Vitajte |účet|Odhlásiť 
NOVINKA! PRIHLÁSTE SA PROSTREDNÍCTVOM SOCIÁLNYCH SIETÍ
ALEBO
Užívateľské meno / e-mailHelso
 

Islanders vyzvú v derby rivala aj s Višňovským

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Vo vlastnej hale na Long Islande im to v poslednom čase príliš nejde, a tak sa vydali napraviť dojem na štadión bez strechy. New York Islanders sa po troch domácich prehrách za sebou presúvajú na baseballový Yankee Stadium v Bronxe. Naposledy padli v pondelok s Boston Bruins 3:6.

Teraz na nich čaká pravdepodobne ich najsledovanejší zápas v základnej časti - v rámci 2014 Coors Light NHL Stadium Series sa stretnú s rivalom New York Rangers. A ten je proti nim v miernej výhode: na Yankee Stadium si už jeden zápas zahral a navyše v ňom zvíťazil. V nedeľu pred 50 tisíc divákmi dokázal otočiť zápas proti New Jersey Devils a tešil z výhry 7:3.

Pre Rangers to navyše bola už druhá skúsenosť pod šírym nebom, v roku 2012 totiž nastúpili proti domácim Philadelphia Flyers v zápase Winter Classic. A aj vtedy vyhrali. V stredu teda bude jeden z najslávnejších hokejových klubov sveta bojovať o neporaziteľnosť na baseballových štadiónoch.

Z vtedajšieho mužstva je dnes v kádri desať hokejistov Rangers. "Vždy, keď robíte niečo viackrát než raz, pomôže vám to pripraviť sa. Už viete, čo máte čakať. Verím, že v tom budeme mať proti súperovi výhodu," premietal útočník Carl Hagelin.

"Pre našich hráčov to bude ďalšia dobrá skúsenosť v dlhej základnej časti. Ale nevidím v tom výhodu ani pre jedno mužstvo," nesúhlasil kouč Rangers Alain Vigneault. "Keby som bol z Long Islandu, bol by som veľmi motivovaný hrať prvýkrát pod šírym nebom."

Islanders sa na vonkajší ľad Yankee Stadium dostali prvýkrát až v utorok pri tréningu. "Dlho sa o tom hovorilo, teraz je to konečne tu. Verím, že sa prenesieme cez posledné porážky, odohráme dobrý zápas a na konci si pripíšeme výhru," tešil sa ich kapitán John Tavares.

2014 NHL Coors Light Stadium Series

Zápas č. 1 - 25. januára
Los Angeles Kings
- Anaheim Ducks 0:3
Dodgers Stadium

Zápas č. 2 - 26. januára
New York Rangers - New Jersey Devils 7:3
Yankee Stadium

Zápas č. 3 - 29. januára
New York Rangers - New York Islanders
Yankee Stadium

Zápas č. 4 - 1. marca
Chicago Blackhawks - Pittsburgh Penguins
Soldier Field

Ostrovania by mali nastúpiť aj s uzdraveným Ľubomírom Višňovským. Slovenský obranca, ktorý od jesene chýbal kvôli otrasu mozgu, odohral v pondelok prvý zápas po troch mesiacoch. Proti Boston Bruins strávil na ľade viac než 22 minút vrátane 7:23 v presilovkách - najviac z celého mužstva. Raz vystrelil na bránku, pripísal si +1 v hodnotení plus/mínus, ale nebodoval.

"Nebolo to jednoduché. Niekedy som si pripadal hrozne pomalý. Ale bol to prvý štart po dlhom čase, v ďalšom zápase sa snáď budem cítiť už lepšie," uviedol po zápase Višňovský, v ktorého olympijskú účasť stále verí kouč slovenského národného mužstva Vladimír Vůjtek aj napriek tomu, že klubové vedenie sa k otázke priepustky do Soči nestavia práve nadšene.

Do zostavy sa vrátil aj brankár Evgeni Nabokov, ktorý bol od 6. januára v rekonvalescencii a v stredu by mohol dostať šancu ako jednotka. Otázkou je, či nastúpi český zadák Radek Martínek, ktorého návrat Višňovského odsunul medzi náhradníkov.

V newyorskom derby pôjde aj o body, ktoré môžu prísť vhod v bitke o postup do play off. Metropolitná divízia je až na prvý Pittsburgh Penguins extrémne vyrovnaná. Rangers sú s bilanciou 28-23-3 po nedeľnej výhre druhí, medzi tretími Caroina Hurricanes a poslednými Islanders je však rozdiel len sedem bodov. A tím z Long Islandu je napriek trom aktuálnym porážkam na vzostupe: spackanú jeseň napravil bilanciou 10-4-1 v posledných 15 zápasoch.

"Bude to pre nás ťažký duel. Islanders hrajú naozaj dobre. Majú veľmi šikovných hráčov, je treba ich rešpektovať a dať si na nich pozor," uviedol brankár Henrik Lundqvist, ktorý by mal byť znovu veľkou oporou Rangers. "Majú výborný prechod do útoku, hlavne ich prvá formácia. Sú veľmi talentovaní, z malých šancí dokážu vďaka svojej šikovnosti vyťažiť veľké veci. Musíme na nich hrať tvrdo."

Islanders potiahne elitný útok s centrom Tavaresom a krídlami Thomas Vanek - Kyle Okposo. Ten bol v januári mnohými expertmi považovaný za vôbec najlepšiu trojicu v celej NHL. Hlavne vďaka nemu v poslednom zápase nad Rangers 21. januára triumfovali 5:3, rovnako ako v decembrovom stretnutí. Blueshirts z troch vzájomných duelov vyhrali len jeden na začiatku sezóny (3:2).

Teraz si môžu napraviť bilanciu s rivalom v druhom newyorskom zápase na Yankee Stadium. Pokiaľ nebude problémom počasie, tak ako v nedeľnom zápase s Rangers, puk padne na ľad pri úvodnom vhadzovaní v stredu o pol ôsmej večer (štvrtok 1:30 SEČ).

ŠTVRŤFINÁLE KONFERENCIE
vs.
1. zápas sa hrá 18.4.
vs.
1. zápas sa hrá 16.4.
vs.
1. zápas sa hrá 16.4.
vs.
1. zápas sa hrá 17.4.
vs.
1. zápas sa hrá 17.4.
vs.
1. zápas sa hrá 17.4.
vs.
1. zápas sa hrá 16.4.
vs.
1. zápas sa hrá 17.4.