SHARE
Podeľte sa s priateľmi


Rakúšan Vanek bude cisárom medzi olympijskými outsidermi. Už len postup bol ako medaila, hovorí

Piatok 17.01.2014 / 10:00 / NHL.com/sk - Olympiáda v Soči 2014

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi


Rakúšan Vanek bude cisárom medzi olympijskými outsidermi. Už len postup bol ako medaila, hovorí
Rakúšan Vanek bude cisárom medzi olympijskými outsidermi. Už len postup bol ako medaila, hovorí

Pre mnohých hráčov je ročník 2013-14 len bežnou hokejovou sezónou. To sa však rozhodne nedá povedať o útočníkovi Thomasovi Vanekovi. Na konci októbra ho vedenie Buffalo Sabres vymenilo do New York Islanders, jeho slabší štart potom ešte zabrzdilo novembrové zranenie, po návrate na ľad však v novom drese žiar. K tomu mu v lete vyprší dlhoročná zmluva a ešte predtým si prvý krát v živote zahrá na olympiáde, kde bude najväčšou hviezdou Rakúska.

Syn československých emigrantov vďaka úspešnej kvalifikácii svojej reprezentácie prvý krát okúsi atmosféru najslávnejšej športovej akcie. Na hrách v Soči sa navyše zíde so spoluhráčom z Islanders, útočníkom Michaelom Grabnerom. To je svojim spôsobom rarita - Rakúsko má v tíme len troch hráčov z NHL (tretím je Michael Raffl z Philadelphia Flyers), ale dvaja sú z jedného mužstva.

"Pre mňa s Michaelom (Grabnerom) je skvelá už možnosť zúčastniť sa olympiády. A naša krajina je natešená. Jasné, že máme hlavne skvelých lyžiarov a skokanov na lyžiach, ale ľudia sa tešia aj na hokejovú reprezentáciu," povedal Vanek pre NHL.com.

Keby jeho rodičia v roku 1982 neemigrovali na Západ, možno by teraz v Soči reprezentoval Česko, odkiaľ pochádza jeho otec. Alebo Slovensko, odkiaľ pochádza jeho matka. Manželku má Vanek zase z USA, ale sám zostáva Rakúšanom, za ktoré si zahral aj na posledných majstrovstvách sveta IIHF. Sám pochopiteľne tuší, že ako taký má neporovnateľne menšiu šancu dostať sa v Soči na stupeň víťazov. Už len štvrťfinále by bolo pre jedného z outsiderov turnaja úspechom.

Napriek tomu sa na olympiádu veľmi teší. "Nepocestujem tam s tým, že získame medailu. Sledoval som na internete kvalifikáciu s Nemeckom a už len to, že sme ju vyhrali, bolo pre nás ako medaila. I tak to však bude skvelé. Nemyslím si, že máme zlý tím. Ťažko síce môžeme konkurovať Kanade alebo Fínsku, ale musíme k tomu pristupovať pozitívne. Užiť si to a skúsiť niečo uhrať."

Pokiaľ si udrží súčasnú formu z NHL, mal by byť Vanek v Soči veľkou zbraňou Rakúšanov, ich 'hokejovým cisárom'. V posledných 13 zápasoch nazbieral krídelný útočník 18 bodov, v 32 zápasoch za Islanders ich má už 31 za 12 gólov a 19 nahrávok a má 12 kladných bodov v hodnotení plus/mínus. V Buffale si pritom na začiatku sezóny pripísal len deväť bodov v 13 dueloch.

"Dostal som sa do dobrej pohody. Nie len na ľade, ale aj mimo neho. Prvé tri týždne (po prestupe) som bol na hoteli, potom som si našiel ubytovanie a musel som zariadiť nábytok, sťahovanie a usadiť sa. Všetky tieto maličkosti sa potom spočítavajú. Je fajn cítiť sa pohodlne a mať zase miesto, ktorému môžem hovoriť domov," uviedol Vanek.

Je však pravda, že na olympiáde nebude mať vedľa seba takých dobrých spoluhráčov ako v klube. V New Yorku vytvoril s centrom Johnom Tavaresom a s pravým krídlom Kylom Okposom jednu z najlepších trojíc celej NHL. "Hrá sa mi s nimi skvelo. Myslím, že sme vytvorili dobré trio, čo nie je vždy obvyklé. Väčšinou máte v lajne k sebe dobrého hráča a potom tretieho na doplnenie, ale my k sebe pasujeme všetci traja," pochvaľoval si.

Dvadsaťdeväťročný útočník krúti v NHL už deviatu sezónu a po jej skončení si bude hľadať novú prácu. V lete sa totiž stane voľným hráčom bez obmedzenia a dá sa očakávať, že bude na trhu horúcim tovarom. Aj keď aj poriadne drahým. Jeho súčasný kontrakt mu za sedem rokov priniesol 50 miliónov dolárov.

Vzhľadom k tomu, že Islanders sú v súčasnosti posledným tímom Metropolitnej divízie, je však možné, že Vanek sa bude z Long Island sťahovať už skôr - pred uzávierkou prestupov 5. marca. "Viem, že sa to môže stať. Ale ja to tu mám rád a myslím, že máme väčší potenciál, než na to, čo sme doteraz ukázali. Snáď budem môcť zostať a zakončiť sezónu tu, ale rozumiem aj obchodnej stránke veci. Takže sa nebojím, že jedného dňa zazvoní telefón... Tak to proste chodí."