Aktualizovali sme naše Podmienky služieb NHL.com a Zásady ochrany osobných údajov. Tým, že naďalej používate online služby NHL, vyjadrujete svoj súhlas s týmito aktualizovanými dokumentami a so spôsobom riešenia sporov.

Švédi ukázali, prečo sú favoritmi olympiády. České zlepšenie prišlo neskoro

Streda 12.02.2014 / 21:44 / NHL.com/sk - Olympiáda v Soči 2014

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

Len 25 minút potrebovali hokejisti Švédska na to, aby potvrdili status jedného z najväčších favoritov na olympijské zlato. V prvej tretine a v časti tej druhej českých hokejistov jednoznačne prevyšovali a aj vďaka dvom gólom obrancu Erika Karlssona z Ottawa Senators viedli v 5. minúte druhého dejstva už 4:0. Českí reprezentanti sa na zvyšok zápasu pozbierali, ale napriek množstvu striel aj šancí dokázali dať len dva góly.

Skóre otvoril v 11. minúte Karlsson, druhú trefu pridal Patrick Berglund vydarenou strelou k bližšej tyči. V prvej minúte druhej tretiny zvyšoval Henrik Zetterberg a vyhnal tým z bránky bezmocného Jakuba Kovářa. Toho vystriedal Alexander Salák, kým Ondřej Pavelec z Winnipeg Jets na základe rozhodnutia kouča Aloisa Hadamczika všetko sledoval len z tribúny.

VÝSLEDKY

ŠVÉDSKO - ČESKO 4:2
ŠVÝCARSKO - LOTYŠSKO 1:0

Ďalší program turnaja TU

Ani Salák dlho nevydržal, tri minúty po nástupe na ľad mu dal Karlsson v presilovke svoj druhý gól zápasu. Potom sa však gólman Petrohradu chytil a do konca zápasu už udržal všetky ďalšie švédske pokusy.

Tých začalo postupne ubúdať s tým, ako sa lepšila česká hra v poli. Impulzom bol v 29. minúte gól Marka Židlického. Ani nie dve minúty nato znížil jeho klubový spoluhráč z New Jersey Devils Jaromír Jágr, ktorý posunul jednou rukou puk do bránky dezorientovaného Henrika Lundqvista.

Obraz hry sa razom zmenil, Česi sa zbavili psychického bloku a druhú tretinu dohrali väčšinou v útočnom pásme. V nápore proti znovu zoskupenej modro-žltej defenzíve pokračovali aj v tretej tretine, celkovo Švédov prestrieľali 29:25. Fandila im väčšina z 11419 divákov v hale Bolšoj, ktorá ich hnala do záverečného útoku . Lenže Tomáš Kaberle ani Aleš Hemský svoje šance nevyužili a v závere nechcel kouč Hadamczik za stavu 2:4 odvolať brankára, aby neriskoval zhoršenie skóre, ktoré môže hrať dôležitú úlohu pri tvorení konečnej tabuľky pre nasadenie do play off.

V piatok od 9:00 ráno stredoeurópskeho času čaká Česko nevyspytateľný súper z Lotyšska. To prehralo svoj úvodný zápas na turnaji so Švajčiarskom 0:1, keď rozhodol budúci talent Nashville Predators Simon Moser gólom 7,9 sekundy pred koncom.

Vo štvrtok sú na programe štyri duely: Slovensko čaká o 13:30 SEČ podobne ostrý štart turnaja ako Čechov, stretne sa s hokejistami USA.