Aktualizovali sme naše Podmienky služieb NHL.com a Zásady ochrany osobných údajov. Tým, že naďalej používate online služby NHL, vyjadrujete svoj súhlas s týmito aktualizovanými dokumentami a so spôsobom riešenia sporov.
Vitajte |účet|Odhlásiť
NOVINKA! PRIHLÁSTE SA PROSTREDNÍCTVOM SOCIÁLNYCH SIETÍ
ALEBO
Užívateľské meno / e-mailHelso

Majster siedmich zápasov ukončil prvé finále. Kings velebia Williamsovu trefu v predĺžení

Štvrtok 5.06.2014 / 08:47 / NHL.com/sk - Články

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

Justin Williams v stredu ukázal, že nie je len špecialistom na siedme zápasy a Los Angeles Kings opäť predviedli, že okrem celých sérií dokážu otáčať aj zápasy, v ktorých pokazia začiatok. V úvodnom dueli veľkého finále Stanley Cupu prestrieľali New York Rangers 43:27 a nakoniec oslavovali výhru 3:2 v predĺžení. Druhý duel je na programe v sobotu znovu v L.A.

Čas na kocke v hale Staples Center sa v nastavení po Williamsovej strele zastavil na údaji 4:36. Obranca hostí Dan Girardi nedokázal dvakrát vyhodiť puk z tretiny, zmocnil sa ho Mike Richards, ktorý okamžite našiel Williamsa. Nekrytý hráč mal dosť času zamieriť nad rameno Henrika Lundqvista.

"Hovorím to stále, že Justin je ten najmenej docenený hráč z celého nášho tímu. Bola to extra strela," chválil Williamsa obranca Drew Doughty, jedna z kľúčových postáv úvodného zápasu finále.

Tím, ktorý vyhral prvý zápas finálovej série NHL, zdvihol nad hlavu pohár v 77 percentách prípadov... "Ale je to len prvý zápas, nie je to koniec sveta," oponoval obranca Rangers Marc Staal.

Slávnostné buly obstaral legendárny Wayne Gretzky, ktorý v deväťdesiatych rokoch hrával za oba tímy, ale potom už išli oficiality bokom a Rangers predviedli svoje silné stránky.

Rýchlosť šikovných útočníkov v úvodnej tretine kontrastovala s ťažkopádnosťou vysokých obrancov Kings. V 14. minúte im ušiel Benoit Pouliot a otvoril skóre.

Nádej fanúšikov Kings, že domáci rýchlo potrestajú faul Matsa Zuccarella sa nenaplnila, keď v oslabení ušiel švédsky rýchlik Carl Hagelin a 102 sekúnd po úvodnom góle zvýšil na 2:0 pre Rangers. Pre domácich to bola o to väčšia rana, že si puk za čiaru korčuľou zrazil ruský obranca Slava Voynov.

"Vedeli sme, že Rangers majú excelentné štarty zápasov, tak nám to zase ukázali," povedal kouč Los Angeles Darryl Sutter.

"Možno to bola najhoršia tretina, akú sme v tohtoročnom play off predviedli. Stále však bolo dosť času na odpoveď," tvrdil Doughty.

Kings mali šťastie, že sa im v prvej tretine podarilo znížiť zásluhou Kylea Clifforda, ktorý využil miesto, ktoré Lundqvist nechal pri tyčke. V druhej tretine potom po krásnej individuálnej akcii vyrovnal práve Doughty a sedemnástym kanadským bodom v play off prekonal klubový rekord Kings v produktivite obrancov.

Rangers po dvoch tretinách viedli na strely 22:21, to ale vôbec netušili, čo sa na nich bude valiť v tretej časti. "Dostali sme sa pod veľký tlak a to sa nesmie opakovať," povedal newyorský center Brad Richards.

"Kings boli po druhej prestávke jasne lepším tímom," prikyvoval hosťujúci kouč Alain Vigneault.

Kings v tretej tretine prevalcovali Rangers na strely 20:3, lenže ďalší puk za Lundqvista neprepasírovali. Naopak v poslednej minúte mohol rozhodnúť Hagelin, jeho strelu po brejku ale fantasticky lapačkou zlikvidoval Jonathan Quick. "Puk celý čas poskakoval, tak som sa len sústredil na strelu, bohužiaľ Quick predviedol skvelý zákrok," ľutoval Hagelin.

"Je to veľká škoda. Aj keď sme sa ocitli v ťažkej defenzíve, stále sme boli nebezpeční," tvrdil útočník Martin St. Louis.

Krátko pred koncom tretej časti sa na opačnej strane vrútil do tretiny domáci Jeff Carter, od zadného mantinelu dostal puk do bránkoviska, ale Lundqvist predviedol dvadsiaty zákrok za dvadsať minút.

Predlžovalo sa a vzápätí prišlo rozuzlenie. "Williamsovmu gólu predchádzalo niekoľko nešťastných odrazov puku," tvrdil Vigneault. Girardi chcel nájsť rozbehnutého Dericka Brassarda, namiesto šance Rangers ale prišiel gól Kings. "Dan ma dobre videl, ale ľad už nebol taký kvalitný a puk sa mu zviezol," smútil Brassard.

"Dostali sme ich obrancov pod tlak. Keď mi Mike (Richards) prihral, mal som zrazu veľa miesta," opisoval kľúčový okamih Williams. "Sme radi, že Justina máme, v každom zápase podáva konzistentné výkony," pousmial sa domáci kouč Sutter.

Do druhého zápasu série sa oba tímy hodlajú poučiť. "Nemôžeme predsa hrať len 40 minút," hundral Brassard. "Výsledok prvého zápasu je krásny, ale musíme si vyjasniť množstvo vecí. Rozhodne to nebol náš najlepší výkon," povedal hrdina prvého finále Williams. "Neradi by sme opakovali taký katastrofálny začiatok," uistil Doughty.

"Teraz sme smutní a sklamaní. Ale sme tiež pripravení byť v ďalšom zápase oveľa lepší," uviedol Lundqvist.