SHARE
Podeľte sa s priateľmi


Kronwall sa učil od Lidstroma, teraz by mal u Švédov prevziať jeho rolu

Pondelok 3.02.2014 / 15:00 / NHL.com/sk - Olympiáda v Soči 2014

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi


Kronwall sa učil od Lidstroma, teraz by mal u Švédov prevziať jeho rolu
Kronwall sa učil od Lidstroma, teraz by mal u Švédov prevziať jeho rolu

Pred ôsmimi rokmi trénoval Niklas Kronwall na začiatku olympijskej pauzy s Motor City Mechanics v regionálnej United Hockey League. Týždeň na to mu zavesili na krk zlatú olympijskú medailu.

"Korčuľoval som s chlapcami a z ničoho nič som dostal telefonát, že ma potrebujú na olympiáde. Na druhý deň som už sedel v lietadle do Turína. Jeden deň som sledoval hry v televízii, ďalší deň som na nich bol," rozprával zadák Detroit Red Wings pre NHL.com.

Do švédskej reprezentácie bol povolaný potom, čo sa zranil obranca Mattias Ohlund. Pôvodne si ho nevybrali, pretože v čase nominácie mal problémy s kolenom. "Všetko sa zbehlo hrozne rýchlo. Ohlund dohral a ja som sa zrazu ocitol vo finále olympiády," spomína Kronwall, ktorý v zápase o zlato s Fínskom strelil v druhej tretine gól.

O osem rokov neskôr dozrel na lídra zadných radov. A to je vo Švédsku ohromná česť, pretože túto nepísanú funkciu v posledných dekádach plnil legendárny Nicklas Lidstrom. Kronwall mal šťastie, že sa od neho mohol učiť nielen v národnom tíme, ale aj ako parťák v Detroite.

"Už len byť s ním v kabíne mi veľmi pomohlo," tvrdí Kronwall. Vidieť, ako sa pripravuje na ľade aj mimo neho, ako si poradí so všetkými možnými situáciami, vo veľkých zápasoch so súpermi alebo po nich s fanúšikmi a médiami, to všetko vám pomôže stať sa lepším človekom."

Švédi síce majú v zadných radoch rýchlik Erika Karlssona, možno najväčšiu hviezdu Ottawa Senators, ale ten je na úlohu skúseného vodcu defenzívy ešte príliš mladý. To Kronwall sa chystá už na svoju tretiu olympiádu, v zbierke úspechov má navyše Stanley Cup (2008) aj titul majstra sveta IIHF (2006). Vo výbere Tre Kronor bude šiestym najstarším hráčom za Danielom Alfredssonom, Henrikom Tallinderom, Danielom Sedinom, Henrikom Sedinom a Henrikom Zetterbergom.

"Snáď platí, že čím ste starší, tým ste múdrejší. Budem sa snažiť priniesť do mužstva pokoj," hovorí Kronwall.

"On bol vždy vodcom, ale býval príliš tichý. Teraz častejšie hovorí a snaží sa pôsobiť na ostatných aj takto," tvrdí jeho detroitský spoluhráč a krajan Jonathan Ericsson. "Cíti, že to patrí k tej zodpovednosti, stará sa o nás ostatných bekov. Vidím na ňom veľkú zmenu."

Švédi vždy patrili k mužstvám so silnými, tvrdými a ťažko prekonateľnými obrancami. Takáto charakteristika presne platí na Kronwalla, ktorý má vo svojom priezvisku veľmi príznačne (anglické) slovo stena. Veď aj v NHL patrí k hráčom, ktorí vedia uštedriť súperovi najtvrdší bodyček.

Krstné meno Niklas má zase takmer rovnaké ako jeho slávny exkolega Lidstrom. Kronwallovi v ňom však chýba písmeno c, symbolicky práve to, ktoré v hokeji značí kapitána, lídra tímu. Teraz bude len na ňom, aby sa dokázal udržať v stope, ktorú na ľade zanechali korčule jeho veľkého predchodcu.