Kings vyhrali po predĺžení a postúpili do finále Stanley Cupu

Pondelok 2.06.2014 / 09:06 / NHL.com/sk - Články

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

Ešte nikdy v histórii NHL sa jednému klubu nepodarilo vyhrať tri siedme zápasy na ľade súpera v troch sériách za sebou. Hokejisti Los Angeles Kings to dokázali a za odmenu si zahrajú finále Stanley Cupu, v ktorom si zmerajú sily s majstrami z východu New York Rangers.

Kráľ je mŕtvy, nech žijú Králi. V siedmom finále Západnej konferencie vyradili Kings obhajcu titulu Chicago Blackhawks po výhre 5:4 v predĺžení a stali sa najúspešnejším tímom posledných troch rokov: v roku 2012 vyhrali Stanley Cup, minulý rok boli vo finále konferencie a tento rok si o najslávnejšiu hokejovú trofej sveta zahrajú opäť.

Chicago malo pritom v 7. zápase výhodu domáceho ľadu, v prvej tretine viedlo 2:0 a v tretej časti 4:3. Sedem minút pred jej koncom však vyrovnal svojim 12. gólom v play off Marián Gáborík a zápas rozhodol v čase 5:47 prvého predĺženia obranca Alec Martinez.

"V tejto sérii sa konalo najemotívnejších sedem zápasov, aké som kedy hral," povedal Dustin Brown, kapitán mužstva, ktoré ako prvý tím histórie odohralo v prvých troch kolách všetkých 21 možných duelov. "Kvalita tých zápasov, sila oboch tímov, obraty, rýchle vedenia, predĺženia... Bolo to veľmi napínavé."

Chicago končí tesne pred bránami finále a končí tak aj jeho sen o prvej obhajobe Stanley Cupu od roku 1998, kedy sa to podarilo Detroit Red Wings. Napriek tomu, že bolo viac oddýchnuté než Kings (série proti St. Louis Blues a Minnesota Wild odohralo na šesť duelov), napriek tomu, že dotiahlo stav zápasov z 1:3 na 3:3 a siedmy hralo doma. Napriek tomu, že v sérii s L.A. deväťkrát viedlo, bez toho, aby zápas dokázalo doviesť do víťazného konca.

"Je to ťažké. Teraz to veľmi bolí. Neviem, čo viac k tomu povedať. Myslím, že sme odohrali dobrý zápas. Ale dali sme o gól menej," uviedol útočník Patrick Sharp, ktorý v nedeľu dvakrát skóroval.

Gólový účet otvoril v čase 5:06 Brandon Saad, tri a pol minúty nato zvyšoval Jonathan Toews na 2:0. Ešte pred koncom prvej časti však dvomi rýchlymi gólmi vrátili hostí do zápasu Jeff Carter a Justin Williams. Len 12 sekúnd po vyrovnaní skóroval prvý krát Sharp a Hawks išli do prestávky s vedením 3:2.

V polovici druhej tretiny vyrovnal Tyler Toffoli, ale koncom tretiny dostal domácich opäť do vedenia Sharp. Gáborík však v treťom dejstve potvrdil pozíciu najlepšieho strelca play off.

"Je strašne dôležitou súčiastkou v našej skladačke. Túži po Pohári rovnako silno ako my," vyhlásil na adresu slovenského útočníka spoluhráč Justin Williams.

Na druhej strane sezóna skončila pre slovenských kolegov Mariána Hossu s Michalom Handzušom a tiež pre obrancu Michala Rozsívala. Prvý krát od roku 2007 si vo finále Stanley Cupu nezahrá ani jediný český hokejista.

Finále, v ktorom sa prvý krát v histórii stretnú zástupcovia dvoch najväčších amerických miest New Yorku a Los Angeles, začína v stredu v Kalifornii.

"Je ťažké slovami vyjadriť, čo cítime," jasal Anze Kopitar, slovinská hviezda L.A. "V hĺbke duše sme vedeli, že na to máme. Doťahovali sme, Chicago hralo výborne. Ale my sme to dokázali. To ukazuje našu silu. Charakter tohto tímu je neoceniteľný."