Kapitán Chára pred osemfinále: Všetci vidia, že náš výkon rastie

Pondelok 17.02.2014 / 09:30 / NHL.com/sk - Olympiáda v Soči 2014

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

Zdeno Chára si musí zatiaľ pripadať na olympiáde ako na horskej dráhe. V Soči dostal privilégium byť vlajkonosičom slovenskej výpravy. Životný zážitok zo slávnostného zahájenia zatienili porážky s USA a Slovinskom. Nedeľná partia s Ruskom však obrancu Boston Bruins opäť vrátila do optimistickej roviny.

Chára je v Soči jedným z najsledovanejších športovcov. Aj vďaka svojej výške 206 centimetrov je v olympijskej dedine jedným z najčastejšie fotografovaných ‚objektov‘. Fotiť sa s ním chcú rýchlokorčuliarky, lyžiarky aj snowboardistky. Na sociálnych sieťach sa stal hitom obrázok podstavca, ktorý museli Chárovi prisunúť k posteli, aby sa na ňu vôbec zmestil...

Hokejové vystúpenie kľúčového hráča Bostonu však zatiaľ nie je ani zďaleka také mimoriadne, ako sa čakalo. Samozrejme, prispel k tomu aj zúfalý úvodný zápas s Američanmi, ktorý skončil debaklom Slovákov 1:7. "Zápas sme rozohrali pomerne dobre, v tempe. V druhej tretine sme si ale prestali plniť defenzívne povinnosti a Američania sa dostávali do jasných streleckých pozícií," hodnotil Chára strednú časť, v ktorej gólmani Jaroslav Halák a Peter Budaj inkasovali celkovo šesť gólov.

Chára je z NHL zvyknutý odohrať v priemere takmer 25 minút za zápas, v dueli s USA ich ale nazbieral len 18. V bodovaní plus/mínus neskončil ako jeden z mála v záporných číslach, štart turnaja si však hráč s céčkom na drese určite predstavoval inak. "Z tých dvadsiatich minút sa musíme poučiť a poriadne sa pripraviť na ďalšie stretnutie. Treba sa zlepšiť hlavne v obrannej práci," povzbudzoval.

Druhý duel so Slovinskom však priniesol slovenským fanúšikom ešte väčšie rozčarovanie než nakladačka od Američanov. Outsider skupiny A porazil mužstvo kouča Vladimíra Vůjtka troma gólmi, na ktoré slovenský tím nemal adekvátnu odpoveď. "Slovinci hrali ako tím a zaslúžili si vyhrať. Mali pevný systém a boli disciplinovaní," rozprával Chára.

Slovenský výber si v sobotňajšom zápase siahol na dno. V konfrontácií s hráčmi z krajiny, ktorá má len 148 registrovaných hráčov, vyzerali Slováci pomalší, nedôrazní a hlavne neproduktívni. Za 185 minút hry dali len dva góly... "Ťažko povedať, čo je v našom tíme zlé. Viac sa potrebujeme dostávať do šancí," lamentoval Chára.

V NHL je aj on zvyknutý podporovať ofenzívu oveľa viac, než v Soči. Na olympiáde je zatiaľ bez bodu, na súperových brankárov vyslal celkovo šesť striel. Široký ľad si vyskúšal naposledy v sezóne 2012/13 počas výluky v NHL, kedy nastupoval v Kontinentálnej lige za pražský Lev. "Hrá sa s hokejkami, na ľade, takže by som proti užšiemu klzisku nevidel také podstatné rozdiely," uviedol vtedy.

Na ZOH v konfrontácií s najlepšími hokejistami planéty sa ale rozdiely zvýrazňujú. Chára nepokryje toľko miesta, nezablokuje toľko rán, nedostane sa ani do toľkých kontaktov . "Potrebujeme viac pohybu, korčuľovať musia všetci piati hráči," tvrdil. Po dueli so Slovincami sa o tom rozprávalo aj v šatni. "Čo sa povie v kabíne, to tam musí aj zostať. Ide o súčasť vnútorného jadra tímu," povedal kapitán.

Pomohlo to. V treťom zápase skupiny A s Ruskom sa slovenská zostava konečne javila ako konkurencieschopná. Alexander Ovechkin, Evgeni Malkin, ani Ilya Kovalchuk sa proti kompaktnej defenzíve Slovákov vystuženej skvelým výkonom gólmana Jána Laca za 65 minút nedokázali presadiť. "V obrane sme boli konečne dôrazní. Ruským hráčom sme sa snažili zobrať čo najviac priestoru aj času s pukom," povedal Chára.

V slovenskej kabíne ale vystupuje tridsaťšesťročný obranca nie len ako hecovač, ale má aj upokojujúcu úlohu. "Hneď po zápase s Američanmi nám hovoril, nech nevešiame hlavy," zveril sa Tomáš Jurčo z Detroit Red Wings.

Pre mladého beka Martina Marinčina z Edmonton Oilers je možnosť hrať a trénovať s Chárom šancou učiť sa od jedného z najlepších majstrov v odbore. "Zdeno sa mi snaží pomôcť, ako môže. Vysvetlí, keď urobím chybu, je to pre mňa úplne super pocit. Je skrátka vidieť, že je to líder na ľade aj v kabíne," povedal denníku SME Marinčin. "Každý ho počúva a my mladí obzvlášť."

Pred vypätým zápasom s Českom sa bude slovenská kabína znovu spoliehať na bostonskú ikonu. Pre Cháru bude ex-federálny duel zaujímavý aj kvôli stretu s klubovým spoluhráčom z Bruins Davidom Krejčím. "S Čechmi sú to vždy veľké zápasy. Keď chcete postúpiť, tak skrátka musíte vyhrať. A my by sme radi nadviazali na výkon zo zápasu s Ruskom. Postupne sa zlepšujeme a je to vidieť," uviedol Chára. Od jeho predstavenia do veľkej miery závisí, či sa splní základný cieľ Slovákov. A tým je podľa kouča Vůjtka účasť vo štvrťfinále.