• Prihláste sa cez Google

Rusi sa Fínom pomstili za olympijské vyradenie a oslavujú zlato

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

V posledných dvoch zápasoch proti New York Rangers neskóroval a aj preto Pittsburgh Penguins vypadli v druhom kole tohtoročného play off.

Vo finále svetového šampionátu IIHF, kam priletel po vyradení svojho klubu v Stanley Cupe, však Evgeni Malkin zasiahol v pravý čas. Presnou strelou v presilovke päť na tri dostal Rusko do vedenia 3:2 , ktoré si už zborná ustrážila. Po výhre 5:2 oslavuje druhý titul za posledné tri roky.

Fíni, ktorí v semifinále nedali šancu českému tímu, končia druhí. Striebro je však pre nich úspechom - ešte pred necelým týždňom sa totiž zdalo, že vzhľadom na matné výkony v skupine ani nepostúpia do štvrťfinále.

Vo finálovom dueli však boli favorizovanému Rusku dôstojným súperom. Po strele Sergeia Shirokova v 11. minúte síce prehrávali, ale tri sekundy pred pauzou vyrovnal Iiro Pakarinen a v 7. minúte druhej časti dostal Olli Palola presilovkovou ranou Fínsko dokonca do vedenia.

Potom však prehovorili ruské superhviezdy. Ani nie minútu po Palolovej trefe zasunul puk bekhendom do bránky voľný Alex Ovechkin a štyri minúty pred koncom tretiny trafil v presilovke päť na tri Malkin.

"Bol to ťažký zápas, Fíni hrali veľmi dobre. A Rinne chytal výborne. Ale našli sme cestu, ako ho prekonať," hodnotil pred médiami v Minsku brankár Sergei Bobrovsky.

16. Kazachstan

Na začiatku tretieho dejstva trafil po nádherné presilovkovej kombinácii Danis Zaripov, ktorý si vo finále pripísal tri body za gól a dve asistencie. Publikum v bieloruskom Minsku, kde mali Rusi obrovskú prevahu, vybuchlo nadšením v predtuche blížiaceho sa triumfu.

Ten je pre hokejovú superveľmoc satisfakciou za nepodarený olympijský turnaj v Soči, na ktorom zborná vo februári vypadla v štvrťfinále práve s Fínskom. Rusko vyhralo šampionát IIHF v Minsku zaslúžene: rovnako ako na MS 2012 vyhralo všetkých 10 zápasov, skupinu odohralo so skóre 31:7. Vo štvrťfinále si poradilo s Francúzskom 3:0 a v semifinále zdolalo minuloročných majstrov sveta Švédov.

Aj vo finále si vypracovalo viac gólových šancí, ktoré musel riešiť vynikajúci Pekka Rinne, ktorý bol po zápase vyhlásený za najužitočnejšieho hráča majstrovstiev. "Prehrali sme s lepším tímom," uznal podľa IIHF. "Rusi majú vynikajúce presilovky, v nich zápas rozhodli. Je to sklamanie. Ale pre nás to bol nakoniec dobrý šampionát."

Pri narastajúcom fínskom tlaku v tretej tretine mal čo robiť aj ruský gólman Bobrovsky, ale ten odolal a sledoval, ako štyri minúty pred koncom na druhej strane spečatil výsledok Viktor Tikhonov.

Rusi spoločne s reprezentáciou Sovietskeho zväzu získali na MS IIHF už 27 titulov. Za posledných osem rokov vyhrali šampionát štvrtýkrát.

Tretie končí Švédsko, ktoré v súboji o bronz porazilo český tím 3:0. Z elitnej skupiny vypadli Taliansko a Kazachstan.

Finále: Rusko - Fínsko 5:2
    O 3. miesto: Švédsko - Česko 3:0