Aktualizovali sme naše Podmienky služieb NHL.com a Zásady ochrany osobných údajov. Tým, že naďalej používate online služby NHL, vyjadrujete svoj súhlas s týmito aktualizovanými dokumentami a so spôsobom riešenia sporov.

Pondelok 20.05.2013 / 15:49 / NHL.com/sk - Články

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

Na vlastnej záhrade hospodária výborne. Teraz však prišiel čas vyplieniť susedovu záhradu. A to nebude jednoduchá úloha.

Hokejisti Boston Bruins majú vo svojej hale TD Garden (TD Záhrada) v druhom kole play off NHL stopercentnú bilanciu. Nad New York Rangers vyhrali Medvede oba domáce zápasy a v sérii vyhrávajú 2:0. Lenže tá sa teraz presúva do Madison Square Garden, a tam sú zase stopercentní práve Rangers.

Tím svojrázneho trénera Johna Tortorellu je v podobnej situácii, ako v prvom kole proti Washington Capitals. Aj vtedy po dvoch zápasoch na súperovom ľade prehrávali 0:2. Lenže potom doma zabrali, sériu vyrovnali, čo sa im podarilo znova aj v šiestom zápase. A v siedmom nakoniec zvíťazili.

Bruins tak musia nájsť recept, ako rozorať usporiadanú "záhradku" na Manhattane. Inak sa môžu dostať do podobných problémov, ako Washington, i keď teraz všetko vyzerá na pohodový prejazd druhým kolom.

Rangers sa môžu inšpirovať napríklad Ottawou, ktorá dokázala namiesto blížiaceho sa stavu 0:3 na zápasy vybojovať v tom treťom nečakané vyrovnanie a potom víťazstvo v predĺžení, čím stiahla stav na rozdiel jediného víťazstva.

Boston Bruins vs. New York Rangers 2:0 na zápasy

V sérii s Rangers majú Bruins svojich očakávaných hrdinov (David Krejčí, Zdeno Chára...), ale našli aj jedného veľmi neočakávaného. Než nastúpil v tohtoročnom play off, mal dvadsaťdvaročný obranca Torey Krug odohratých v NHL za Bruins len tri zápasy. Pri svojom vôbec prvom štarte vo vyraďovacích bojoch dal vo štvrtok svoj premiérový gól, pri svojom druhom štarte v nedeľu strelil druhý gól a navyše ešte pridal aj asistenciu.

"Pomohla mi dôvera a to, že som zostal pokojný," povedal Krug pre NHL.com. "Keby ste šaleli zakaždým, keď puk nie je presne v pozícii, kde ho potrebujete mať, dostali by ste sa do problémov," povedal mladík, ktorý sa do zostavy dostal len kvôli zraneniu troch veteránov v obrane (Dennis Seidenberg, Andrew Ference a Wade Redden). Teraz je však dosť pravdepodobné, že si v nej svojimi trefami i nebojácnym a sebavedomím výkonom vybojoval stále miesto.

Výhra 5:2 v druhom zápase však nebola väčšinovou zásluhou Toreyho Kruga. Šlo o dokonalý tímový počin. Za Boston skórovalo päť rôznych hráčov, všetky formácie drvia súpera náročným štýlom s jednoduchým prechodom do pásma a silovým napadaním. "Našou veľkou výhodou je rýchlosť. Ťaží z toho celý tím. S tým, ako tečujeme puky do útočnej tretiny, sa proti nám musí hrať hrozne ťažko," mieni Brad Marchand, ľavé krídlo druhej formácie. Najnebezpečnejšia je však tradične tá prvá, s centrom Davidom Krejčím ako najproduktívnejším hráčom play off (5 gólov a 11 asistencií v 9 zápasoch).

Rangers zrážajú biedne presilovky, ktoré sú s hrozivo nízkym číslom využitia 5,6 percenta suverénne najhoršie medzi zostávajúcou osmičkou v play off. "Je to frustrujúce," povedal hviezdny útočník Rick Nash, ktorý dal v nedeľu len svoj 1. gól v tohtoročnom play off. "V takýchto chvíľach sa musíte vrátiť do zápasu alebo strhnúť vedenie na svoju stranu. Študovali sme to na videu, mali sme jasnú taktiku, ako hrať presilovky. Je to len na nás strelcoch."

Či budú "Medvede záhradníkom" aj naďalej, sa ukáže v treťom zápase série, ktorý je na programe v utorok (1:30 SEČ v noci na stredu) v New Yorku.

Pittsburgh Penguins vs. Ottawa Senators 2:1 na zápasy

Ottawa vstala z mŕtvych. Ako inak než touto otrepanou frázou sa dá nazvať comeback hokejistov z kanadskej metropoly, ktorí prehrávali s Pittsburghom 0:2 na zápasy a za stavu 0:1 minútu pred koncom tretej tretiny tretieho duelu hrali v oslabení? Pas od Milana Michálka a následný gól Daniela Alfredsssona však priniesol predĺženie a v ňom po celkovo 87 minútach a 39 sekundách hry rozhodol Colin Greening o víťazstve Senators 2:1.

Namiesto, aby Penguins viedli 3:0 na zápasy a mali "mečbol" na postup do finále Východnej konferencie, tak dovolili nevyspytateľnému súperovi vrátiť sa späť do série. "Som si istý, že táto porážka ich veľmi bolí. Teraz sme späť," jasal ottawský kapitán Daniel Alfredsson.

Tretí zápas série bol parádnym predstavením oboch brankárov. Craig Anderson vychytal 49 striel Pens, Tomáš Vokoun 46 pokusov Sens. Na dorážku Greeninga v druhom predĺžení však už Vokoun nedosiahol.

Štvrtý duel sa bude hrať opäť pred vypredaným hľadiskom Scottibank Place s kapacitou 20.500 divákov v stredu večer (1:30 SEČ vo štvrtok ráno).

Los Angeles Kings vs. San Jose Sharks 2:1 na zápasy

Čaro domáceho prostredia funguje aj naďalej. Los Angeles i San Jose patrili v základnej časti i v prvom kole play off k najlepším tímom na domácom ľade a potvrdzujú to aj vo vzájomnej sérii. Kto toto čaro prelomí, bude mať veľmi blízko k postupu.

Vo štvrtom zápase sa o to v utorok večer (streda 4:00 SEČ) môžu pokúsiť Kings, ktorí oba duely v L.A. vyhrali a v sobotu podľahli domácim Sharks 1:2 až v predĺžení. V sérii tesných výhier (ako je to pre Los Angeles tento rok už typické) má obhajca vlaňajšieho Stanley Cupu predsa len navrch. Aj keď ich pevná defenzíva nakoniec neodolala obrovskej kanonáde San Jose, ktoré v treťom dueli vystrelilo celkovo 81 rán (40 na bránku, 26 zblokovaných a 15 vedľa).

"Veľkú úlohu v tom zohráva Joe Thornton, vďaka nemu trávia (Sharks) hodne času v útočnom pásme," uviedol pre NHL.com útočník Kings Dustin Brown. "Musíme nájsť spôsob, ako obmedziť jeho čas a priestor. Je veľký a dokáže podržať puk, v ofenzíve je naozaj dobrý. Keď je na ľade, je potrebné ho prinútiť, aby sa bránil vo vlastnej tretine a udržať sa tam."

San Jose bude opäť chýbať Martina Havlát. Český útočník sa vrátil po zdravotných komplikáciách a skúsil nastúpiť do tretieho zápasu, ale v prvej tretine sa opäť zranil a zo zápasu odstúpil. Podľa hlasov z tábora Sharks vo 4. zápase hrať nebude.

Chicago Blackhawks vs. Detroit Red Wings 1:1 na zápasy

Po prvom a v úvode druhého zápasu nič nenasvedčovalo tomu, že by pre Chicago mali v tejto sérii tradičných tímov nastať nejaké komplikácie. Vďaka suverénnemu prvému víťazstvu viedli Hawks 1:0 na zápasy a v tom druhom 1:0 na góly po vydarenej akcii, pri ktorej slovenský center Michal Handzuš v dobrej pozícii ešte predĺžil puk na skórujúceho Patricka Kanea.

Lenže potom nastal veľký obrat, ktorý naštartoval od modrej český obranca Jakub Kindl, ktorého nahodenie tečoval pred bránkou Damien Brunner. Henrik Zetterberg dirigoval ofenzívu Red Wings, ktorá nastrieľala ešte tri góly a jeho tím sa vrátil do Detroitu za vyrovnaného stavu série.

Tá pokračuje v pondelok večer (utorok 1:30 SEČ) zápasom v Joe Louis Areně.