Aktualizovali sme naše Podmienky služieb NHL.com a Zásady ochrany osobných údajov. Tým, že naďalej používate online služby NHL, vyjadrujete svoj súhlas s týmito aktualizovanými dokumentami a so spôsobom riešenia sporov.

Teenager Hertl oslnil NHL: Dal 4 góly a vedie bodovanie. Je to ako sen, hovorí

Streda 9.10.2013 / 14:06 / NHL.com/sk - Michael Langr

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

Ani Jaromír Jágr nezažil taký báječný vstup do NHL ako Tomáš Hertl. Teenager z pražského Šeberova nadviazal na bilanciu troch bodov po prvých dvoch zápasoch štyrmi gólmi do siete New York Rangers, pomohol San Jose Sharks k vysokej výhre 9:2 a s bilanciou 6+1 sa vyšvihol do čela bodovania celej NHL.

"To snáď nie je ani realita," hovoril Hertl po zápase v krátkom rozhovore priamo v hale, ktorý takmer nebolo počuť pre nadšený rev tisícov fanúšikov, ktorých očaril svojim parádnym výkonom aj večným úsmevom. A očaril aj celú ligu, ktorá sa učí správne vyslovovať jeho meno a vymýšľa na neho rôzne variácie. Napríklad "Teenage Mutant Ninja Hertl", titulok anglickej verzie NHL.com pripomínajúci znelku kresleného seriálu o korytnačích superhrdinoch.

Hertl síce nie je korytnačka, ale Žralok, zatiaľ sa však zdá, že úloha superhrdinu mu sedí a že by ju svojou skromnosťou mohol aj zvládnuť. "Som veľmi šťastný, je to ako sen, ešte stále neviem, čo sa to stalo. Je to tým, že šliape celé mužstvo, hráme naozaj dobre. Ja som si tiež sadol so spoluhráčmi a hlavne mi tam padne všetko, o čo sa pokúsim," uviedol pre agentúru Sport Invest, ktorá ho zastupuje.

Jeho galavečer začal vlastne až v polovici zápasu za stavu 3:1 pre Sharks. O čo bol však kratší, o to bol intenzívnejší. V 30. minúte Hertl pohotovo usmernil do siete prihrávku od Andrewa Desjardinsa a vyhnal z bránky slávneho Henrika Lundqvista.

Ani jeho náhradník Martin Biron však českého kanoniera nezastavil. V 33. minúte ušiel mladík obrane po krásnom pase svojho hviezdneho centra Joe Thorntona a blafák zakončil posunutím puku medzi betóny. Desať minút pred koncom skóroval dorážkou v presilovke. Sebavedomie rástlo...

...a vyústilo o pár minút neskôr do nádhernej trefy, ašpirujúcej na gól roka. Trúfalý mladík ušiel obrane Rangers, z ľavej strany nakorčuľoval pred bránku, prestrčil hokejku medzi nohami a keď mal puk za ľavou korčuľou, poslal ho do horného rohu Bironovej bránky.

Podobné zakončenie má Hertl dobre nacvičené, aby však vyšlo priamo z hry na takej úrovní, to možno ani sám nečakal. "Je pravda, že v kempe sa mi to už niekoľkokrát podarilo, dokonca som to neúspešne skúsil aj v prípravnom zápase," hovoril agentúre Sport Invest. "Vyplynulo to aj z pohody, ktorú sme mali na ľade, a mal som už za sebou hattrick. Tak som to skúsil a ono to vyšlo. Ale sám som neveril, že sa to podarí tak skoro."

Devätnásťročný mladík sa tak stal najmladším autorom štyroch gólov v zápase NHL za posledných 25 let. Naposledy v rovnakom veku štyrikrát skóroval Jimmy Carson 30. marca 1988.

"Keď si spomeniem, že koľkokrát som sa v extralige nadrel aj na jediný gól a nemal som šťastie... Tu ho mám," uviedol slávistický odchovanec, ktorý si na pamiatku môže schovať nielen puk, ale aj desiatky čapíc, ktoré prileteli na ľad po jeho premiérovom hattricku. "Keď som prišiel do šatne, mal som ich všetky napchané do vriec v skrinke, o to sa spoluhráči stačili postarať," uviedol.

Hertlova strelecká explózia je jedným z hlavných dôvodov výborného začiatku San Jose, ktoré je s tromi výhrami a so skóre 17:4 zatiaľ najlepším tímom NHL. Priemer strelených gólov na zápas vytiahlo na 5,67, z presiloviek využíva každú štvrtú.

Po troch zápasoch na domácom ľade sa však tím teraz prvý krát pozrie do haly súpera, navyše k silným Vancouver Canucks. "Radi by sme nadviazali na domáce výhry," povedal Hertl. "Stále je to len začiatok súťaže. A to platí aj o mojich výkonoch."