SHARE
Podeľte sa s priateľmi


Favoritom na zisk Vezina Trophy je bostonský Rask

Sobota 12.04.2014 / 05:59 / NHL.com/sk - Čo sa deje v Lige

NHL.com

Podeľte sa s priateľmi


Favoritom na zisk Vezina Trophy je bostonský Rask
Favoritom na zisk Vezina Trophy je bostonský Rask

Až do minulej sezóny patrila Vezina Trophy dlhé roky veteránom. Od čias Dominika Haška v roku 1994 bola cena pre najlepšieho brankára NHL až na dve výnimky (Jim Carrey ju v roku 1996 získal v veku 21 rokov a Jose Theodore v roku 2002 v 25) udelená gólmanom starším než 29 rokov.

Rok 2013 však bol možno začiatkom nového trendu. V minulej sezóne dostal prestížnu cenu dvadsaťštyriročný Sergei Bobrovsky z Columbus Blue Jacekts a aj tento rok sa o Vezina Trophy hlási mladšia generácia.

Zo šestice najlepších brankárov NHL podľa úspešnosti zákrokov ešte ani jeden nemá 28 rokov. Najväčším favoritom je podľa NHL.com Tuukka Rask, ktorý je v 27 rokoch oporou Boston Bruins na ceste za Presidents' Trophy pre najlepší tím základnej časti.

V tabuľke brankárov s minimálne polovicou odchytaných zápasov tímu vedie s úspešnosťou 92,9 percenta a s priemerom gólov na zápas (2,06) je tretí. Rask podával celú sezónu stabilné výkony a bol spoľahlivou oporou najlepšieho mužstva NHL.

Jeho predchodca Tim Thomas získal v roku 2011 Vezina Trophy, aj Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho brankára play off. Tento rok je Boston favoritom play off a Thomasov vtedajší náhradník je na dobrej ceste zopakovať hviezdny 'double'.

Ďalší kandidáti:

Semyon Varlamov (Colorado Avalanche)
Ruský brankár je jedným z hlavných dôvodov vzostupu Colorada. Za pomoci trénera gólmanov Francoisa Allairea a bývalej brankárskej legendy, kouča Patricka Roya, sa Varlamov rozchytal do parádnej formy, ktorá mu prvý krát v kariére vydržala celú sezónu.

Dvadsaťpäťročný Varlamov má úspešnosť 92,7 percenta, vychytal najviac výhier (41), čelil najväčšiemu počtu striel (2013) a mal najväčší počet zákrokov (1867) zo všetkých brankárov. Ak by mohol niekto Raska pripraviť o 'korunu' pre najlepšieho gólmana, bol by to pravdepodobne on.

Ben Bishop (Tampa Bay Lightning)
Tretím finalistom Vezina Trophy sa pravdepodobne stane jeden z dvojice Ben Bishop - Carey Price. Gólman Montreal Canadiens má o chlp lepšiu úspešnosť (92,5 proti 92,4 percenta), avšak Bishop odchytal o päť zápasov viac a má k dobru štyri výhry.

Pikantné je, že Bishop s Pricom si to rozdajú asi aj o postup do druhého kola play off. A v závere základnej časti sa stále ešte hrá o to, ktorý z ich tímov bude začínať v prvom kole doma.