Užívateľské meno / e-mailHelso

Rusi prešli cez Nórsko do štvrťfinále, ale neoslnili. Slovinci slávia historický úspech

Utorok 18.02.2014 / 16:11 / NHL.com/sk - Olympiáda v Soči 2014

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Ruský medveď sa najedol, ale ostal chudý. Zborná sa na olympiáde v Soči dostala do štvrťfinále, ale vo vyraďovacom zápase proti Nórsku rozhodne neoslnila. Húževnato brániaceho súpera zdolala 4:0 hlavne vďaka individuálnemu úsiliu Alexandra Radulova.

Kým Evgeni Malkin bol na ľade neviditeľný a Alex Ovechkin nespočetnekrát pálil v nebezpečnej pozícií mimo bránku, Radulov zobral zodpovednosť na seba a zariadil tri ruské góly. Najskôr v piatej minúte druhej tretiny obišiel bránku a nahodil do nej puk odrazom od obrancu Jonasa Holosa. O 13 minút rozbehol po pravom krídle ďalšiu akciu, vymenil si puk s Pavlom Datsyukom a jeho bekhendovú strelu, ktorá sa odrazila od tyčky, pohodlne dorazil do bránky Ilya Kovalchuk. Tretí gól dal Radulov minútu pred koncom do prázdnej bránky a skóre potom ešte spečatil Alexei Tereschenko.

Rusi súpera k ničomu nepustili, ale v ofenzíve boli dlho bezzubí. Nevyužívali presilovky, ich obrancovia nedokázali výraznejšie podporiť ofenzívu, v ktorej boli nevýrazné najväčšie hviezdy a vidieť bolo skôr hráčov z tretej a štvrtej formácie ako Alexander Semin alebo Viktor Tikhonov.

Po postupe narazí domáci výber v Soči na podstatne ťažšieho súpera - Fínsko. A pokiaľ nechce skončiť v štvrťfinále, bude musieť výrazne pridať.

Slovinci prekonali Rakúsko

Hokejisti Slovinska slávia historický úspech. V rannom osemfinálovom dueli zdolali Rakúsko 4:0 a postúpili do štvrťfinále. Krajina, ktorá má sotva 150 registrovaných hokejistov a jediného hráča v NHL, je doteraz najväčšou senzáciou olympijského turnaja.

Skóre proti Rakúsku otvoril už v 6. minúte práve Anze Kopitar z Los Angeles Kings, ďalšie góly pridávali jeho spoluhráči. Rakúšania nedokázali odpovedať, naprázdno tentoraz vyšiel aj produktívny Michael Grabner a nevýrazný Thomas Vanek. Štvrtý gól dostali do prázdnej bránky a turnaj pre nich skončil.

Slovinsko, ktoré dokázalo v skupine poraziť Slovákov 3:1, narazí v štvrťfinále na Švédsko.

Lotyši zaskočili Švajčiarov

Po Slovinsku sa o veľké prekvapenie turnaja postarali Lotyši. Mužstvo, ktoré prehralo všetky tri duely v skupine, dokázalo v predkole play off vyradiť Švajčiarov. Vicemajstri sveta celý zápas prehrávali a nakoniec podľahli 1:3. Lotyšsko tak postúpilo do štvrťfinále, v ktorom vyzve Kanadu.