• Prihláste sa cez Google

O juniorské zlato sa pobijú Švédi s Fínskom, ktoré prekvapujúco porazilo Kanadu

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

Majstrom sveta do 20 rokov sa v nedeľu stane tím zo Škandinávie. V súboji o juniorské zlato sa totiž pobijú Švédi s Fínmi a prvýkrát od roku 2001 bude vo finále chýbať tím z trojice Kanada, USA, Rusko.

Pokým Švédi si zahrajú vyvrcholenie šampionátu tretíkrát za sebou (v roku 2012 vyhrali, minulý rok skončili strieborní) a ich finálová účasť na turnaji v Malmö nie je až taká nečakaná, Fínsko sa dostalo do finále 'dvadsiatok' po dlhých 13 rokoch a prinajmenšom jeho semifinálové vystúpenie bolo veľkým prekvapením. V sobotňajšom dueli po jednoznačnej výhre 5:1 poslalo do súboja o bronz Kanadu, možno najväčšieho favorita majstrovstiev.

19.00 Švédsko - Fínsko

Výrazne k tomu prispel kapitán Teuvo Teravainen, ktorý dal dva góly a na ďalší prihral. Joni Nikko, Artturi Lehkonen a Rasmus Ristolainen pridali po góle, brankár Juuse Saros zastavil 22 kanadských striel.

Fíni porazili na juniorskej úrovni Kanadu po 12 rokoch. Zámorského súpera porazili vďaka lepšej súhre, korčuľovaniu aj tvorivosti. Skóre otvorili v 25. minúte, druhú trefu pridali v presilovke o necelé dve minúty neskôr. Jonathan Drouin síce veľmi rýchlo znížil, ale na viac sa jeho tím nezmohol. Naopak, Ristolainen ešte v druhej tretine zvýšil na 3:1 a Teravainen v poslednej časti zabezpečil Fínom pokoj dvoma gólmi.

Domáci Švédi rozhodli o svojom postupe v popoludňajšom zápase proti Rusku, ktoré vyhrali 2:1. Skóre otvoril pred koncom prvej tretiny útočník Filip Forsberg, ktorého na turnaj uvoľnil klub Nashville Predators. V piatej minúte tretej tretiny zvyšoval Oscar Sundqvist a aj keď o minútu a pol neskôr prebudil nádej Damir Zhafyarov, Rusko v zostávajúcom čase nestačilo vyrovnať.

Oba severské celky budú v nedeľu od 19 hodiny stredoeurópskeho času hrať o svoje tretie juniorské zlato v histórii. Na ceste za ním vyradili Švédi v štvrťfinále Slovensko a Fínsko český výber potom, ako otočili skóre z 1:3 na 5:3.

Fíni sú nesporne najväčším prekvapením šampionátu. Do Malmö priviezli výber oslabený o najväčšie esá: forvarda Aleksandera Barkova nepustila Florida Panthers, obrancu Olli Maattu zase Pittsburgh Penguins. A kvôli zraneniu ramena chýba aj útočník Kasperi Kapanen, jeden z očakávaných lídrov draftu 2014.

V nedeľu sa okrem bitiek o medaily bude hrať aj rozhodujúci zápas o udržanie v elitnej skupine majstrovstiev sveta IIHF. V sérii na dva víťazné je medzi Nórskom a Nemeckom po dvoch dueloch nerozhodný stav 1:1.