• Odoslať
  • Alebo
  • Prihláste sa cez Google

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2013

Rusi, Kanada, Česi aj Slováci skončili v štvrťfinále. Cieľ sme však splnili, povedal Kopecký

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

Slovenský sen o obhajobe medailí sa končí. Reprezentantov z neho prebudili Fíni, ktorí dokázali vo štvrťfinále v domácom prostredí v tretej strhnúť vyrovnaný zápas vo svoj prospech a po výhre 4:3 postúpiť do semifinále majstrovstiev sveta IIHF. Napriek tomu sa vďaka postupu zo skupiny po výhre nad USA aj bojovnému výkonu proti Fínom nedá hovoriť o neúspechu.

V kľúčovom dueli porazili tím kouča Vladimíra Vůjtka taktické chyby. Na ľade helsinskej Hartwall Areeny, kde minulý rok vo štvrťfinále vyradili Kanadu, v semifinále Česko a nakoniec vybojovali senzačné druhé miesto, tentoraz Slovákom utiekol začiatok najdôležitejšieho zápasu a po prvej tretine prehrávali už 0:3.

Potom sa úžasne pozbierali a trojgólové manko dotiahli. "Po vedení Fínska 3:0 asi nikto nečakal, že sa ešte vrátime do zápasu. Dokázali sme však dať tri góly a vyrovnať. Škoda, že sme urobili ďalšiu defenzívnu chybu ako pri prvých troch góloch Fínska a tá rozhodla," citoval denník SME slovenského kapitána Miroslava Šatana.

Po vyrovnaní z hokejky Tomáša Surového na začiatku tretej tretiny sa hral strhujúci hokej. Nabudení Slováci zaskočeného súpera prekonávali, ale pre Fínov prišlo vyslobodenie v 49. minúte, kedy po precíznej súhre vrátil vedenie na ich stranu Aaltonen. "Chalani odovzdali všetko a bojovali. Dostať štyri góly vo štvrťfinále majstrovstiev sveta je však veľmi veľa. Fíni nestrelili štyri góly po veľkých akciách, ale po našich chybách," hodnotil Šatan.

Z tohto úderu sa už srdcom bojujúci Slováci nespamätali. Hoci si vo vlastnom oslabení vypracoval veľkú šancu práve veterán Šatan a v závere hrali viac než dve minúty bez brankára.

"V druhej a tretej tretine sme bojovali, dokázali sme vyrovnať, štvrtý inkasovaný gól nás však utlmil," povedal SME Tomáš Kopecký, posila z klubu Florida Panthers. "Tento mančaft mal na to, aby postúpil do štvrťfinále. Cieľ sme však splnili. Myslím si, že v budúcnosti máme na čom stavať a verím, že budeme ďalej napredovať."

Na šampionáte IIHF končia aj dvaja zostávajúci minuloroční medailisti: zlatí Rusi a bronzoví Česi. Tí majú za sebou nevydarený turnaj, porazili na ňom len outsiderov, aj to niektorých až v nájazdoch alebo s veľkými problémami. V skupine podľahli Švédsku, Švajčiarsku aj Kanade a v štvrťfinále na Švajčiarov nestačili ani druhýkrát. Prebrali sa až za stavu 0:2, súpera pritlačili až v poslednej tretine a vyťažili z toho jediný presilovkový gól, ktorý navyše strelil obranca Zdeněk Kutlák.

Šancu na vyrovnanie mali elitní strelci: Tomáš Plekanec pálil z otočky, Radim Vrbata išiel sám na bránku, Jakub Voráček dorážal v záverečnej hre bez brankára... Márne. Kráľom duelu bol Martin Gerber, tridsaťosemročný brankár, ktorý medzi rokmi 2002 a 2011 chytal v NHL.

Švajčiari, v zostave ktorých sú aj obrancovia Roman Josi z Nashville Predators, Raphael Diaz z Montreal Canadiens a talent New York Islanders Nino Niederreiter, sa v sobotňajšom semifinále stretnú s USA. Američania, nabití mladými hviezdami NHL, si v Helsinkách prekvapivo jednoducho poradili s Ruskom a po výhre 8:3 poslali obhajcu titulu aj s posilou Alexom Ovechkinom domov.

Vo štvrťfinále veľmocí vybuchli obaja ruskí brankári Ilya Bryzgalov a Semyon Varlamov, ktorí sa o osemgólový prídel zhodne podelili. Center Craig Smith (Nashville Predators) si v zápase pripísal päť asistencii, dva góly a dve prihrávky mal na konte Paul Stastny (Colorado Avalanche).

Posledným semifinalistom je Švédsko, ktoré v krásnom večernom dueli zdolalo Kanadu. Skóre otvoril Steven Stamkos na konci prerušenej päťminútovej presilovky po faule Alexandera Edlera na kanadského kapitána Erica Staala, ktorý zranený opustil ľad. Na dva presilovkové góly Nicklasa Danielssona z pražského Leva síce ešte odpovedal Claude Giroux, ale domáci sa v štockholmskej hale Globen dokázali ubrániť kanadské ofenzívnej smršti a s pomocou výborného brankára Jhonasa Enrotha doviedli zápas až do nájazdov, v ktorých rozhodol "golfákom" Fredrik Petterson.

Kanada, nabitá hviezdami vedená Claudom Girouxom a Stevenom Stamkosom, ktorú ešte na štvrťfinále posilnil kandidát na Norris Trophy PK Subban z Montreal Canadiens, tak končí oveľa skôr, než čakala. Švédi, ktorí sa doteraz šampionátom príliš nevzrušovali (návštevy v Štockholme boli zahanbujúce a ani na štvrťfinále nebolo vypredané), naopak vybojovali semifinále, v ktorom sa stretnú s najväčším rivalom - Fínskom.

Obe semifinále sa hrajú v sobotu. Od 15 hodiny SEČ je na programe duel Švédsko - Fínsko. Zápas Švajčiarska s USA sa hrá od 19 hodiny. O titule a bronzových medailách sa rozhodne v nedeľu.