Aktualizovali sme naše Podmienky služieb NHL.com a Zásady ochrany osobných údajov. Tým, že naďalej používate online služby NHL, vyjadrujete svoj súhlas s týmito aktualizovanými dokumentami a so spôsobom riešenia sporov.

Západný front sa zúžil na súboj Dallasu s Phoenixom. Stars majú k play off bližšie

Streda 9.04.2014 / 11:00 / NHL.com/sk - Michael Langr

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

Pokým vo Východnej konferencii o play off stále bojujú štyri tímy (v utorok stratilo nádej len Toronto Maple Leafs), na Západe sa bitka o poslednú postupovú pozíciu zúžila na dve mužstvá: Dallas Stars a Phoenix Coyotes. Medzi Texasom a Arizonou sa tak chystá hokejová prestrelka á la Divoký západ.

V pondelok definitívne vypadli z hry Vancouver Canucks, ktorí deň potom prepustili generálneho manažéra a prezidenta klubu Mikea Gillisa. V utorok stratili poslednú nádej Nashville Predators prehrou s Dallasom v nájazdoch.

Sedem celkov už má naopak postup istý. Z Centrálnej divízie sú to St. Louis Blues, Colorado Avalanche, Chicago Blackhawks a držiteľ prvej divokej karty Minnesota Wild. Z Pacifickej divízie tri kalifornské kluby: Anaheim Ducks, San Jose Sharks a Los Angeles Kings.

V diaľkovom 'miniplayoff' sa tak o poslednú divokú kartu pobijú Stars s Coyotes, ktorí sa navyše stretnú v poslednom zápase základnej časti.

DALDallas Stars
89 bodov, ROW* 35
Zostáva odohrať: 3 zápasy (s Columbusom, so St. Louis a vo Phoenixe)
Šanca na postup: 65%

Bod po bode si Dallas zvyšuje svoje šance na play off. V utorok získal na Phoenix opäť o jeden navyše vďaka víťazným nájazdom s Nashville Predators, pokým Coyotes paralelne podľahli tímu Columbus Blue Jackets v predĺžení. "Tvrdo sme pracovali. Musíme to dotiahnuť," uviedol tréner Lindy Ruff.

Stars sa do play off dostali naposledy v roku 2008 a teraz cítia veľkú šancu. "V kabíne je veľké nadšenie. Chlapci boli nabudení ráno, večer pri zápase, a sú každý deň. Občas to na nich prináša aj tlak a rastie únava, ale s tým musíme zabojovať," dodal kouč.

Tímu z Texasu prihráva solídna práca ofenzívy. V posledných siedmich štartoch dal z hry 26 gólov, z toho trikrát minimálne päť. A nebyť nedeľnej porážky s Florida Panthers, ktorým už o nič nejde, bolo by všetko ešte veselšie.

V preloženom zápase s Columbusom bude mať Dallas miernu nevýhodu. Od začiatku bude prehrávať 0:1 - také totiž bolo skóre v čase, kedy sa zápas prerušil kvôli kolapsu útočníka Richa Peverleyho. Napriek tomu sa bude hrať celých 60 minút.

PHX

Phoenix Coyotes
87 bodov, ROW 30
Zostáva odohrať: 3 zápasy (v Nashville, so San Jose a s Dallasom)
Šanca na postup: 35%

Ešte koncom marca mali Coyotes postup vo svojich 'pazúroch'. Potom však prišla katastrofálna séria - tím prehral päť zápasov po sebe (dva z toho aspoň za bod) a razom sa ocitol dva body pod čiarou. Navyše má horší ROW (počet výhier v normálnom čase alebo v predĺžení) než Dallas a v prípade rovnosti bodov by tak skončil mimo play off.

"Sme neskutočne sklamaní," povzdychol si po porážke 3:4 v Columbuse kapitán Shane Doan. "Musíme nájsť niečo, od čoho sa môžeme odraziť. Ale nie je čas sa ľutovať. Treba sa pripraviť na ďalšie zápasy a skúsiť s tým niečo urobiť."

Niečo urobiť by mali hlavne so zaseknutým útokom. V posledných piatich zápasoch dali Coyotes len sedem gólov. Ofenzíva sa ukázala byť oveľa väčším problémom, než zranenie prvého gólmana Mikea Smitha.

Phoenix musí okamžite začať vyhrávať, navyše potrebuje poraziť Dallas v 60 minútach posledného zápasu. A ani to mu nemusí stačiť.

*ROW = počet výhier v normálnom čase alebo v predĺžení (bez nájazdov), rozhodujúci faktor v prípade rovnosti bodov