Quick vedie L.A. k rýchlemu koncu finále. Je kľúčovou postavou, hovorí Doughty

Utorok 10.06.2014 / 12:00 / NHL.com/sk - Články

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

Jonathan Quick pochádza z Milfordu, necelú hodinu jazdy od New York City. V Madison Square Garden napriek tomu nikdy nechytal. Až do pondelňajšieho večera, v ktorom skvelým výkonom prispel k tretej výhre Los Angeles Kings vo finále Stanley Cupu a k vedeniu 3:0 na zápasy.

"Vieme, čoho je schopný. Sme strašne radi, že ho máme," vyhlásil center Kings Anze Kopitar na adresu jednotky L.A.

Pri svojom manhattanskom debute Quick pochytal všetkých 32 striel New York Rangers a pripísal si prvé čisté konto vo finále Stanley Cupu v MSG od roku 1972, kedy sa to podarilo Gerry Cheeversovi z Boston Bruins.

Hviezdny gólman Kings nedostal gól už 115 minút a 36 sekúnd. Nulu drží od trefy Dericka Brassarda v čase 14:50 druhej tretiny druhého finále, ktoré L.A. vyhralo 5:4 v druhom predĺžení. Vďaka pondelňajšiemu výkonu Quick vytiahol úspešnosť zákrokov vo finálovej sérii z 90,7 na 93,8 percenta.

V druhej časti čelil 17 strelám domácich, pred tým v prvej tretine vytiahol tenkou časťou hokejky puk po strele Matsa Zuccarella na tyčku. "To bol jasný gól do prázdnej bránky. A on na to dosiahol. To nás dostalo do hry, od tej chvíle sme začali lepšie korčuľovať," hodnotil hosťujúci kapitán Dustin Brown.

Frustrácia Rangers z neprekonateľného šamana z Kalifornie bola najviac vidieť na Derickovi Brassardovi, ktorý po svojej zmarenej šanci v polovici zápasu bezmocne tresol do tvrdeného skla. Aby toho nemal málo, 40 sekúnd potom ho Quick vychytal znovu...

"Bol neskutočný. On je kľúčovou postavou nášho mužstva. Zakaždým," tvrdil obranca Drew Doughty. "Vytiahol veľké zákroky, kontroloval dorážky, dobre rozohrával puky. Darilo sa mu úplne všetko, bol hlavným dôvodom našej výhry."

Vďaka Quickovi uspeli Kings aj napriek tomu, že na Henrika Lundqvista vyslali len 15 striel. S takým malým počtom pokusov sa to vo finále naposledy podarilo hokejistom Tampa Bay Lightning pred desiatimi rokmi (v roku 2004 porazili Calgary Flames 2:1).

Slovo Quick znamená v angličtine rýchly. A práve pán Rýchly je dôvodom, prečo je Los Angeles tak rýchlo krok od triumfu v Stanley Cupe. Pred stredajším štvrtým zápasom má vo finále tri mečbaly.