Lundqvist priviedol Rangers 40 zákrokmi k prvej finálovej výhre

Štvrtok 12.06.2014 / 08:18 / NHL.com/sk - Články

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

Pokým v treťom finálovom dueli vystrelili hokejisti Los Angeles Kings na bránku súpera len pätnásťkrát a napriek tomu dali tri góly a vyhrali, v stredajšom štvrtom zápase im na víťazstvo nestačilo ani 41 pokusov.

Paradoxný vývoj finále Stanley Cupu umožnil fantastický výkon brankára Henrika Lundqvista v štvrtom dueli. Vďaka nemu tím New York Rangers stále žije. Po výhre 2:1 sa séria za stavu 3:1 na zápasy pre L.A sťahuje späť do Kalifornie.

Kings sa pritom chystali na triumf v štyroch zápasoch. Vyleštený Stanley Cup bol pripravený na záverečný ceremoniál, hostia cítili prítomnosť slávnej trofeje, ktorú mali na dosah, ako keď divoké šelmy cítia čerstvé mäso. Držali puk, vyhrávali vhadzovania, Rangers prekonali 41:19 na strely a v poslednej tretine dokonca 15:1.

Lenže Lundqvist dominoval.

Pokým v prvých troch zápasoch mal newyorský gólman úspešnosť 89,2 percenta a priemer 3,13, v štrvrtom pochytal 97,6 percenta všetkých pokusov L.A. Jediný, kto ho prekonal, bol v druhej tretine hosťujúci kapitán Dustin Brown.

"Chytať dobre na výhru nestačí. Vedel som, že musím chytať lepšie než dobre," povedal Lundqvist, ktorý deň pred zápasom kritizoval svoj doterajší výkon vo finálovej sérii, napriek tomu, že väčšinu gólov dostal po dorážkach a tečoch súpera aj vlastných spoluhráčov.

Švédsky hrdina opäť dokázal, že v zápasoch, v ktorých čelí vyradeniu, chytá najlepšie. Na domácom ľade si v nich pripísal ôsmu výhru z ôsmich, čo je (podľa Elias Sports Bureau) zároveň rekord NHL.

"Nechceli sme, aby na našom ľade odovzdávali pohár súperovi. Len pri tej predstave sa mi dvíha žalúdok," tvrdil Lundqvist.

New York dostal do vedenia presilovkový gól Benoita Pouliota, ktorý v 8. minúte tečoval vo vzduchu strelu Johna Moorea od modrej čiary a prerušil tak 123 minút dlhú sériu, počas ktorej Rangers nedali vo finále gól.

V 7. minúte druhej tretiny zvyšoval Martin St. Louis, ktorý doklepol do bránky odrazený puk. Kings znížili o dve minúty neskôr, keď Brown premenil sólový únik forhendovým blafákom, ale ďalší gól už nepridali.

"Neboli sme dosť dobrí. Musíme sa zlepšiť. Je to premárnená príležitosť. Necháme to tak a pripravíme sa na ďalší zápas," hodnotil Brown.

Piate finále je na programe v piatok večer (v sobotu v 2:00 SELČ v Los Angeles).

"Musíme sa viac dostávať pred (Lundqvista). Keď sme mali možnosť, neskomplikovali sme mu prácu. Keď uvidí puk, tak ho chytí," nabádal center Anze Kopitar.

Brankár Rangers mal ale aj dávku šťastia. V druhej tretine po strele slovenského útočníka Mariána Gáboríka zazvonila konštrukcia bránky. Dvakrát mu puk prekĺzol a zastavil sa až na bránkovej čiare. Prvýkrát ho odpálil obranca Anton Stralman, minútu pred koncom pri tlaku súpera ho potom útočník Derek Stepan vrátil rukavicou pod gólmanov betón.