Aktualizovali sme naše Podmienky služieb NHL.com a Zásady ochrany osobných údajov. Tým, že naďalej používate online služby NHL, vyjadrujete svoj súhlas s týmito aktualizovanými dokumentami a so spôsobom riešenia sporov.

Chicago má Stanley Cup na dosah, v piatom finále o tom rozhodol dvojgólový Kane

Nedeľa 23.06.2013 / 09:13 / NHL.com/sk - Michael Langr

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

Patrick Kane
bol hráčom, ktorého dlho nebolo možné zaradiť medzi najužitočnejších hokejistov play off. V prvých 16 zápasoch nazbieral 11 bodov, čo bola na prvotriednu hviezdu Chicago Blackhawks predsa len slabšia bilancia. V poslednom finálovom dueli Západnej konferencie však hattrickom zariadil postup cez Los Angeles Kings a znovu nájdenú formu si poriadne rozmaznáva aj v sérii o Stanley Cup.

Po dvojgólovom večeri na ľade Boston Bruins strelil Kane dva góly v piatom finále a posunul tak Hawks na dosah najcennejšej hokejovej trofeje. Boston dokázal na dva góly čísla 88 odpovedať jedinou trefou z hokejky Zdena Cháru. Potom, ako Dave Bolland poistil vedenie gólom do prázdnej bránky, zvíťazilo Chicago na domácom ľade 3:1 a vo finále vedie 3:2 na zápasy. Šiesty duel sa hrá v pondelok (utorok 2:00 SEČ) v Bostone a hostia v ňom môžu po troch rokoch opäť získať Stanley Cup.

Aj v roku 2010 triumfovali Blackhawks na ľade súpera - Philadelphia Flyers. Piaty zápas série vtedy rozhodol Kane gólom v predĺžení.

"Je parádne byť znova v tejto situácii. Pre tieto chvíle drieme celé leto, celý rok i v prípravných kempoch," pripomenul americký útočník. "Teraz sme o krok vpred a musíme to využiť."

V piatom finále hrali Bruins od začiatku vyrovnaný zápas, ale domácich podržal brankár Corey Crawford a súper dal jeho tvorivým a rýchlym hráčom príliš veľa priestoru. Prvý Kaneov gól priniesol na hokejky pokoj, druhý bol výsledkom toho, že Chicago začínalo mať v zápase navrch.

Boston, ktorý dohrával bez centra druhej lajny Patrica Bergerona, sa prebral neskoro. Nádej prebudila na začiatku 3. tretiny Chárova strela na lapačku, kam Crawford dostal viac než tri štvrtiny všetkých finálových gólov. Bruins tentoraz nebláznili a neotvorili hru ako v divokom štvrtom dueli, ale postupne ovládli stredné pásmo a čakali na šance.

Lenže tých proti domácej obrane, ktorá ovládla priestor pred vlastnou bránkou a dobre blokovala strely, veľa neprišlo. A keď aj prišli - tak ako napríklad šanca Jaromira Jagra - zasiahol pozorný Crawford. Nevydarila sa ani záverečná hra bez brankára, ktorá viedla len ku zvýšeniu náskoku Chicaga na dva góly a k výbuchu nadšenia v hale United Center.

Bostonským hokejistom teraz nezostáva nič iné, než zvíťaziť v šiestom finále doma a pokúsiť sa o podobný obrat ako v roku 2011. Vtedy prehrávali s Vancouver Canucks 2:3 na zápasy, aby v posledných dvoch zápasoch s celkovým skóre 9:2 sériu otočili a po siedmom dueli priviezli domov Stanley Cup.

"Už sme to zažili, ale vracať sa k tomu nám teraz nepomôže. Musíme sa sústrediť na súčasnosť a byť pripravení na pondelok," upozornil brankár Tuukka Rask.

"Doma sme hrali dobre a potrebujeme to samozrejme zopakovať aj v ďalšom zápase," uviedol Claude Julien, tréner Bruins. "Nepanikárime. Nenecháme sa len tak ľahko odstaviť. Máme oddaný tím a naším plánom je vrátiť sa späť."

Otázkou je, či v šiestom finále nastúpi Patrice Bergeron. Chicagu naopak môže chýbať Jonathan Toews. Ani jedna zo spomínaných hviezd sobotný zápas nedokončila.

Bergeron odohral prvú tretinu a dve striedania z tej druhej, potom z ľadu odstúpil a bol odvezený do nemocnice na vyšetrenie. Ani tréner Julien nemal po zápase žiadne správy o jeho zdravotnom stave.

Toews, ktorý asistoval u oboch Kaneových gólov, dohral druhú tretinu napriek tvrdému hitu od obrancu Johnnyho Boychuka. Tretiu tretinu strávil na striedačke, ale do hry ho už lekári nepustili. Podľa trénera Joela Quennevillea kapitán mužstva utrpel zranenie v hornej polovici tela a v šiestom duely by sa mohol vrátiť na ľad.

Kto iný by mal preberať Stanley Cup, ak Chicago v pondelok v Bostone zvíťazí?