Užívateľské meno / e-mailHelso

Tatarovi nájazd nevyšiel, pred rekordnou kulisou sa stal hrdinom Winter Classic torontský Bozak

Štvrtok 2.01.2014 / 00:08 / NHL.com/sk - Články

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Najprv dal gól zo vzduchu a pri nájazdoch ukázal, že vie strieľať aj po ľade. Center Toronto Maple Leafs Tyler Bozak sa stal hrdinom zápasu pod šírym nebom proti Detroit Red Wings. Výnimočnosť novoročného zápasu potvrdili sneh, mráz a rekordný počet divákov. Šiesty diel Winter Classic pripomínal zimnú hokejovú rozprávku, ktorú zvíťazilo Toronto 3:2.

NHL v tretej tretine oznámila, že na tribúnach je 105 491 fanúšikov a mal tak byť prekonaný absolútny divácky rekord na hokejovom zápase vytvorený na rovnakom mieste v decembri 2010 (104 473). Natešení diváci na seba navliekli čapice, šály, huňaté svetre, kabáty, bundy, palčiaky, teplé spodky aj hrubé ponožky. Skrátka čokoľvek, čo ich mohlo zahriať pri takmer štyroch hodinách hokejového predstavenia. Skúšali to aj poskakovaním do rytmu pri hitovkách od House of Pain, alebo Beastie Boys. V 1846 stánkoch s občerstvením sa medzitým pripravovalo takmer 15 tisíc praclíkov, 40 tisíc hotdogov a tisíce litrov horúcej čokolády.

K tradičnému ‚indiánskemu‘ maskovaniu pod očami, ktoré zmierňovalo odrazy svetla, si nasadila väčšina hráčov pod prilby teplé kukly. "Zahrať si takýto zápas je snom každého hokejistu," cítil napätie švédsky kapitán Detroitu Henrik Zetterberg.

Od chvíle, kedy televízia HBO začala nakrúcať o rivalite Maple Leafs a Červených krídiel dokument 24/7 "Cesta k Winter Classic", boli výkony oboch mužstiev mierne povedané rozpačité. Akoby mali hráči v hlavách len ten jediný zápas, pre ktorý mrzli v hľadisku desaťtisíce ich priaznivcov. "Mal som pocit, akoby som mal zase trinásť a okolo mňa bola banda rovnako starých chlapcov," netajil sa nadšením detroitský brankár Jimmy Howard.

Kustódi oboch tímov nachystali kopu prikrývok, ktoré aspoň trochu zahriali striedajúcich hráčov, tréneri Mike Babcock z Red Wings aj Randy Carlyle z Toronta si obliekli špeciálne vyrobené prešívané bundy s klubovými logami, gólman hostí Jonathan Bernier si cez masku natiahol čiapku a išlo sa konečne na vec.

Extrémne podmienky (v Ann Arbor sa začínalo za viac než desaťstupňového mrazu) hlavne na začiatku výrazne ovplyvnili obraz netrpezlivo očakávaného zápasu. Čaty usporiadateľov desať minút odstraňovali nánosy snehu. Technické finesy, ktoré s obľubou predvádza napr. ruský eskamotér Pavel Datsyuk, veľmi vidieť neboli. Vyžadovala sa jednoduchosť, priamočiarosť, tvrdosť.

Slovenský a český hokej mali zastúpenie len na strane domácich Red Wings. Rýchly Tomáš Tatar sa postaral o prvé vzrušenie zápasu, keď sa dostal až pred Berniera. Na ďalšieho talentovaného Slováka Tomáša Jurča však vzhľadom na návraty niekoľkých uzdravených hokejistov, vrátane švédskeho veterána Daniela Alfredssona, miesto v zostave nezostalo. Čech Jakub Kindl nakoniec figuroval v tretej obrannej dvojici Detroitu. Mimo hru zostal náhradný brankár Petr Mrázek a jeho špeciálne vyrobené betóny so snehuliakmi a vločkami tak zostali divákom utajené.

Vzápätí bolo jasné, že sviatočná atmosféra sa na zasnežený ľad nepreniesla. Keď Kindl pri mantineli odstavil Joffreyho Lupula, pomstil sa útočník Toronta krosčekom na hlavu Patricka Eavesa, ktorý sa len s problémami odvliekol na striedačku. Viceprezident NHL Brendan Shanahan mal hneď podnet na zamyslenie a Eaves sa navyše už do hry nevrátil.

Detroit aj vďaka dvom presilovkám od začiatku dominoval, prvú tretinu vyhral na strely 13:5, lenže veľkých šancí sa nedočkal. Tú stopercentnú naopak spálil hosťujúci Nazem Kadri, ktorého fantasticky špičkou betónu vychytal Jimmy Howard. Po krásnom prieniku mal blízko k otvoreniu skóre aj Tatar, o chvíľu neskôr sa ale nepresadil ani jeho spoluhráč Danny Cleary.

Na gól sa tak čakalo najdlhšie v doterajšej histórii zápasov Winter Classic. V 34. minúte však vyrazilo do prečíslenia detroitské duo Švédov a Zetterbergovu prihrávku poslala do siete Alfredssonova korčula - 1:0! Rastúca prevaha domácej zostavy sa tak konečne prejavila aj v skóre.

V priebehu zápasu postupne klesla teplota na mínus dvadsať stupňov a zmrznutých hostí rozohrial až James Van Riemsdyk, ktorý hral zápas Winter Classic už tretíkrát v kariére (2010 a 2012 v zostave Philadelphia Flyers). Howardov betón bol síce pri tyči dvakrát prichystaný. Na tretíkrát však 37 sekúnd pred koncom druhej tretiny trafil útočník Toronta do puku zo vzduchu a detroitský brankár na skrytú dorážku vôbec nestačil reagovať. Vylúčený Kindl v tej chvíli práve skákal na ľad. "Už som si hovoril, že mi to dnes asi nie je súdené," povzdychol si v prestávkovom rozhovore strelec vyrovnávacieho gólu.

To ešte netušil, že sa zblízka pozrie aj na druhý gól Toronta, ktorý padol v 45. minúte. Kapitán hostí Dion Phaneuf nahodil na modrú a ešte pred Van Riemsdykem tečoval puk za Howarda Tyler Bozak. Na videu sa potvrdilo, že to bolo regulárnym spôsobom. Víťazná trefa to však nebola.

Hostia síce vydržali oslabenie za Van Riemsdykeov prehrešok, pred Bernierom ale Cody Franson neustrážil Justina Abdelkadera a na tribúnach bolo medzi fanúšikmi Red Wings zase veselo.

Predĺženie nerozhodlo. V nájazdoch ukázal dokonalý bekhendový blafák Datsyuk, lenže Lupul našiel miesto medzi Howardovými betónmi a potom Tatarovi na snehom posypanom ľade odskočil puk. Rolu hrdinu si tak prisvojil Bozak a piatykrát zo šiestich zápasov Winter Classic slávili triumf hostia. Tentoraz naozaj mimoriadne premrznutí.