krejci

Po Vegas Golden Knights zná NHL další tři účastníky druhého kola bojů o Stanley Cup. Do další fáze play off ve středečním programu proskočili Boston Bruins, Tampa Bay Lightning i Colorado Avalanche. Pořádně vysoko pak vlála česká zástava, skvělými výkony se totiž blýskli David Krejčí, David Pastrňák či Jakub Voráček. Podívejte se na 10 nejzajímavějších témat středečního programu.

Boston udělal první krok

Před startem bojů o Stanley Cup je řada expertů pasovala do role jednoho z hlavních favoritů na celkový triumf. Hráči celku Boston Bruins ve středu udělali první krok k naplnění této mety, když udolali tým Carolina Hurricanes 2:1 a sérii prvního kola ovládli 4:1 na zápasy.

"Úvodní překážka se vždycky těžko zdolává. Mužstva jsou hladová a zdravá, mají spoustu energie. Proti Carolině jsme to neměli vůbec jednoduché, o to víc nás postup těší," vyhlásil hlavní trenér Bruce Cassidy.

Bruins tak postoupili do konferenčního semifinále už potřetí za sebou a již netrpělivě vyhlíží dalšího vyzývatele.

Krejčí vyrovnal v přesilovce

Pastrňák zpět v akci

Tři zápasy musel ze zdravotních důvodů vynechat, ve středu večer už ale útočník David Pastrňák v sestavě Bostonu nechyběl. A hned si připsal asistence u obou branek svého mužstva.

"Po té pauze jsem cítil každé střídání," přiznal nejlepší střelec ze základní části (48 tref). "Zápas jsem si ale užil, bylo skvělé se vrátit. Když se na utkání díváte jen z tribuny, není to nikdy příjemné."

Pastrňák nakonec na ledě strávil téměř 21 minut, kromě dvou nahrávek stihl i pět střel na branku a dvě trestné minuty.

Mrázkovo osudné zaváhání

Chytal skvěle, vytrvale odrážel nájezdy Bruins, zneškodnil třeba samostatný únik Davida Pastrňáka. V úplném závěru druhé třetiny však gólman Caroliny Petr Mrázek zaváhal.

Do druhé sirény zbývaly pouhé čtyři vteřiny, když od zadního mantinelu nahodil puk Patrice Bergeron a lehce nepozorný brankář Hurricanes si ho vlastní bruslí srazil za svá záda.

Tenhle moment nakonec celou sérii uzavřel. Carolina totiž na nepříznivý stav už nedokázala v závěrečném dějství zareagovat a dlouhý ročník pro tým skončil.

"Je to velká škoda, protože si myslím, že jsme byli lepším týmem," mrzelo hlavního kouče Roda Brind'Amoura. "Jsem ale na své hráče hrdý, protože jsme bojovali do poslední chvíle."

Pátý zápas: Boston - Carolina 2:1

Fantom Krejčí

Fanoušci Bostonu na něj absolutně nedají dopustit. Davíd Krejčí v sérii s Carolinou ukázal, proč tomu tak je. Nejen, že poctivě pracoval do defenzivy, ale taky patřil k nejnebezpečnějším hráčům svého týmu.

Rodák ze Šternberka bodoval ve všech pěti zápasech série, dohromady zaznamenal osm bodů za tři branky a pět nahrávek.

"Jsme nadšení, že se nám povedlo postoupit hned na první pokus," zdůraznil zkušený centr. "Poslední výhry v sérii jsou vždycky nejtěžší, my jsme to ale zvládli velice dobře."

Point završil pomstu

Pamatujete? Loni na jaře přišel šok, když v prvním kole play off Columbus Blue Jackets rozmontovali favorizované Tampa Bay Lightning 4:0 na zápasy.

Byla to tehdy obrovská senzace, protože klub z Floridy byl brán za suverénně největšího aspiranta na zisk Stanley Cupu. Místo toho se pakoval v nejkratším možném čase...

Nyní dostali Lightning šanci na pomstu a nenechali si jí protéct mezi prsty. O svém postupu přes Blue Jackets v poměru 4:1 na duely rozhodli ve středu večer, když pátý mač v prodloužení rozsekl útočník Brayden Point, po triumfu 5:4 tak nasměroval svůj tým o patro výš.

"Od našeho loňského vyřazení uběhlo asi 422 dnů, ale kdo by to počítal?" usmál se hlavní trenér Jon Cooper. "Je vtipné, jak hokejoví bozi někdy fungují. Jsme rádi, že se nám to tentokrát povedlo zvládnout."

Point poslal Tampu do 2. kola

Avalanche neměli slitování

Výhra 7:1 v zápase číslo čtyři, výhra 7:1 v zápase číslo pět. Colorado Avalanche uzavřeli sérii s Arizona Coyotes v obrovském stylu, svého soupeře doslova vypráskali z edmontonské bubliny.

"Konečně mám pocit, že hrajeme tak, jak umíme," usmál se útočník Nathan MacKinnon. "Ještě jsme samozřejmě nic nedokázali, ale máme za sebou první důležitý krok."

Colorado potvrdilo roli jasného favorita a ukázalo, že bude pro všechny extrémně nebezpečným soupeřem. Konto Coyotes v průměru zatížilo 4,4 góly na utkání.

MacKinnon k nezastavení

Vede pravděpodobně nejsilnější útok v celé NHL. A výkony centra Nathana MacKinnona tomu odpovídají. Hvězdný útočník v noci na čtvrtek zazářil čtyřmi body za dva góly a dvě asistence. Opět tak potvrdil, jak ohromně důležitý pro celé Colorado je.

"Máme skvělou chemii, na ledě si vyhovíme," poznamenal ke spolupráci s Mikkem Rantanenem a Gabrielem Landeskogem. "Do play off jsme vstoupili pravou nohou, což jsme si přesně přáli."

MacKinnon v pěti duelech proti Arizoně zkompletoval dohromady 10 bodů za tři branky a sedm asistencí. V základní části pak zvládl 93 bodů (35+58).

MacKinnon se dvakrát prosadil ve druhé třetině

Canadiens odčarovali Harta

Téměř 123 minut marně hledali recept, jak překonat fantasticky chytajícího Cartera Harta. V pátém duelu série to nakonec hokejisté Montreal Canadiens zvládli a po triumfu 5:3 snížili ve střetu s Philadelphia Flyers stav na 2:3 na utkání.

Hart se blýskl čistými konty ve třetím a čtvrtém zápase, tentokrát však jeho kouzlo odeznělo. Puk ze své branky lovil hned čtyřikrát, dvakrát po střele finského útočníka Joela Armii.

"Ukázali jsme charakter," zdůraznil Kirk Muller, jenž stále zaskakuje v roli hlavního trenéra Canadiens za zdravotně indisponovaného Claudea Juliena. "Od prvního střídání jsme hráli na vysoké úrovni a udrželi to celé utkání."

Voráček zářil, ale nestačilo to

Pro úspěch svých barev udělal maximum. Jakub Voráček vstřelil v noci na čtvrtek proti Montrealu dva góly, k tomu přidal jednu asistenci. Porážce Philadelphie 3:5 přesto nezabránil.

Český útočník ale osvědčil velice dobrou aktuální formu. Kladenský rodák bodoval ve čtyřech z pěti zápasů série, dohromady má na kontě čtyři góly a tři asistence.

Canucks utekli z propasti

Prohráli dva zápasy za sebou, ve třetím prohrávali už o dva góly... Přesto se hráči týmu Vancouver Canucks dokázali z problémů vyhrabat, pátý střet se St. Louis Blues otočili na 4:3 a v sérii vedou 3:2.

Na velkou otočku potřebovali ve druhé třetině pouze necelých sedm minut, když se postupně prosadili J.T. Miller, Jake Virtanen a Tyler Motte.

Úřadující šampioni tak jsou v nesmírně těžké pozici. V noci na sobotu budou odrážet první hrozbu možného vyřazení.