• Prihláste sa cez Google

Fíni zdolali Švédsko po predĺžení a po 16 rokoch oslavujú juniorské zlato

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

Keď pred štartom majstrovstiev sveta predstavovali Fíni svoj juniorský výber, málokto ich zaradil medzi kandidátov na titul. Severský tím do 20 rokov sa však bez svojich najväčších hviezd úžasne zomkol, nechal za sebou Česko, Kanadu a vo finále aj domáce Švédsko a pre modrobiele farby získal tretie juniorské zlato v histórii.

Vyrovnané škandinávske finále rozhodol v 10. minúte predĺženia Rasmus Ristolainen, osmička draftu 2013, ktorý v práve prebiehajúcej sezóne odohral 19 zápasov NHL za Buffalo Sabres.

Základným stavebným kameňom fínskeho triumfu však bol brankár Jusse Saros, ktorý pochytal 35 švédskych striel. Modrobieli v zápase rýchlo viedli, Esa Lindell skóroval už po 28 sekundách. V polovici druhej tretiny vyrovnal Lucas Wallmark, ale ani nie po minúte dostal Fínsko opäť do vedenia Saku Maelananen. Desať minút pred koncom tretej tretiny znova vyrovnal Christian Djoos, na Ristolainenovu trefu v predĺžení však už domáci odpovedať nemohli.

10. Nórsko

Fíni triumfovali v juniorskej kategórii po 16 rokoch. Titul získali naposledy v roku 1998 pod vedením Olli Jokinena a na stupňoch víťazov stáli na MS 'dvadsiatok' naposledy v roku 2004, keď získali tretí krát za sebou bronz.

Koncom decembra a hlavne tento rok v januári však dokonale zohrali úlohu čierneho koňa šampionátu. Do Malmö priviezli výber oslabený o najväčšie esá: forvarda Aleksandera Barkova nepustila Florida Panthers, obrancu Olli Maattu zase Pittsburgh Penguins a zranenie ramena vyradilo z hry útočníka Kasperi Kapanena, ktorý bude podľa očakávania jedným z lídrov draftu 2014.

Švédi mali naopak k dispozícii svoje najväčší talenty Eliasa Lindholma (Carolina Hurricanes) i Filipa Forsberga (Nashville Predators), ktorý v siedmich zápasoch na turnaji nazbieral 13 bodov. Najproduktívnejším hokejistom majstrovstiev sa však stal Teuvo Teravainen - budúca nádej Chicago Blackhawks si v siedmich štartoch pripísala 15 bodov (dva góly a 13 asistencií).

V skupine Fíni zdolali outsidera Nrsko i silné Rusko, nevyhli sa však výpadku v podobe prehry so Švajčiarskom. Podľahli aj Švédom, ktorých skalp si nechali až na neskôr, na oveľa dôležitejší zápas.

Vo štvrťfinále sa Fínsku podarilo otočiť zápas s českým tímom, čo tím nakoplo k víťaznej jazde, v rámci ktorej zmietol v semifinále Kanadu 5:1. A potom prišla sladká bodka...

Pre domácu reprezentáciu znamenal gól v predĺžení finále trochu smutnú bodku za inak podareným turnajom v Malmö. Švédi, ktorí každoročne produkujú kvantá talentov pre NHL i svetový hokej, skončili tretí krát za sebou ako porazený finalista.

Bronz na MS20 vybojovalo Rusko, Kanada končí bez medaile

Veľkým sklamaním končia majstrovstvá sveta juniorov pre výber Kanady. Mužstvo, ktoré malo byť podľa mnohých najväčším favoritom turnaja, odchádza z Malmö bez medaile. V skupine prehralo v nájazdoch s českým tímom, v semifinále podľahlo Fínsku 1:5 a dojem nevylepšilo ani v 'malom finále' proti Rusku.

Duel o tretie miesto ovládli ruskí mladíci vďaka dvom gólom v prvej tretine, o ktoré sa postarali Mikhail Grigorenko a Eduard Gimatov. Potom sa o víťazstvo významnou mierou pričinil brankár Andrey Vasilevskiy, ktorý pochytal 30 kanadských striel. Prekonal ho len Joshua Morrissey v polovici tretej tretiny.

Súboj o bronz tak rovnako ako vlani skončil víťazstvom Rusov, ktorí v roku 2013 porazili zámorského rivala 6:5. Zborná sa stáva pre Kanadu osudovým súperom, ktorý ju vo vyraďovacej časti juniorského šampionátu porazil štvrtý krát za sebou, vrátane finále v januári 2011.

Kým Kanaďania odlietajú domov bez medaile, Rusko vydolovalo cenný kov deviaty krát z posledných desiatich rokov a štvrtý krát za sebou: po zlate 2011 a striebre 2012 má druhý krát za sebou bronz.

V popoludňajšom zápase o udržanie uspelo Nemecko, ktoré po výhre 3:1 vyradilo z elitnej skupiny Nórov.

Nasledujúci šampionát IIHF do 20 rokov hostia kanadské veľkomestá Montreal a Toronto. Severná Amerika bude na ňom opätovne získavať stratenú reputáciu - prvý krát od roku 1998 totiž nezískal medailu ani jeden zo zámorských výberov.