Suverénni favoriti: Kanada zdolala Rakúsko 6:0, Fínsko si poradilo s Nórmi

Piatok 14.02.2014 / 20:44 / NHL.com/sk - Olympiáda v Soči 2014

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

Bez najmenších problémov prešli úvodnými dvoma zápasmi olympijského turnaja obaja favoriti skupiny B. Po 'obyčajnej' výhre 3:1 nad Nórskom si Kanada vo veľkej pohode poradila s Rakúskom, pokým Fíni v paralelne hranom piatkovom dueli zdolali Nórsko 6:1.

Pokým proti Nórsku sa kanadské hviezdy na ľade v Soči ešte hľadali a tím sa postupne ladil, do zápasu s Rakúskom vstúpil jeden z hlavných favoritov olympiády vo veľkej pohode. Dostali ho do nej dva góly obrancov v prvej tretine, kedy najskôr v 6. minúte zaskočil brankára Bernharda Starkbauma ľahkým nahodením od modrej Drew Doughty a o päť minút trafil presne a bez prípravy Shea Weber.

V prvej tretine ešte Rakúšania vzdorovali ojedinelými útokmi, ktoré pochytal bezchybný Roberto Luongo, ktorý si pripísal čisté konto.

V druhej časti ale outsidera definitívne zničil Jeff Carter. Útočník Los Angeles Kings nastrieľal v rozmedzí 12 minút čistý hattrick a definitívne tak rozhodol o osude stretnutia. Výsledok spečatil v 38. minúte Ryan Getzlaf.

O päť zo šiestich kanadských gólov sa tak postarali hráči dvoch kalifornských tímov (Carter a Doughty z Los Angeles a Getzlaf od ich rivalov z Anaheim Ducks).

Kanada má po dvoch zápasoch očakávaných šesť bodov a o víťazstvo v skupine a tým aj priamy postup do štvrťfinále sa stretne v nedeľu o 18. hodine stredoeurópskeho času s Fínmi.

Tí zatiaľ tiež prechádzajú turnajom bez zaváhania. Po štvrtkovej výhre nad Rakúskom si v piatkovom škandinávskom súboji úplne v pohode poradili s Nórskom, ktoré zdolali 5:1. Do ich zostavy sa navyše vrátil Teemu Selanne, ktorý nedohral prvý zápas. Teraz bol k dispozícií od začiatku do konca a v šiestej minúte strelil úvodný gól zápasu.

Dvakrát trafil útočník Lauri Korpikoski, piaty gól Fínov z hokejky Olli Jokinena v polovici zápasu potom na desať minút zmrazil výsledkovú tabuľu. Nóri sa však nakoniec predsa len presadili, na začiatku tretej tretiny zaznamenal ich čestný úspech Per Age Skorder. Skóre spečatil dve minúty pred koncom nováčik NHL Olli Maata.