Užívateľské meno / e-mailHelso

USA zdolali v prekrásnom zápase Rusko v nájazdoch vďaka Oshieho predstaveniu

Sobota 15.02.2014 / 16:09 / NHL.com/sk - Olympiáda v Soči 2014

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Rusi majú Pavla Datsyuka a Ilyu Kovalchuka, ale Američanom proti nim stačil jeden malý hrdina - T. J. Oshie. Drobný útočník St. Louis Blues rozhodol fantastický duel hokejových veľmocí v nájazdoch, keď premenil štyri penalty zo šiestich a zakaždým tak včas odpovedal na góly spomínaných hviezd. Keď potom v ôsmej sérii vyškrabol brankár Jonathan Quick Kovalchukovu strelu lapačkou, Oshie v pohode premenil posledný nájazd a vlajky USA v hľadisku viali nadšením ich držiteľov.

Dramatickému vyvrcholeniu partie dvoch favoritov olympiády predchádzal úchvatný hokej hraný v ohromnom tempe, s dokonalou technickou schopnosťou, súhrou, dôrazom, tvrdosťou aj streľbou. A aj s výbornými výkonmi brankárov Quicka a Sergeia Bobrovskeho, ktorí sa dlho starali o to, že to jediné, čo zápasu chýbalo, boli góly.

Bezgólový stav zlomil až v polovici zápasu Datsyuk, ktorý využil pekný pas do jazdy a presnou strelou prekonal gólmana Los Angeles Kings. Tomu pár minút pred tým pomohla po strele Alexa Ovechkina tyčka. Ešte pred druhou prestávkou však Američania vyrovnali, keď obranca Cam Fowler tečoval puk do bránky korčuľou pri vylúčení Alexandra Radulova.

Nedisciplinovanosť ruského bohatiera stála zbornú aj druhý inkasovaný gól. Pri ďalšom Radulovovom vylúčení sa v polovici tretej tretiny presadil Joe Pavelski, ktorý z voleja trafil nádherný krížny pas Patricka Kanea. Lenže na vedenie USA odpovedal opäť ruský kapitán Datsyuk, ktorý v 53. minúte využil presilovku.

Rusi potom skórovali ešte raz, ale bez efektu. Quick totiž pri predchádzajúcom zákroku vykopol bránku o dva centimetre z jej postavenia a rozhodcovia si to nevšimli, takže strela Fedora Tyutina pod brvno nebola uznaná ako gólová. Vyrovnaný zápas tak dospel do predĺženia, v ktorom mohol rozhodnúť americký ťahúň Kane. Ten sa úplne sám rútil na bránku, ale Bobrovsky jeho pokus medzi betóny chytil.

V prvých troch sériách nájazdov skórovali len Oshie a Kovalchuk, potom mohli ísť vďaka pravidlám IIHF opäť tí istí hráči (v NHL to nie je možné). Američania tak znovu a znovu posielali na ľad Oshieho, ktorý z celkových šiestich pokusov premenil štyri. Dvakrát pritom musel dať, aby udržal svoj tím v hre.

Po náročnom dueli čaká oboch súperov len krátky odpočinok. V nedeľu hrajú Američania so Slovinskom a k celkovému prvenstvu v skupine im stačia dva body. Rusko sa stretne so Slovenskom a na víťazstvo v skupine a tým priamy postup do štvrťfinále mu nemusí stačiť ani trojbodová výhra. Oba zápasy začínajú o 13:30 stredoeurópskeho času.