SHARE
Podeľte sa s priateľmi


Paul Stastny sa vrátil domov. Hlavné je, že Blues majú silný tím, povedal

Utorok 26.08.2014 / 13:42 / NHL.com

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi


Paul Stastny sa vrátil domov. Hlavné je, že Blues majú silný tím, povedal
Paul Stastny sa vrátil domov. Hlavné je, že Blues majú silný tím, povedal

Pred pár dňami absolvoval so svojím bratom Yanom, s otcom Petrom a strýkom Antonom sériu exhibičných zápasov na počesť Pavla Demitru. Znovu sa tak pozrel na Slovensko, do krajiny, kde má korene jeho rodina.

Doma je však Paul Stastny v St. Louis. Tam, kde bude pôsobiť v nasledujúcej sezóne. Ročník 2014-15 bude pre amerického útočníka návratom do dôverne známeho prostredia.

Po angažmáne v univerzitných súťažiach a v Colorado Avalanche sa Stastny vracia do mesta, kde strávil väčšinu detstva a odkiaľ pred 14 rokmi odišiel dobývať hokejový svet. Podpis zmluvy na 28 miliónov dolárov ho na štyri roky pripútal ku klubu St. Louis Blues.

"Boh mal pre mňa plán a ja som šťastný, že som tu," povedal dvadsaťosemročný center, ktorého v pondelok večer formálne privítali v St. Louis v rámci predstavovania nových klubových dresov.

Paul Stastny
Paul Stastny
Center - STL
G: 25 | A: 35 | B: 60
Strely: 150 | +/-: 9
"Predtým mi bolo jedno, kto ma draftuje - hlavne, že som bol draftovaný. Ako hráč som sa zlepšoval a v Colorade sa mi páčilo. Nikdy som sa nedíval ďaleko dopredu. A v niečo podobné som ani nedúfal."

Peter Šťastný končil v Blues v sezóne 1995-96 svoju hviezdnu kariéru. Jeho syn Paul sa narodil v Quebeku, ale v St. Louis chodil na strednú školu, ktorú v pondelok navštívil s ďalším hokejistom Blues Chrisom Butlerom a prekvapil tým tamojších študentov.

"Tu sme sa s Paulom prvýkrát stretli. Potom sme spolu hrali v dvoch tímoch. A teraz sa stretneme tretíkrát. Je to pekné, keď sa vám podarí tie cesty takto prepojiť," uviedol Butler.

Stastny je najväčšou letnou posilou ambiciózneho klubu, ktorý v poslednej sezóne patril k najsilnejším tímom Západnej konferencie, ale vypadol v 1. kole play off s Chicago Blackhawks a ďalej ako do 2. kola sa dostal naposledy v roku 2001. Po príchode do St. Louis sa razom stal jednoznačným kandidátom na post prvého centra.

"Nie je to typ hráča, ktorý by vás na ľade oslnil. Ale keď s ním hráte, razom je na ľade všetko jednoduchšie," upozornil útočník T.J. Oshie, ktorý so Stastnym nastupoval v jednom útoku za USA na olympiáde v Soči.

"Je jedným z najmúdrejších hráčov v súčasnom hokeji. Má šikovné ruky a schopnosť tvoriť hru. Skvelá posila," uviedol David Backes, jeden z lídrov tímu, s ktorými sa o najväčšom klubovom nákupe radil generálny manažér Doug Armstrong.

Stastny sa s ročným platom sedem miliónov dolárov stal najlepšie plateným hokejistom mužstva a Backesa pravdepodobne pripraví o post prvého centra.

"Bolo jasné, že na voľnom trhu bude na získanie takej posily treba zaplatiť množstvo peňazí. Ale vôbec sme o tom nepochybovali," tvrdil Backes. "Povedali sme: Priveďte ho! Vďaka tomu budeme silnejší. Sme tu predsa preto, aby sme vyhrávali. Chceme získať titul a on nám k nemu pomôže."

Stastny má za sebou 538 zápasov NHL, v ktorých dal 160 gólov a pripísal si 458 bodov.

"Hlavná vec je, aby sme vyhrávali. Človek sa potrebuje cítiť dobre tam, kde hrá, a kde inde by som sa mohol cítiť lepšie než doma? Ale najdôležitejšie je vyhrávať. A Blues na to majú dobre postavené mužstvo," uviedol americký útočník so slovenskými koreňmi.

"Keď sa pozriem na náš tím, aký je silný a kvalitný... V minulých rokoch bol blízko. Mohol poraziť Chicago, ktoré potom pokojne mohlo vyradiť L.A. a stať sa víťazom Stanley Cupu. Pred tým (v rokoch 2012 a 2013) mal blízko k vyradeniu L.A. Preraziť je veľmi ťažké. Každý sa snaží byť tam, kde je šanca vyhrávať, kde je silná partia dobrých hráčov. A ja si myslím, že práve takú tu máme."