základní části této sezony jich stihl 20 za 64 zápasů.

Tentokrát přišla exploze. Na hattrick mu v průběhu druhé třetiny, kterou jeho tým vyhrál drtivě 5:0, stačilo rozmezí 14 minut a 31 sekund. K tomu připojil navrch také asistenci. A pak ještě čtvrtý gól ve třetím dějství.

Třiadvacetiletý rodák z Togliatti se stal teprve druhým nováčkem, který dal v play off čtyři branky v jednom utkání. Dosud se to povedlo jen v roce 1988 Tonymu Hrkacovi v dresu St. Louis Blues.

Velmi zdatně mu sekundoval finský obránce Miro Heiskanen s bilancí 1+3, vítězný gól zápasu a postupový v celé sérii zůstane připsán Radku Faksovi.

Gurjanov zařídil čtyři góly obrat a postup Dallasu

Rittichova přetěžká zkouška

David Rittich se sice konečně dočkal premiéry v play off NHL, ale nedopadla vůbec dobře. Rittich pobyl na ledě 16 minut a 35 sekund, za tento part na něho mířilo devět střel a i s přispěním pořádné porce smůly třikrát inkasoval.

Jindy klidně působící jihlavský rodák se zdál být už od nástupu na led nervózní, ale kdo by nebyl? Kouč Geoff Ward ho předtím poslal do akce pouze v jediném přípravném utkání (1:4 s Edmonton Oilers) před plnohodnotným návratem na led, jenže od té doby už uplynuly více než tři týdny.

A v utkání, kdy měli Flames odvracet hrozbu vyřazení, mu rozhodně nepomohl ani rozklad Flames. Rittich nastoupil po vyrovnání Stars na 3:3, do třetí třetiny za stavu 3:6 se pak do branky vrátil znovu Cam Talbot.

Niskanen v trestu

Obránce Philadelphia Flyers Matt Niskanen byl potrestán na jeden zápas za faul krosčekem na útočníka Brendana Gallaghera z Montreal Canadiens během pátého zápasu 1. kola Východní konference v Torontu. Informovalo o tom Oddělení pro hráčskou bezpečnost NHL.

Třiatřicetiletý Niskanen se provinil při souboji o kotouč v končící 55. minutě utkání, které vyhrál Montreal 5:3 a zachránil se tak v celé sérii. Flyers si tak musí v boji o završení postupu poradit bez něho. Jisté je, že Niskanen si letos ještě play off zahraje; buď v sedmém rozhodujícím utkání, nebo už proti jinému soupeři ve 2. kole.

Nebude hrát ani Gallagher

Oběť jeho zákroku Gallagher tuhle jistotu naopak rozhodně nemá. Gallagher má totiž následkem Niskanenova počínání zlomenou čelist a musel opustit 'bublinu' v Torontu. Páté utkání sice ještě zvládl dohrát, ale jeho zranění bude vyžadovat operační zákrok.

Zcela jistě nebude hrát šesté utkání, ale ani případné sedmé, pokud by na něj došlo. Otázkou je, jak velké jsou reálně jeho naděje v případě, že by se Canadiens ještě podařilo celou sérii, v níž prohrávají 2:3, otočit.

Zachrání Blues Binnington?

Jordan Binnington se dost možná vrátí do branky St. Louis Blues v šestém utkání série 1. kola play off proti Vancouver Canucks, které je na programu v noci na sobotu v Edmontonu. "Zatím jsem se ale nerozhodl, i když o tom pořád přemýšlím," připustil kouč Craig Berube.

Předchozí tři zápasy odchytal Jake Allen. Obhájci Stanley Cupu se nejprve vrátili do série, když vyrovnali z 0:2 na 2:2, jenže páté utkání ztratili a čelí tak hrozbě vyřazení.

Pátý zápas: Canucks - Blues 4:3

Binnington dovedl loni Blues k triumfu z pozice týmové jedničky a v zápasech, kdy tým čelil porážce v sérii, si vedl fantasticky. Měl v nich bilanci 3-0 při úspěšnosti zákroků 96,5 procenta, když pustil jen tři góly z 86 střel. Berube přiznal, že to může v jeho rozhodování sehrát velkou roli.

"Je třeba brát v potaz, jak si váš gólman vedl v jistých chvílích v minulosti, ale zároveň i to, jak si v určitých okamžicích vedl tento rok," podotkl Berube. "Věříme oběma našim brankářům. Myslím, že Jake Allen poté, co nastoupil, odvedl opravdu dobrou práci. Ale i 'Binner' byl ve skupině o nasazení také skvělý."

Edler by neměl chybět

V protějším táboře by měl být k dispozici kouči Vancouveru Travisi Greenovi pro šestý duel obránce Alexander Edler, který nedohrál předchozí utkání. Zkušený Švéd musel z duelu číslo 5 odstoupit před koncem druhé třetiny, když mu tvář rozřízla brusle útočníka soupeře Jordana Kyroua.

Green ale jeho návrat do sestavy pro důležitý zápas nepotvrdil. "Nemohu říct, že bude v sestavě, ale stejně tak nelze říci, že v ní nebude. Řekněme tedy, že doufám, že v ní bude," uvedl Green.